Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Gandarīti darīt to, kas patīk

ZANE BIKOVSKA

Autors • 20.06.2022.

Gandarīti darīt to, kas patīk
Burtu lielums

Medus ir īstena bišu sagādāta vērtība – tas ne tikai kalpo kā gards un veselīgs našķis, bet arī ir izmantojams medicīnā un veselības uzlabošanas nolūkos. Taču ceļš, kas jāmēro no bišu saimes līdz kvalitatīvam medum, ir garš un sarežģīts. Šo izaicinājumiem pilno ceļu jau vairāk nekā desmit gadu mēro arī Aronas pagasta ZS „Sīļi" saimnieki Andris un Uldis Lielvaloži – dēls un tēvs, kuri viens otram ir atbalsts, padoms un arī palīdzīga roka.

– Ar biškopību nodarbojamies vienpadsmit gadu, šo arodu savulaik piekopa mans onkulis, kurš nu jau ir devies viņsaulē. Atceros, kā braucām pie viņa ciemos, kā viņš mierīgā garā ar bitēm darbojās, cik rūpīgi un atbildīgi piegāja šai nodarbei. Tā arī mums tas iepatikās un nolēmām pamēģināt. Ja jau onkulis, būdams pensijas vecumā, varēja tikt ar to galā, tad zinājām, ka gan jau mēs arī tiksim. Manam tētim jau bites patīk kopš bērnības, – ar savu nodarbošanos iepazīstina Andris Lielvalodis.
Patlaban saimniecībā ir četrdesmit bišu saimes, arī darbi starp abiem ir sadalīti – tiešos darbus paveic Uldis, savukārt Andris pieslēdzas tad, kad sāk kļūt par grūtu un vajag fizisko palīdzību. Sezonas laikā bišu stropi tiek aizvesti uz dravām, bet tad, kad nav sezona, bites nomitina turpat mājās. Tā kā Lielvaložu ģimene nodarbojas ar bioloģisko biškopību, stropi jāizvieto tur, kur vismaz trīs kilometru rādiusā nenotiek lauku miglošana, lai nodrošinātu, ka bišu savāktais medus ir pēc iespējas dabiskākas izcelsmes un bez kaitīgiem piejaukumiem. To gan simtprocentīgi nodrošināt nevar, jo bites putekšņu un nektāra meklējumos mēro visai lielus attālumus. Ņemot vērā to, ka aizvadītā ziema bija auksta un ar biezu sniega segu, vaicāju biškopjiem, kā bites to pārcietušas.
– Šo ziemu mūsu bites pārlaida slikti. Tā kā esam bioloģiskie biškopji, nekādu ķīmiju izmantot nevaram. Tagad sākam bišu saimju atjaunošanu, patlaban atjaunošanu gaida deviņas saimes, tas vēl ir procesā. To, ka bites šogad pārziemojušas sliktāk, noteica vairāki faktori. Viens no tiem ir ērcītes, kuras šoreiz tik veiksmīgi neapkarojām, tāpat ziemā neīstajā laikā iztīrījām skrejas, lai nodrošinātu pilnvērtīgu gaisa cirkulāciju un bites tiktu pie elpošanas. Tāpat arī ziema bija ļoti gara, un visu šo apstākļu kopums noveda pie tāda rezultāta, bet esam jau pieraduši, ka šādas problēmas var rasties. Tieši tāpēc paši no savām bitēm arī atjaunojam saimes, ievērojot bioloģiskās prasības, – skaidro Uldis Lielvalodis.
Biškopji kritiski izsakās arī par vēlo pavasari, tā šogad praktiski nav bijis, turklāt tas nesis daudz slapjuma un aukstuma.
– Esam arī citus gadus saskārušies ar vēliem pavasariem, tas, protams, traucē mūsu bitēm un ļoti ietekmē ražu, bet neko jau tur nevar iesākt. Viss ir jāpieņem un ar jebkuru situāciju jāmēģina tikt galā, rodot tai risinājumu. Šogad noteikti medus raža būs sliktāka nekā parasti, jo labos apstākļos iegūstam vidēji astoņpadsmit līdz divdesmit litru medus no vienas saimes. Bites nedrīkstam barot ar cukuru, tām jādod medus, līdz ar to realizācijai nesanāk nodot ļoti daudz medus. Agrāk varējām izvēlēties starp piecām sešām bišu novietnēm, nu jau to atlicis tikai divas vai trīs. Konvencionālie saimnieki mūs izspiež, jo mums kā bioloģiskajiem ir jāievēro šis trīs kilometru rādiuss, lai izpildītos visas prasības. Tās ir galvenās grūtības. Citādi jau iztikt var, galvenais, lai visiem ar veselību būtu labi, lai nekas nesāp un var padarīt savus darbus. Runājot par tādiem apgrūtinājumiem kā cenu kāpums, tai skaitā degvielas cenu paaugstināšanās, – pagaidām no tā esam pasargāti, degvielas rezerves mums ir. Bet gan jau tad, kad krājumi beigsies, par to būs jāsāk satraukties, – pārdomās dalās Uldis un Andris.
