Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Vai nav iespējams visus rādījumus nolasīt vienā datumā?

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 05.02.2026.

Vai nav iespējams visus rādījumus nolasīt vienā datumā?
Burtu lielums

Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības un Madonas pilsētas pensionāru biedrības vārdā laikraksta “Stars” redakcijā vērsās Jeuženija Adamoviča, lai rastu skaidrību jautājumā, kas satrauc daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus.

– Decembra sākumā devāmies uz Madonas novada pašvaldību, lai tiktos ar izpilddirektoru, kurš ir arī kapitāldaļu turētājs gan SIA "Madonas siltums", gan SIA "Madonas ūdens". Cerējām, ka viņš kā kapitāldaļu turētājs nokārtos šo jautājumu. Izrādās, ka no 2024. gada 1. septembra SIA "Madonas siltums" siltuma daudzumu, ko iztērē māja, nolasa 1. datumā, bet SIA "Madonas ūdens" skaitītāju rādījumus nolasām un ziņojam 25. datumā. Pēc tam viņi nepieciešamos datus nodod "Madonas siltumam". To, ka kaut kas īsti nav kārtībā, aptvērām tikai 2024. gada novembrī, – atminas Jeuženija Adamoviča. – Nevienam nesakot, neveicot nekādas aptaujas, ierastā kārtība ir tikusi mainīta. Kad to sapratām, sākām interesēties, uzrunājām domes deputātus, bijām uz tikšanos ar SIA "Madonas siltums" pārstāvjiem. Joprojām nav nekāda risinājuma un skaidrības. Mēs ļoti labi saprotam, ja 25. datumā nododam skaitītāju rādījumus un līdz 1. datumam lietojam ūdeni, un tiek patērēts siltums. Samaksājam par ūdeni, kas tika patērēts līdz 25. datumam, un par šo otru arī samaksājam, tikai tas aiziet pie apkures. Kamēr rit aktīva apkures sezona, to var tikai saprast, bet ne pierādīt. Sanāk, ka nākamajā mēnesī patērēto atkal uzrādu pie ūdens skaitītājiem un atkal samaksāju par to pašu. Rezultātā sanāk, ka samaksāju avansā. Stāstot par situāciju un jautājot, visādi mēģināja pārliecināt, ka tā nav. Protams, gaidījām, kad beigsies apkures sezona, lai pārliecinātos, kas mainās rēķinos. Savā mājā, kuru apsaimniekoju kopš 2002. gada, visus gadus veicu uzskaiti par siltummezglu. Cītīgi pierakstīju visus skaitītāju rādījumus, bet, kad atnāca rēķins, līdzinājām. Protams, ne vienmēr sakrita, jo iedzīvotāji reizēm neprecīzi nodeva rādījumus, tāpat kāds nodeva agrāk vai vēlāk. Iepriekš mums nekad nebija jāmaksā par siltuma cirkulāciju, jo daudzus gadus ir noregulēta mainīga diennakts temperatūra. Tā bija līdz aizvadītajai vasarai, un katru mēnesi maksājām par cirkulāciju. Mājā ir vairāki tukši dzīvokļi. Līdz ar izmaiņām, arī tajos ir jāmaksā par cirkulāciju, lai gan iepriekš tā nebija. Protams, atsākoties apkures sezonai, atkal viss tika novirzīts pie apkures rēķina. Manuprāt, šis jautājums ir jāsakārto. Vai nav iespējams siltumam arī nolasīt 25. datumā, kad tiek iesniegti ūdens rādījumi? Kāpēc šiem datumiem ir jāatšķiras? Mēs vēlamies tika to, lai datums sakrīt abiem uzņēmumiem.
Uzdodot šo jautājumu SIA "Madonas siltums" valdes loceklim Andrim Balodim, saņemam atbildi: – Esam jau runājuši par maldiem, kas ir iesakņojušies dažos pilsētas iedzīvotājos. Viens no tiem ir tāds, ka par karsto ūdeni daudzdzīvokļu mājās tiek maksāts kaut kā īpaši.
Atbilde ir vienkārša – mājas iedzīvotājiem reizi mēnesī tiek piestādīts rēķins par iepriekšējā kalendārajā mēnesī saņemto siltumu, nevis karsto ūdeni. SIA "Madonas siltums" piegādā siltumu līdz daudzdzīvokļu ēkas robežai un tālāk jau ēkas siltummezgls nodrošina siltuma sadalīšanu siltā ūdens sagatavošanai un apkurei. Uzskaites un norēķinu kārtība ir aprakstīta noteikumos "Par siltumenerģijas uzskaites un aprēķinu kārtību SIA "Madonas siltums"" (saite: https://www.madonassiltums.lv/noderigi/noteikumi/). Augstākminētie noteikumi nosaka kārtību, kā tiek ziņoti rādījumi, ja konkrētā ēka ir deleģējusi mums veikt tiešos norēķinus katram ēkas dzīvoklim. Vēršu uzmanību, ka katrai ēkai var būt savs algoritms, kā sadalīt siltumu. To izlemj ēkas īpašnieku kopsapulce, un mēs parasti šo kārtību fiksējam līgumā ar apsaimniekotāju. Ir būtiski piebilst, ka rēķinos tiek sadalīts tikai ēkai reāli piegādātais siltums un iedzīvotājs neko nemaksā avansā un neko arī nepārmaksā.
Šobrīd, iedzīvotāju vidū, kuri saņem SIA "Madonas siltums" pakalpojumu, valda satraukums, cik lieli būs apkures rēķini, ņemot vērā ilgstošo aukstumu un zemo gaisa temperatūru.
Par janvāra rēķiniem Andris Balodis pastāsta: – Šī gada janvāris visus pārsteidza ar zemo gaisa temperatūru. Tomēr mēs redzam, ka 2026. gada janvārī uzņēmums kopsummā ir saražojis tikpat daudz siltuma, cik 2024. gada janvārī (pirms diviem gadiem). Tas ir apmēram par 20 % vairāk, nekā vidēji janvārī. Savukārt 2025. gada decembrī tika saražots par 15 % mazāk siltuma nekā vidēji decembrī. Mēs šobrīd nevaram prognozēt katra iedzīvotāja siltuma rēķinu, jo 2024. gada janvārī bija cits siltumenerģijas tarifs, bet pēc patērētā siltuma tam vajadzētu būt 2024. gada janvāra līmenī. Arī apkures iekārtas strādā stabili, kurināmais ir sagādāts pietiekami – turpinām darīt savu darbu.

06.02.2026.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px