Cesvaines vidusskolā 12. aprīlī pulksten 10 Latvijas Biškopības biedrības (LBB) Madonas nodaļa beidzot sagaidīs savu atzīto lektoru Guntaru Melni. Runāsim par tehnoloģijām biškopībā gan Latvijā, gan ārzemēs. Lekciju vajadzēja vairākkārt pārcelt, piemēram, sakarā ar iespēju biškopjiem piedalīties starptautiskā bioloģiskās biškopības simpozijā Itālijā.
Daudzi vaicā, kā pēc īpatnējās ziemas jūtas bites. Daudziem bites šogad ziemojušas ļoti labi. Saimes saglabājušas gan spēku, gan barības krājumus. Ziemošanas grūtumu biškopībā var mērīt arī pēc tā, cik spēcīga saime rudenī vajadzīga, lai tā būtu spējīga ziemot. Šogad pat mazās saimītes, kuras biškopji eksperimenta pēc zieminājuši, pavasarī jūtoties pietiekami labi.
Šajā ziemā grūtības varēja rasties tikai tur, kur bites siltajā rudenī vēlu peroja vai arī kur nepietiekami tika apkarotas varroatozes ērces.
Šajā pavasarī bites aplidojušās ļoti agri. Izlidošana bitēm vienkārša – pilnīgos bezsniega apstākļos. Ar to biškopība interesanta, ka nav vienādu gadu. Atceramies iepriekšējo pavasari, kad novērots pilnīgs pretstats – izlidošana Vidzemes augstienē notika rekordvēlu – aprīlī, dziļā sniegā (pērn 1. maijā vēl notika vēsturiskais slēpojums "Smeceres silā"). Attīstību bites uzsāka tik vēlu, ka dažās dravās šā iemesla dēļ saimēs pat neradās spietošanas noskaņojums.
Šosestdien, 22. martā, izstāžu kompleksā "Rāmava" norisināsies ikgadējā biškopju pavasara konference, biškopības inventāra izstāde un tirdzniecība.
Autors: JĀNIS PURIŅŠ,
LBB Madonas nodaļas vadītājs