„Pavasara pali, ūdens plūdi, kaut nelieli, bija, un šī vēlā pavasara kūstošā sniega problēmas skāra arī mūsu mājas. Akā ūdens līmenis ir krietni pacēlies, un ikreiz, smeļot kārtējo spaini, aizdomājos, kādu ūdeni es dzeršu – varbūt tas nemaz nav tīrs."
Šo vaicājumu redakcijai adresēja Mirdza Deksne, kas dzīvo laukos.
Kā uzsver dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta „Bior" direktora p. i. Olga Valciņa, pavasara plūdu sekas var būt viens no dzeramā ūdens kvalitātes pasliktināšanās iemesliem. Lai gan mūsdienās daudzās mājsaimniecībās izmanto uzturā ūdeni, kas iegūts no urbumiem, vēl joprojām ne mazums cilvēku ūdeni ņem no akām, un kā vieniem, tā otriem ir nepieciešams zināt, kāds var būt piesārņojums no lietusūdens vai plūdiem.
Virszemes ūdens var iekļūt akās un zemākajos grunts slāņos, tādējādi radot piesārņojumu. Aku un citu ūdens ņemšanas vietu tīrība, izolētība, kā arī nokritušās koku lapas, dzīvnieki, putni un daudzi citi faktori plūdu ietekmē var palielināt ūdens piesārņotību.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 24.04.2013.
Autore: IVETA ŠMUGĀ