Bērzaunes pagasta saimniecībā "Treikaiņi" raža ir novākta un sagūlusi saimniecības ēkā. Septiņu šķirņu ķirbji izvietoti uz galda un gluži kā izstādē priecē saimnieku acis. Tiek žāvētas arī cūku pupas, un tās šogad bijušas īpaši ražīgas.
Edīte Bagucka tēlaini izsakās, ka izaugusī ķirbju, sīpolu, pupiņu, ābolu raža liecina, ka vasara ir eksāmenu nokārtojusi. Saimnieki gan sava darba novērtējumu varēs saņemt vien tad, kad raža būs saglabāta un veiksies produkcijas realizācijā, jo pašu ģimenes iztikšanai izaudzētā ir par daudz.
Septiņas šķirnes ķirbju
Edīte Bagucka stāsta, ka šogad piemājas zemē audzējusi septiņas šķirnes ķirbju. Starp tām: ‘Bambino Yellow Gigant', ‘Marina di Chioggia', ‘Amazone', eksotiskie ‘Big Max', kā arī citi. Īpaši skaisti izauguši dzeltenie par "gulbja bērniem" sauktie ķirbji, kas audzēti pirmo gadu. Šīs šķirnes ķirbju sēklas viņa iegādājusies Madonā, veikalā "Elīza", un novākti brīnumainu formu ķirbji, kas ir gan dekoratīvi, gan arī ļoti garšīgi.
– Pavasarī ķirbji nevarēja vien saņemties uz augšanu. Laiks bija sauss un vēss, vien augusta otrajā pusē tie sāka tā pa īstam pieņemties svarā. Citos rudeņos ķirbju raža bija lielāka, arī ar svaru šoreiz neviens īpaši neizceļas. Šogad lielākais ķirbis sver 12 kg, tā ka ķirbju čempionātos nevar piedalīties, bet ēšanai un sulas spiešanai jau labāk izvēlēties mazākus ķirbjus, ko tūlīt var izmantot. Iepriekšējos gados lielākās saules ogas bija pāraugušas 20 kg. Novācām 77 ķirbjus, – ieskatu rudens bilancē sniedz "Treikaiņu" saimniece.
Viņai šī vasara paliks atmiņā ar vēlīnajām salnām. Labi, ka ķirbji bija sastādīti vairākās vietās, bet vienā no tām pavasara viltīgā salna tomēr apskādēja jutīgās lapas. Pēc tam gan ķirbji, kā spītēdami, sasparojušies, bet raža nav tik liela.
– Šai lielajai ogai vajag saulīti, jāstāda vietās, ko neķer ziemeļu vējš, – no pieredzes atklāj Edīte.
Raža ir novākta. Ko tālāk?
Edīte Bagucka jau ir izņēmusi PVD atļauju produkcijas pārdošanai un līdz ar to var darboties kā pašnodarbinātā persona vai mājražotāja. Ievadītas sarunas arī ar veikalu "Lauku labumi", jo ziema ir gara un gan jau pamazām dārzeņiem noiets radīsies. Pilsētnieku īpaši pieprasītas esot cūku pupas. – Cūku pupas sēklai, kas tika pirktas tirgū pie sieviņām, izauga sevišķi labi, neparasti lielas. Saka jau, ka ziemā tās novērtēs.
Izvaicāta par to, kur ķirbju kalnu liks, Edīte aizdomājas un saka: – Protams, ka pašiem to ir par daudz. Skumji, bet pie mums ķirbjus īpaši nemīl, kaut gan ir taču zināms, cik veselīga ir ķirbju sula, arī miza, sēklas un mīkstums ir izmantojams. Tuvojas Helovīna diena (31. oktobris), kad izgrebj ķirbjus, ievieto tajos svecītes, un izveidojas savdabīgi lukturīši. Pēc tam ķirbi var apēst – gan svaigā veidā, gan salātos, jo tas ir veselīgs un barības vielām bagāts. Ne jau visiem šogad ķirbji izauga.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto