Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Biškopji domās jau dzīvo pavasarī

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 05.03.2018.

Biškopji domās jau dzīvo pavasarī
Burtu lielums

Latvijas Biškopības biedrības (LBB) Madonas nodaļas biškopji 2. martā pulcējās Madonā, kur veikala "Biškopis" nama zālē norisinājās seminārs "Netradicionālo biškopības produktu ražošana. Tranu peru pieniņa ražošana". Seminārā piedalījās lektors – Latgales reģiona biškopības speciālists eksperts Guntars Melnis.

Pasākumu atklāja LBB Madonas nodaļas vadītājs Jānis Puriņš, kas, komentējot sala perioda radītās problēmas, uzsvēra: – Ja ir kārtīga ziema, tad var cerēt arī uz kārtīgu vasaru. No biškopības viedokļa raugoties – labāk, lai ziema iztrakojas janvārī, februārī, jo mums ir svarīgi, lai ziema nepamostos marta beigās, aprīļa sākumā. Daudzās vietās biškopji stāsta, ka perošana jau ir sākusies samērā agri.
Šā gada ziema ir atšķirīga no divām iepriekšējām. Kādēļ? Iepriekšējās ziemās atsevišķās februāra dienās gaisa temperatūra iesila līdz pat +8…+10°C atzīmei, kas deva iespēju bišu saimēm aplidoties un iztīrīt zarnu traktu jau ziemas izskaņā. Šoziem februārī bišu saimes neaplidojās, un, ja meteorologu prognozes ir pareizas, tad neaplidosies arī marta pirmajā dekādē. Protams, tas nav nekas ārkārtējs, galu galā Latvijas klimatiskajos apstākļos bišu saimes ierasti pirmo reizi pēc ziemas aplidojas marta otrajā vai beidzamajā dekādē.
Kaut gan vairums uzrunāto LBB Madonas nodaļas biškopju ir noskaņoti optimistiski, piedzīvotais lielais aukstums tomēr zināmu satraukumu raisa. Bišu saimēm pārdzīvot -20…-30°C ir izaicinājums, it īpaši vājākām saimēm. Nav izslēgts, ka vājākās saimes šādā temperatūrā aizmieg – nosalst. Liela daļa bišu saimju ir atsākušas perot. Tiesa, daļa saimju to dara visu ziemu, pateicoties siltajiem klimatiskajiem apstākļiem novembrī un decembrī. Diemžēl bišu saimes perošana lielā aukstumā situāciju tikai pasliktina, taču biškopji cer uz labāko.
Medus bišu saimju īpašniekiem vai turētājiem tika atgādināts, ka Lauksaimniecības datu centram ir jāsniedz informācija par bišu saimju skaitu uz 1. maiju. Biškopji tika aicināti uz pavasara konferenci 24. martā Jelgavas Olimpiskajā centrā, bet biškopju vasaras saiets paredzēts 24. jūlijā Mārupē. LBB ir arī iesaistījusies Ziemeļvalstu biškopības projektā, notiek arī aptauja, tāpēc lūgums aizpildīt anketu.
Biškopji savā starpā atzīmēja, ka šobrīd ir vēsturiski nebijis gadījums – veikalos zema cukura cena (pat 0,49 eiro/kg). Medus ražotājiem lēts cukurs ir labs
atspaids.

06.03.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px