Laikraksta „Stars" redakcijā saņēmām zvanu no Mārcienas pansionātā dzīvojošas kundzes, kuru satrauc izmaiņas maksāšanā.
– Esmu 1. grupas invalīde. Dodoties uz pansionātu, tika teikts, ka piederīgajiem nebūs jāveic maksājums par uzturēšanos pansionātā. Ir veiktas izmaiņas, noteikta jaunā maksa, un ģimene ir saņēmusi ziņu, ka jāslēdz līgums par piemaksu. Iepriekš 1. un 2. grupas invalīdiem piemaksa nebija jāveic. Kas ir mainījies? – jautā kundze.
Sazinoties ar Madonas novada pašvaldības sociālā dienesta vadītāju Ilzi Fārnesti, saņemam skaidrojumu: – Madonas novads vairāku gadu garumā nebija paaugstinājis uzturmaksu par uzturēšanos pansionātā. Šobrīd, veidojot jauno budžetu, ar domes lēmumu tika veiktas izmaiņas un celta uzturmaksa. Līdz šim kundzei noteikti pietika ar pensiju, lai segtu uzturmaksu. Šobrīd, pieņemot lielāku uzturmaksu, saprotu, ka ar pensiju vairs nevarēs segt maksu, kas ir 85% no pensijas, likuma noteiktā kārtībā ir brīdināti tuvinieki par piemaksu par uzturēšanos pansionātā. Likuma kārtībā par izmaiņām tiek informēti pirmās pakāpes tuvinieki, kas ir bērni. Vēstulē tuvinieki tika informēti arī par to, ja gadījumā viņi nevar šo uzturmaksas starpību veikt, var vērsties pie sociālā darbinieka un veikt vērtēšanu, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem. Ja tuviniekiem nepietiek līdzekļu, var tikt pieņemts lēmums, ka šo starpību segs Madonas novada pašvaldība. Likuma kārtībā pansionāta iemītnieki par izmaiņām ir informēti. Par tām netika informēti vientuļie seniori, jo jau šobrīd starpību sedza novada pašvaldība. Līdz šim likuma kārtībā no pensijas uzturmaksa tiek segta 85% apmērā, 15% atstājot klienta personīgajiem tēriņiem. Vēstules saņēma visi tie iemītnieki, kuru tuvinieki jau sedza starpību vai nesedza to, jo pensija bija tik liela, ka nosedza šo maksu.
9.02.2022.