Kopš 16. augusta ir mainīta sabiedriskā transporta kustība maršrutā Madona-Jāņukalns-Jaunkalsnava. Agrāk autobuss kursēja otrdienās, ceturtdienās un sestdienās, taču kopš minētā datuma sestdienas reiss ir atcelts. To sāpīgi izjūt daudzi Jāņukalna iedzīvotāji, tāpēc daži pārstāvji ar laikraksta „Stars" starpniecību vēlējās noskaidrot, vai autobusa reisu sestdienās tomēr nevarētu atjaunot.
– Saprotam, ka, samazinoties pasažieru pārvadājumiem atvēlētajam finansējumam, daudzi maršruti tiek optimizēti un slēgti, taču mēs labprāt būtu gatavi atteikties no ceturtdienas autobusa, ja tiktu atjaunots tā reiss sestdienā. Citādi šobrīd radusies situācija, ka otrdienās un ceturtdienās pasažieru pārvadājumi dublējas (tad brauc arī pagasta autobuss, kas pārvadā skolēnus), bet nedēļas nogalē uz Jāņukalnu neiet neviens šāds autobuss. Tomēr daudzi Jāņukalna bērni mācās Barkavā, Ērgļos, Madonā un nedēļas nogalē brauca mājās, bet tagad vairs netiek. Braucēju ir daudz, vēl pagājušajā nedēļā, piemēram, otrdien autobuss bija pilns ar pasažieriem, kas brauc no Madonas uz Sauleskalnu, un pārējie nemaz nevarēja sakāpt. Esam savākuši 65 iedzīvotāju parakstus ar lūgumu atjaunot autobusa kustību sestdienā, to darot uz ceturtdienas rēķina, ko iesniedzām pagasta pārvaldē un pārvadātājam, taču jautājums ir apstājies. Kāpēc tā? Pēc kā vispār vadās, slēdzot kādu maršrutu –
kāda ir optimizācijas sistēma? – jautāja Jāņukalna iedzīvotāji.
Atbildi šajā sakarā lūdzu sniegt Vidzemes plānošanas reģiona sabiedriskā transporta plānotāju Veltu Lapiņu, kas pastāstīja: – Braucēju sestdienās šajā maršrutā vienmēr bija krietni mazāk, nekā darbdienās. Tā kā sabiedriskā transporta pārvadājumus dotē valsts un šis finansējums ir sarucis, ir jādomā, ko samazināt. Pēc iespējas cenšamies atteikties no mazāk sāpīgā. Arī likumā ir noteikts, ka darbdienās iedzīvotājiem jānodrošina iespēja tikt uz darbu, valsts un pašvaldības iestādēm, pie ārsta un tamlīdzīgi, tāpēc saglabāt reisus otrdienās un ceturtdienās bija prioritāte. Sestdienās sabiedrisko transportu iedzīvotāji pārsvarā izmantoja tikai, lai nokļūtu uz veikaliem, taču to var izdarīt arī darbdienās. Turklāt šajās dienās braucēju bija mazāk, tātad – arī mazāk ienākumu. Iedzīvotāji bija rakstījuši iesniegumu pārvadātājam, tas to tālāk nodeva Vidzemes plānošanas reģionam, kas ir sabiedriskā transporta funkcijas veicējs reģionālajos vietējās nozīmes maršrutos. Sēdē šis jautājums tika skatīts, taču pagaidām lēmums par atgriezenisku darbību nav pieņemts. Izanalizējot katru mēnesi kopš šā gada sākuma, bija acīmredzams, ka sestdienas reisi ir nerentabli.
Jautāta, vai iedzīvotāju savāktie paraksti nevarētu kalpot kā apliecinājums tam, ka reiss sestdienā patiešām viņiem ir nepieciešams un pasažieri būtu, Velta Lapiņa atbildēja, ka parakstus savākt ir vieglāk, nekā garantēt, ka visi šo sestdienas autobusu patiešām izmantos. Viņa gan solīja, ka vēl tiks analizēti septembra rādītāji, tāpēc ar laiku varbūt būs iespējams šo jautājumu skatīt vēlreiz, taču reisa pārcelšana no ceturtdienas uz sestdienu nevarēs notikt uzreiz.
– Tas ir jāskata kopā ar pārvadātāju, ar pagasta pārvaldi un novada vadību. Lemsim un skatīsim, taču joprojām māc bažas, vai būs pietiekami daudz braucēju, – noteica Velta Lapiņa.
Kalsnavas pagasta pārvaldes vadītājs Artis Mūrmanis komentēja: – Pagasta autobuss darbdienās pārvadā pirmsskolas bērnus un skolēnus uz pagasta mācību iestādēm, bet to izmanto arī iedzīvotāji. Tāpēc viņu lūgums bija, tā kā ceturtdienās kursē gan pašvaldības, gan arī sabiedriskais transports, lai tā reisu pārceltu uz sestdienu. Tiesa gan, sestdienās braucēju ir mazāk, taču arī es piekrītu, ka nav loģiski maršrutiem dublēties, kamēr sestdienā Jāņukalna iedzīvotājiem nav neviena autobusa. Neuzskatu arī, ka pārvadātājam varētu sagādāt lielas problēmas atteikties no ceturtdienas reisa, tā vietā atjaunojot sestdienas. It kā viss jautājums atduras pret naudu, taču, ja otrdienās un ceturtdienās daļa iedzīvotāju tāpat brauc ar pagasta autobusu, sabiedriskā transporta pārvadātājam zūd arī daļa ienākumu.
Autore: LAURA VOITIŅA