Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Jaunais medus vieš cerības

Redakcija

Autors • 10.06.2010.

Jaunais medus vieš cerības
Burtu lielums

Cesvaines novada zemnieku saimniecībā "Jaunspieķi" jaunais medus nogaršots pirms divarpus nedēļām, maija beigās. "Jaunspieķu" saimnieks Jānis Puriņš lēš, ka pēc tik garas ziemas sagaidītais pavasaris, kas sākās vēlu, ir sasteidzis attīstību un var izvērsties labs medus gads.

– Citus gadus jauno medu varēja nogaršot uz Jāņiem, bet šogad ap to laiku jau būs otrais medus. Katrs gads tomēr ir savādāks, ar savu raksturu. Šopavasar bitēm neizdevās ievākt kārklu un kļavu ziedu medu, taču labākais moments, kad Dievs pagrieza savu vaigu pret biškopjiem, bija līdz ar pieneņu ziedēšanu. Ja atceramies, pirmais ziedu vilnis bija kopā ar aukstu laiku, vēju, bites nelidoja ievākt medu. Maijā sekoja siltas un saulainas dienas, un mēneša beigās visā Latvijā uzradās jaunais medus, – dabas apstākļu ietekmi raksturo Latvijas Biškopības biedrības Madonas rajona nodaļas vadītājs, bitenieks Jānis Puriņš.

Arī Puriņu ģimene z/s "Jaunspieķi" dravas 2010. gada medu nogaršoja maijā, un pirmais medus jau sāk biezēt.

Tagad apkārtnē uzziedējušas meža avenes, kas ir svarīgs nektār­augs. Otrajai medus tūrei sāk ziedēt pļavu ziedi, arī laika apstākļi – silts un saulains – veicina ziedēšanu un otra medus viļņa atnākšanu.

– Latvijā ziedu trūkums ir pēc tam, kad nozied ābeles, kad starp pavasara un vasaras ziediem ir mazs pārtraukums, un tad saimes var aiziet spietot. Kā uzzied pļavas, tā atkal medus vācējām ir darbs, – saka Jānis Puriņš. Viņš cer, ka piepildīsies sinoptiķu prognoze, solot saulainu un siltu vasaru.

– Šogad ir interesants gads arī ar to, ka bitenieks nāk nostrādājies no dravas mājās nevis ar bišu, bet ar odu dzēlieniem, – piebilst saimniece Vija, rūpējoties, lai odi nesakož mazuli ratiņos. Kopš pagājušā gada 17. decembra dēlam Artūram, kas pabeidza Cesvaines vidusskolas 2. klasi, ir mazais brālītis Edmunds.

Vietējam medum ir piekrišana

Jaunais medus ir ļoti gaidīts, jo pagājušajā gadā, kad medus ievākums nebija tik liels, tika iztukšotas visas noliktavas. – Pavasarī bija pat medus deficīts, jo tikai retajam biteniekam lielākajās dravās bija palikuši kādi medus krājumi. Pat visi atlikumi tika izmantoti. Medus krājumu izsīkums bija saistīts arī ar to, ka maz tiek ievests no ārzemēm. Tas nav biznesmeņu slinkums, jo apkārtējās valstīs cena vairs nav tik vilinoša, lai medu ievestu. Lieko medu pat izdevīgāk ir vest uz Krieviju, Igauniju, kur tirgus cena ir labāka nekā Latvijā. Pierobežas bitenieki, kam ir sakari ar Krieviju, ved medu radiem uz Pēterburgu, – vērojumos dalās Jānis Puriņš.

Etiķetēs uz "Jaunspieķu" medus burciņām rakstīts: "Bioloģiskā saimniecība" un "Ievākts Cesvaines apkārtnē".

– Medu nemēdzu šķirot, un tas ir grūti izdarāms. Mums pārsvarā ir dažādu ziedu medus. Vēl ir griķu medus un āboliņa medus, kas izskatās balts kā cūku tauki, – pastāsta bitenieks.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 10.06.2010.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px