Kartupeļu raža šoruden bija uz pusi mazāka, un jau rudenī to cena tirgū bija 50-60 centu par kilogramu, veikalos – tikai nedaudz zemāka.
Arī tagad nekas nav mainījies, un kartupeļi šogad tiek novērtēti gan naudas izteiksmē, gan ceļot galdā.
Sazinājos ar novada kartupeļu audzētājiem, lai uzzinātu, kā izaudzētā tupeņu raža glabājas, vai varbūt ir jau iztirgoti.
ZS "Sviķi" kartupeļu tīrumi Cesvaines pusē, Kraukļos, šogad aizņēma 20 hektāru lielu platību. Vaicāts par novākto ražu, saimnieks Zigfrīds Krieviņš sacīja: – Katrs gads lauksaimniekiem ir kā laimes spēle. Šogad ar kartupeļiem gāja kā jau visiem, un 75 procentiem kartupeļu audzētāju raža bija kā tajā teicienā – "bez zudumiem". Tas nozīmē, ka novāca tikpat, cik iestādīja, vai arī iestādīja lielākus kartupeļus, nekā novāca, jo sausumā bumbuļi bija sīki. Mēs nevaram sūdzēties, jo trāpījās iestādīt labā zemē, un, lai arī apstākļi bija visiem vienādi, atsevišķos tīrumos izauga pat labāki kartupeļi nekā caurmērā. Taču kvalitāte, kāda ir uzglabājot, rada bažas – raža neglabājas labi. Vasara bija stipri dīvaina, un arī tādu maiju, tik slapju mēneša otro pusi neatceros. Tas nozīmē, ka, lai iestādītu, vajadzēja nopūlēties, jo nevarēja tikt uz lauka. Stādījām maija beidzamajās dienās slapjā, aukstā zemē. Tādi apstākļi pavasarī kartupeļiem nepatīk, tāpat kā sekojošais gandrīz divus mēnešus ilgušais tropiskais karstums un sausums, bet, kad jānovāc raža, atkal uznāca slapjais laiks. Vēlās šķirnes nebija nobriedušas, tāpēc arī bojājas. Līdz ar to pirms realizācijas notiek liela šķirošana. Audzētājam visas pūles cena it kā kompensē, jo citus gadus kartupeļi tik dārgi nebija, bet gan sliktā kopraža, gan darba ieguldījums, lai nodrošinātu kvalitāti, arī ir lielāks. Realizācijā sadarbojamies ar kooperatīvu "Mūsmāju dārzeņi", arī ar vairumtirdzniecības bāzēm. Ieejot veikalā, redzot izsveramo produkciju, tās cena jādala ar 2 vai 2,5, un tā ir mūsu – audzētāju – cena. Tirgū kartupeļi maksā vairāk, jo proporcionāli izdevumiem katrs prasa savu ieguldījuma daļu. Esam pieraduši pie kartupeļiem ikdienas uzturā, un neražas gadā daudzi ir uztraukušies, vai kartupeļu pietiks līdz pavasarim un kāda būs to cena.
Varakļānu novada saimniecības "Dzenīši" saimniece Rita Dzenovska pastāstīja: – Kartupeļus audzējam 5,5 ha. Raža cietes ražošanai ir izpārdota, bet šķirnes sēklai ir atlasītas. Stādīsim, audzēsim arī nākamgad, jo ir līgumi par piegādi cietes pārstrādes rūpnīcai "Aloja Starkelsen". Neesmu īpaši rēķinājusi, kādai vajadzētu būt kartupeļu cenai, lai atmaksātos audzēt. Katrs gads ir atšķirīgs, un nav jau noteikts, ka katru gadu ir jābūt tikpat un vēl vairāk. Kāds šis ražas gads bija, tāds nu bija. Veikalos cenas atšķiras, un jāskatās arī tas, vai kartupeļi ir ievestie vai Latvijas. Nevaram mēs tik lēti izaudzēt, mūsu zemnieki nevar šogad atļauties pārdot par 19 centiem kilogramā, kā veikalā "Lidl". Kad lielveikalos redz kartupeļus par 19 centiem kilogramā, tos momentā izpērk, jo par tādu cenu pie zemnieka tupeņus nenopirksi.
Kad zvanīja "Praktiskā Latvieša" redakcijas žurnālists un prasīja, kāpēc kartupeļi šosezon labi neglabājas, atbildēju tā – tāpēc, ka ļaudis noraka kartupeļus, neskatoties dabā, bet gan kalendārā. Kad bija karstais laiks un apstājās veģetācija, rudenī tas bija jākompensē. Kartupelim ir jānobriest mizai, bet daudzi noraka par agru. Mēs uzsākām novākt kartupeļu ražu 23. septembrī, beidzām rakšanu un šķirošanu 23. oktobrī, un neesmu atradusi bojātu tupeni. Arī ziemas salu pārdzīvosim.
Janīna Grudule Murmastienes pagastā ZS "Zīles" izaugušo kartupeļu ražu vērtēja kā sliktu: – Mums vispār šogad par kartupeļu ražu grūti runāt, jo neizauga cerētais. Taču glabājas labi. Nevienu gadu neesmu žēlojusies, ka būtu lieli zudumi. Pirms dažām dienām vēlreiz pāršķiroju, un no
padsmit maisiem pusspainītis bija bojāto. Ja kartupeļi slikti glabājas, domāju, ka tas ir atkarīgs arī no šķirnēm, no augsnes. Arī mūspusē kartupeļiem ir laba cena, cik zinu, tos realizē par 50 līdz 80 centiem kilogramā. Viss jau kļuvis dārgāks. Sēklas kartupeļi arī pavasarī solās būt dārgi, pat 1 eiro par kilogramu, ja ne vēl vairāk. Tiem lauku saimniekiem, kam tupeņi izauga, ir veiksmes gads. Taču pirkt sēklu jau tagad ir riskanti, jo līdz pavasarim var būt arī zudumi. Tomēr gluži tā, ka paliksim bez kartupeļiem, diez vai būs. Jācer, ka nākamais būs labāks gads.
Kalsnavas pagasta ZS "Gulbiškas" kartupeļus audzēja 10 ha platībā, bet pārstrādei cietē. Baiba Tīdemane atklāja: – Līgumā pieteikto daudzumu nevarējām piegādāt, bet ne jau tāpēc, ka neizauga. Lietavu dēļ iestādīt sanāca vēlu – jūnija sākumā. Atcerēsimies tropisko karstumu vasarā, kā arī bija problēmas ar novākšanu, jo kombains uz divām saimniecībām ir viens. Kartupeļi stādīšanai pavasarī būs labākā cenā, bet mēs vairs kartupeļus cietei neaudzēsim, atmetām šo virzienu, jo ienākums nav tāds, kā gaidām. Audzēsim tikai pašu patēriņam un pārtikai. Izaudzēt varam, un šoruden kartupeļu cena mūspusē ir 50 centu par kilogramu, bet tas nav mūsu bizness, mums ir gaļas liellopi.
7.12.2021.