Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Vai sejas maskas vēl ir obligātas medicīnas iestādēs?

ZANE BIKOVSKA

Autors • 12.06.2023.

Burtu lielums

Daudziem cilvēkiem joprojām aktuāls ir jautājums par sejas masku lietošanu, dodoties pie ģimenes ārsta vai apmeklējot slimnīcu. Neizpratni rada tas, ka vienā medicīnas iestādē tiek pieprasīts masku izmantot, taču citā pacients tiek pieņemts bez tās.

Atbildēt uz lasītāju uzdoto jautājumu, vai sejas masku lietošana vēl arvien ir obligāta prasība visās medicīnas iestādēs, lūdzu Madonas slimnīcas ambulatorās nodaļas vadītāju Everitu Kalniņu.

– Valstī obligāta masku lietošana ir atcelta, bet katra ārstniecības iestāde ir tiesīga pieņemt savus noteikumus – pieprasīt, lai maskas tiktu izmantotas apmeklējuma laikā vai ne. Ja pacientam ir augšējo elpceļu infekcija – klepus vai iesnas, tiek lūgts lietot masku. Protams, ne visi šim aicinājumam paklusa un ņem to vērā, tāpat visus pacientus mēs nespējam izkontrolēt. Arī mediķu personālam ir jāievēro nosacījums – ja dodamies pie pacienta, kuram ir konstatēts elpceļu iekaisums, maskas ir jālieto. Mums tās vienmēr ir līdzi un arī tiek izmantotas, – komentē Madonas slimnīcas ambulatorās nodaļas vadītāja Everita Kalniņa.
Ja pacients izvēlas lietot masku arī tajos gadījumos, kad viņam nav nedz iesnu, nedz klepus, to aizliegt nevar – tā ir katra paša brīva izvēle.
– Par sevi tomēr ir jārūpējas, jo vīruss jau nav pazudis, tas joprojām ik pa laikam parādās. Ja ir aizdomas par saslimšanu, būtu jāveic tests. Kas attiecas uz masku lietošanu bērniem – viņiem maskas obligāti neuzspiežam, lai gan tieši bērni visbiežāk slimo ar elpceļu infekcijām. Taču no pieaugušajiem tomēr gaidām atbildību. Ja nu tomēr nesagaidām cerēto, cenšamies par to neaizrādīt, jo nereti nākas saņemt asu pretreakciju, tāpēc labāk neko neteikt. Ģimenes ārstu praksēs savukārt katrs dakteris individuāli izlemj, vai pieprasīt pacientiem lietot maskas. Tādos gadījumos pie medicīnas iestādes ārdurvīm jābūt norādītam, ka apmeklētājus pieņem tikai ar maskām. Tas, protams, ir jāzina pacientiem, viņiem par to jābūt laikus informētiem, jo, kā jau minēju, valstī ir atcelta obligāta prasība maskas izmantot. Neesmu dzirdējusi, ka mūsu novadā kategoriski pieprasītu masku lietošanu, – teic Everita Kalniņa.
Jautāta par to, cik atbildīgi ir pacienti, viņa atklāj – lielākajai daļai masku līdzi nav, un tādos gadījumos mediķi atļaujas tās izsniegt. Taču ir arī pacienti, kuri apzinīgi lieto maskas, ja ir saslimuši ar augšējo elpceļu infekcijām. Gadās saņemt arī nepatīkamas replikas no cilvēkiem, taču lielākā daļa ir saprotoši un jau nomierinājušies – reakcija vairs nav tik saasināta un kašķīga, kā tas bija bīstamā vīrusa pašā sākumposmā.

13.06.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px