Jau vairākus gadu desmitus viens no biedējošākajiem vārdiem, ko dzird daudzi Latvijas zemnieki, ir latvānis. Kā zināms, šī invazīvā nezāle, uzskatīta par lielisku lopbarību, Latvijā tika ievesta pirms vairāk nekā 60 gadiem, taču, pielietojumu lauksaimniecībā tā arī neradis, latvānis pēdējās desmitgadēs savā izplatībā ir kļuvis nekontrolējams.
Centieni (lielākoties nesekmīgi) cīnīties ar latvāni ir bijuši. 2006. gadā pat tika pieņemta latvāņu apkarošanas septiņgades programma, kas līdz 2012. gadam par vairāk nekā 15,35 miljoniem latu paredzēja no Latvijas zemes šo bīstamo nezāli iznīdēt. Naudas trūkuma dēļ (vienīgais iespējamais finansējuma avots bija lauksaimnieku ES subsīdijas, taču lauksaimnieki noprotestēja šādu valsts atbalsta izmantošanu, un cits finansējums netika atrasts) šī programma izgāzās.
Otrais mēģinājums
Kaut gan pirmā latvāņu izskaušanas septiņgades programma neīstenojās, šogad ir mēģinājums to reanimēt. Šobrīd Zemkopības ministrija gatavo projekta pieteikumu par latvāņu (Heracleum sosnowskyi Manden) apkarošanu Eiropas Savienības LIFE programmas projekta ietvaros. Līdzdarboties tajā ir aicināta arī Madonas novada pašvaldība, par ko domes deputātus šā mēneša domes sēdē informēja pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts. Deputāti vienbalsīgi nolēma piekrist piedalīties kā partnerim LIFE programmas ietvaros realizējamajā projektā latvāņu apkarošanai.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 01.10.2014.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto