Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Dabā viss ātri tika novākts un sakopts

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 24.04.2023.

Burtu lielums

Nesen LTV raidījuma “4. studija” sižetā rādīja Barkavas pagastu, kur, vizinot atpūtniekus ar drošku, skatam pavērās nepatīkams skats, Lisenes upes krastā skatot četrus beigtus teļus.

Protams, par šo ainu runā vai visi barkavieši, kas skatījās "4. studiju", bet pēc sižeta dabā viss ātri tika sakopts, un nekas neliecina, ka te bija izgāzti beigti teļi.
– "4. studijas" sižets tika izveidots, it kā es esmu tā galvenā vainīgā pie "bļaušanas" un tā tālāk. Situācija ir tāda, ka pirms Lieldienām pieteicās cilvēki, lai izbaudītu braukšanu ar drošku kā vecos laikos. Vizinot ar drošku gar Lisenes upes krastu, bērni prasīja: "Kāpēc tie teliņi tur guļ?" Izrādās, ka tie ļaudis, ko vizināju, nepatīkamo skatu bija ar telefona kameru nofotografējuši un aizsūtījuši uz "4. studiju" ar jautājumu "Vai tā drīkst?".
Kad pie manis ieradās "4. studijas" žurnāliste un operators, protams, aizvedu un parādīju vietu, kur tas "skats" atrodas. Negribot uztaisīju lētu popularitāti arī sev, jo tagad zinās, kur jādodas pavizināties ar drošku, – vēlreiz visu atceras Maruta Zepa.
Barkavas pagastā saimniecība "Upmalas" vizināšanos droškā piedāvā jau vairākus gadus, un pirmo reizi saimniece nonākusi situācijā, kad atpūtnieku ceļā pēkšņi trāpās izgāzti dzīvnieku līķi.
Uzzinot, ka tas viss ir fiksēts Frīdriha Hāzes zemes īpašumā, protams, raidījuma veidotāji sazinājās ar saimnieku, iesaistīja arī PVD, un pēc tam jau ātri visi beigtie teļi bija novākti.
Saimnieks, kas ir mednieks, droši vien domāja, ka meža plēsēji utilizēs beigtos teļus, bet nevar taču tā rīkoties.
Der ieklausīties dienesta brīdinājumā, ka, neatbilstoši rīkojoties ar dzīvnieku līķiem, apkārt esošajās saimniecībās var tikt ievazātas infekcijas slimības. Par to vēstīja arī Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija" uzrunātais PVD Veterinārās uzraudzības departamenta vecākais eksperts Taivo Lāāts, kas arī norādīja, ka šādā veidā nedrīkst atbrīvoties no dzīvnieku līķiem, šajā gadījumā – nedzīviem teļiem. Tos drīkst likvidēt tikai PVD atzītos uzņēmumos.
Veterinārmedicīnas likums nosaka, ka dzīvnieku īpašniekam ir nekavējoties jāziņo komersantiem, kas nodarbojas ar dzīvnieku līķu savākšanu, transportēšanu un sekojoši arī piegādā iznīcināšanas uzņēmumiem. Nevar izmest ārā mežā, nevar izmest pie upēm, nevar izmest arī savā zemē, nedrīkst arī norakt un veikt visādas cita veida darbības savā vai citu cilvēku īpašumos.
Latvijā retumis tiek fiksēti šādi lopu līķu izmešanas gadījumi. Ja to īpašnieks dzīvnieku atliekas savāc, viņam tiek izteikts vien brīdinājums. Ja saimnieku noskaidrot neizdodas, līķu utilizēšana jāveic pašvaldībai.

25.04.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px