Aizvadītajā nedēļā ar laikrakstu „Stars" sazinājās daudzdzīvokļu mājas Madonā, Gaujas ielā 24, iedzīvotāja, paužot neizpratni, kāpēc pie mājas tiekot zāģētas vairāk nekā 30 gadu vecās liepiņas.
„Nekas ar mājas iedzīvotājiem netika saskaņots, brīdināts vai izrunāts, piebrauca tikai traktors un sāka zāģēt. Vai nav trakums – jo sevišķi šādā vēlā rudenī? Vai tur kas ataugs? Cik zināms, pie mājas grib taisīt jaunu gājēju celiņu, varbūt tāpēc liepas traucē un tās jānozāģē?" neziņā par notiekošo ir sieviete.
Tomēr, piebraucot pie šīs adreses, bija acīmredzams, ka tikuši izzāģēti blīvi saaugušie krūmi un vecie zari liepiņu vainagos, pašus kokus atstājot neskartus. Plašāk par veiktajiem darbiem un iecerēm pastāsta mājas vecākais Gundars Trops: – Šobrīd pie mājas norisinās labiekārtošanas darbi. Jau pirms diviem gadiem notika dzīvokļu īpašnieku kopsapulce, kurā tika lemts, ko darīt ar liepiņām, kas iestādītas pirms vairāk nekā 30 gadiem un pa šo laiku nav tikušas koptas. Viedokļi, protams, kā it visā dalījās. Negatīvais bija tajā, ka koki un krūmi jau bija aizauguši, radot gan nekoptu skatu, gan neērtības pirmo stāvu iedzīvotājiem – aizēnojot logus, radot papildu mitrumu un tamlīdzīgi. No koku ciršanas komitejas pat saņēmām atļauju liepas nocirst, tomēr, kā arī vairums sapulcē vienojās, koki netika nocirsti, bet gan tām sakopa vainagus. Tika pieaicināts Madonas novada īpašumu uzturēšanas dienests, kas šos darbus veica. Tā kā šai pašā laikā tika veikta arī vecā gājēju celiņa plākšņu demontāža, šos darbus apvienojām, lai var iebraukt tehnika, nebojājot apkārtni. Līdz ar to plānā ir jauna gājēju celiņa izbūve, lai var komfortabli aiziet līdz atkritumu konteineriem un apiet apkārt mājai. Tāpat arī pa ziemu tiks izstrādāts apzaļumošanas projekts. Piekrītu, ka šobrīd kociņi varbūt neizskatās tik stalti un pievilcīgi, taču pavasarī lapu vainags sakuplos, kā arī tiks iestādīts zālājs, varbūt kādi košumkrūmi, un apkārtne būs krietni sakoptāka un patīkamāka. Jāsaprot, ka viena lieta ir kociņus pirms 30 gadiem iestādīt, taču pavisam kas cits – šo vēsturisko mantojumu kopt, radīt patīkamu vidi. Ir jādomā pāris soļu uz priekšu.
Mājas vecākais piebilda, ka demontētās gājēju celiņa plāksnes, kas vēl ir labā stāvoklī, tika atdāvinātas kaimiņu daudzdzīvokļu mājai Gaujas ielā. Ar tām tiks pielabots tur esošais celiņš, uz kura šobrīd gājējiem tumsā nākas „lauzt kājas".
Jāsecina, ka ēka Gaujas ielā 24, kura pirms gada tika siltināta un nu tiek labiekārtota tās apkārtne, ir pozitīvs piemērs un sava veida pirmrindnieks Madonā. Vai iepriekšējie apjomīgie siltināšanas darbi jau atmaksājušies? Gundars Trops atbild: – Pēc aizvadītās kurināšanas sezonas jau varējām secināt, ka nu dzīvokļos ir patiešām silts un par to jāmaksā mazāk. Piemēram, arī gala dzīvokļa īpašnieks man atzina, ka iepriekš ziemās vienmēr dzīvoklī bijis vien 16-17 grādu, taču nu praktiski visos dzīvokļos temperatūra turas pie 22-23 grādiem. Uzskatu, tas ir ieguvums, ka dzīvojam siltinātā mājā.