Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Divpadsmit gadu pieredze “Rapšos”

Redakcija

Autors • 12.04.2008.

Divpadsmit gadu pieredze “Rapšos”
Burtu lielums

Aronas pagasta zemnieks Juris Miezājs pirms divpdsmit trīs-
padsmit gadiem dzīvojis Kurzemes pusē, Tukuma rajona Matkulē, strādājis vietējā lielsaimniecībā. Pats bijis fermu brigadieris, bet sieva Rasma – zootehniķe. Aronas pagasta "Rapši" piederējuši tēva brālēnam, tā kā viņš pats tur nesaimniekojis, piedāvājis šo iespēju Jura Miezāja ģimenei.

Pirms divpadsmit gadiem reģistrēta zemnieku saimniecība "Rapši". Aronas pagasta lauku attīstības speciāliste Rudīte Prikule saka, ka Miezāji savā zemnieku saimniecībā strādā prasmīgi un pārdomāti. Aicinot Juri Miezāju dalīties pieredzē, kas iegūta divpadsmit gadu veiksmīgā saimniekošanā, pa mobilo telefonu sazvanīju viņu Valsts ieņēmumu dienesta Vidzemes reģionālās iestādes Madonas nodaļā. Tāpēc pirmais jautājums nebija ilgi jādomā.

– Ko tad jūs šodien darījāt Valsts ieņēmumu dienestā?
– Šajā iestādē zemniekiem ir pietiekami daudz darāmā. Skaidrs, ka visi jautājumi jānokārto laikus un precīzi, tad arī domstarpību nebūs. Varu vien atzīmēt, ka Madonas nodaļā strādā labi un atsaucīgi darbinieki, viņiem var paprasīt padomu, ja nepieciešams. Vismaz man ar Valsts ieņēmumu dienestu, no kā baidās daudzi zemnieki, nekādu pārpratumu nav bijis.

Šoreiz Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzu pārskatu par sociālajiem maksājumiem. Tie jānokārto katru mēnesi, bet reizi ceturksnī jāiesniedz atskaite Valsts ieņēmumu dienestā. Tāda ir kārtība, un būtībā tā mani, zemnieku, apmierina.

– Jūsu zemnieku saimniecība reģistrēta pirms divpadsmit gadiem. Kāds bija pats sākums, kad atnācāt saimniekot "Rapšos"?
– Pats mana tēva brālēna piedāvājums jau bija patīkams. Vilināja arī iespēja pašam kļūt par savas zemes saimnieku. Tagad, atceroties to laiku, jāatzīst, ka tā bija liela uzdrīkstēšanās. Būtībā te nekā vairāk par māju nosaukumu nebija. Paugurainie lauki bija pamatīgi aizauguši ar krūmiem. Kāds bija dedzinājis kūlu, uguns piekļuvusi kūtij, un viss, kas bijis no koka, nodedzis. Rēgojās vien mūri. Vārdu sakot, "Rapšos" mūs sagaidīja pilnīga postaža. Viss bija jāsāk no jauna. Sapratu, ka būs grūti, bet ka tik ļoti, to nevarēju paredzēt. Ja nu bijām pieņēmuši lēmumu saimniekot "Rapšos", tad arī sākām strādāt, attīrījām laukus no aizaugumiem. Pamazām uzcēlām jaunu kūti. Sākumā mums bija tikai divas govis. Toreiz laikam pats vieglākais bija nokārtot dokumentus un saņemt saimniecības īpašuma tiesības.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 12.04.2008.

Autore: GUNĀRS ZEMZARS

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px