SIA "Aiva G" siltumnīcās Barkavā šogad saimnieki Silvija un Juris Gruduļi veic eksperimentu, maija sākumā iestādot siltumnīcās 350 zemeņu stādu. Ogas ir aizmetušās, pamazām gatavojas, un uz Jāņiem jau ģimene varēs mieloties ar pirmajām zemenēm.
Ja eksperiments izdosies, saimniece lēš, ka nākamgad siltumnīcās zemenes stādīs jau martā, lai kāroto ogu ražu iegūtu pēc iespējas agrāk – reizē ar pirmajiem gurķiem. Uzņēmuma veikaliņos līdz ar to būs pirmās vietējās zemenes.
– Iestādītas piecas zemeņu šķirnes, tostarp šķirnes, kas ražos visu vasaru. Kad vāksim ražu, svērsim, lai uzzinātu, kuras ir ražīgākās. Zemenes parasti ražo īsu laiku, bet vēl gribas mieloties, tāpēc jāstāda tādas, kas ražo visu vasaru. Mēs vēl tikai mācāmies, jo zemenes siltumnīcās šogad iestādījām pirmo reizi. Ja izdosies, nākamgad jau iestādīsim 700-1000 stādu. Latvijā zemeņu audzēšanas pieredze ir ļoti vāja, pārsvarā zemeņu audzēšanas lielvalstis ir Polija, Holande. Siltumnīcās zemeņu barošanas sistēmu, ventilācijas lūkas ierīkoja Juris, te visu paveic automātika, jo zemenes ir vairāk viņa projekts. Var redzēt arī kameņu mājiņu, jo ziedus apputeksnē kamenes.
Šogad vēl pirmās tirgū pērkam no Polijas atvestās zemenes, varbūt nākamgad pirmās garšosim Barkavas siltumnīcās izaudzētās.