Braucot caur Murmastienes pagastu, lielceļa malā nevar neievērot pie ZS "Sābri" govju fermas izvietoto gaismas rotājumu.
Lopkopības fermas gaismas rotājums priecē visus garāmgājējus un garāmbraucējus, kas palūkojas uz gotiņu pie eglītēm, ne tikai saimniekus.
Nu jau būs paskrējuši 7 gadi, kopš Jānis un Daina Pelši saimnieko uzceltajā govju fermā. Šogad Pelšu ģimene saņēma Varakļānu novada Pateicības rakstu par sakoptāko ražošanas objektu. Fermā mīt 100 slaucamo govju ganāmpulks – sarkanraibās, brūnās, melnraibās.
Stāstot par svētku rotājuma izvēli, Daina Pelša atceras: – Pagājušajā gadā ziema bija plika, tāpēc izrotājām jaunā stādījuma priedītes, iepriekš bija miniatūras eglītes pie pašas fermas. Šogad gribējām kaut ko lielāku, košāku, lai uzlabotu noskaņojumu, kaut vienubrīd noskaņojums bija gandrīz tāds, ka nebūs nekādu rotājumu. Pie mums praksē strādā Barkavas Profesionālās vidusskolas audzēknis Edžus Runčs, viņš mūsu domu palīdzēja īstenot. Sākumā bija tikai viena izgaismota govs, tad parādījās viena eglīte, pēc tam – otra, un beigās sanāca skaisti.
Vaicāta par to, kā izjūt piena cenu kritumu, Daina Pelša saka: – 2014. gads lopkopības fermu saimniekiem ir sagādājis nevajadzīgus uztraukumus sakarā ar Krievijas embargo. Tomēr paldies Dievam, ka mums nav tādu apstākļu, kā Ukrainā, ka ir miers.
Joprojām sadarbojamies ar AS "Preiļu siers". Brēkt nevaram un Dieviņam acīs lēkt arī ne. Piena iepirkuma cena vasarā "nobrauca lejā", tagad – nedaudz ir nācis klāt. Pie visiem ekonomiskajiem apstākļiem kliegt nevaram. Vienīgi cenas ir augstas visam – veterinārajiem pakalpojumiem, zālēm, mikroelementiem, barības piedevām u. c. Taču otrs, kas vairāk uztrauc, ir kvotas pārpildes regulācija, par ko valsts līmenī draud soda nauda. Piens būs vajadzīgs, un ražotājam ir vajadzīga nauda. Mēģināju ierobežot govju barošanu, bet tad govis sāka palikt neglītas, kaut izslaukums nekritās – kā ir devušas pienu (ap 8300 kg no govs), tā dod. Tagad vairāk piena izbarojam teļiem. Ja govis nebarosim tagad, tas nozīmē, ka nākamajā gadā piena izslaukums cietīs.
Jaunajā gadā Daina Pelša visiem lauksaimniekiem novēl veselību, izturību gan pašiem, gan lopiņiem, kā arī labus, uzticamus strādniekus: – Lai nemūk projām uz ārzemēm, lai strādā savā zemē!
JĀŅA PELŠA foto