Lielākais medus noiets rodams tieši Rīgā, jo Andra sievasmāte strādā par skolotāju lielā vidusskolā. Abi saimnieki vienprātīgi secina – ļoti labi ir tas, ka medus var tikt uzglabāts ilgi un tam nav noteikts īss realizācijas termiņš. Šobrīd Andris nodarbojas ar sējumu paplašināšanu, tai skaitā nektāraugu, lai nākotnē varētu sākt pārdot to sēklas. Pagaidām tas tiek īstenots mazos daudzumos, bet sapnis ir šo nozari attīstīt un pilnveidot. Netrūkst arī nepieciešamā tehniskā nodrošinājuma – viss ir sarūpēts. Atsevišķa tehnika iegādāta par projektā iegūto finansējumu. Pateicoties mazo lauku saimniecību projektam, ko izsludināja un atbalstīja Eiropas Savienība, tika iegādāta sējmašīna, kultivators, stropi. Vienīgais, kā trūkst – vieta, atsevišķa mājiņa. Andris un viņa tētis uzslavē Lauku atbalsta dienestu un pateicas par vienmēr sniegto palīdzību, kur birokrātiskā puse esot ļoti maza, daudz vairāk tiek praktiski palīdzēts.
Klientu vidū pieprasītākie un iecienītākie produkti ir bišu maize, kas esot ekskluzīvs produkts. To ir jāprot pielietot pareizi, jo šis produkts ir īstena vitamīnu bumba. Protams, cieņā ir medus, kas daudziem iet pie sirds. Savukārt paši saimnieki savā ģimenē sevišķi iecienījuši bišu maizi un propolisu, ko izmanto arī ārstniecībā, piemēram, cīņā ar klepu. Ulda un Andra bites saražo dažādu ziedu medu, viņi vairs necenšas vest bites uz atsevišķiem laukiem, kuros aug noteikta augu kultūra. Agrāk bites tikušas vestas gan uz griķu, gan viršu, gan arī rapšu laukiem. Lielvaložu ģimenes bišu saimes izvietotas piecu un desmit kilometru rādiusā no mājām.
– Salīdzinot ar to, kā savulaik dzīvoja mūsu senči un kādi bija viņu darba apstākļi, kad nācās visus smagos darbus paveikt ar zirga palīdzību, bez tehnikas, mūsu šodienas dzīve ir daudz labāka. Mēs ciešami dzīvojam, jo kurš gribēs darīt un kaut ko sa-
sniegt, tas pie tā arī strādās. Lai arī kādi laiki šobrīd valda, jācenšas saturēt sevi rokās. Iespējas ir, tikai jāgrib tās izmantot. Mēs esam ļoti priecīgi par to, ka mūsu ģimene ir visi kopā, ka mēs dzīvojam laukos un varam darīt to, kas patīk, cits citu atbalstot. Ir jābūt iecietīgākiem vienam pret otru, vairāk vienam otru jāciena, nedrīkst pirmajā vietā likt tikai savas problēmas, – pauž Andris Lielvalodis.
Viņa tēvs pievienojas dēla teiktajam, bet piebilst ko ļoti būtisku – ir jāturas visiem vienoti.
– Nedod Dievs mums piedzīvot Ukrainas likteni! Tas, kas šobrīd notiek, ir lielākais bieds ikvienam. Ir jāturas visiem spēkiem un jābūt stipriem, par to, kas tagad notiek Ukrainā, jābaidās mums visiem. Manuprāt, katrs sakarīgi domājošs cilvēks saprot, apzinās, ka tas ir kaut kas briesmīgs. Neviens nevarēja iedomāties, ka kaut kas tāds var notikt. Lai šis murgs beidzas pēc iespējas ātrāk ar Ukrainas uzvaru! Šie notikumi cilvēci atmetīs atpakaļ, tas jau ir noticis gan ar cenu kāpumu, gan arī jebkurā citā sfērā. Bet galvenais, lai uz zemes būtu miers pēc iespējas ātrāk, – saka Uldis Lielvalodis.


21.06.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px