Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Satrauc lielie rēķini par siltumu

Redakcija

Autors • 31.03.2010.

Burtu lielums

Redakcija ir saņēmusi satraukuma pilnu vēstuli no Kalsnavas pagasta Aiviekstes ciemata. Izrādās, lielākos rēķinus par siltumu Madonas novadā saņem nevis madonieši, bet Kalsnavas pagasta iedzīvotāji Aiviekstē. Vēstules autore lūdz ieviest skaidrību, kāpēc viena pagasta ietvaros ir tik liela starpība maksājumos par siltumu.

Citāts no vēstules: „Vēršos pie jums ar palīgā saucienu, jo vairs nezinām, kur meklēt palīdzību. Dzīvoju Madonas novada Kalsnavas pagasta Aiviekstē, kur iedzīvotāju lielā sāpe ir nesamērīgi augstie maksājumi par siltumu. Tā, piemēram, janvārī par trīsistabu dzīvokli pienāca rēķins Ls 188 apmērā(!!!). Tai pašā laikā Kalsnavā par līdzvērtīgu dzīvokli jāmaksā Ls 80. Izrādās, jau trīs gadus pašvaldība no Aiviekstes ciemata iedzīvotājiem iekasē PVN 21% plus PVN 10%, kaut gan pēc likuma mums būtu jāmaksā tikai 10%, bet pārējais 21% pašvaldībai jāatgūst no valsts. (..) Uzskatām, ka pašvaldībai būtu jāveic pārrēķins un iedzīvotājiem jāatmaksā nauda par nelikumīgi piestādītajiem rēķiniem."

Pēc vēstules saņemšanas sazinājos ar Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieku Agri Lungeviču un Kalsnavas pagasta pašvaldības aģentūras vadītāju Rutu Šēnbergu, kas šajā amatā strādā tikai kopš 1. marta. Abas amatpersonas atzina, ka rēķini šajā aukstajā un sniegiem bagātajā ziemā Aiviekstē patiešām ir iespaidīgi, uzsverot, ka situācija tiek pētīta un skaidrota.

Tarifs nav lielākais

Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Lungevičs vērsa uzmanību, ka apstiprinātais siltuma tarifs Aiviekstē dzīvojošajiem siltuma patērētājiem – Ls 33,143 – Madonas novadā nav pats lielākais. Vēl lielāks tas, piemēram, ir Madonā, kur šajā apkures sezonā (līdz 26. aprīlim) tiek piemērots samazinātais tarifs – Ls 34,62 par megavatstundu plus 10% PVN, bet rēķini Madonā tomēr ir mazāki, jo mazāks ir siltumpatēriņš.

Pārmaksu segs pakāpeniski

Attiecībā uz 21% PVN likmi – tā savstarpējos norēķinos tiek piemērota likumīgi, jo Kalsnavas pagasta pašvaldība, lai nodrošinātu ar siltumu iedzīvotājus Aiviekstē, ir spiesta siltumenerģiju iepirkt no AS „Sadales tīkls". Aģentūra ir tikai starpnieks, kas iekasē maksu no iedzīvotājiem par saņemto siltumu. Gan Kalsnavas pagasta pašvaldības aģentūra, gan AS „Sadales tīkls" ir juridiskas personas, līdz ar to savstarpējos norēķinos par saņemto pakalpojumu – iepirkto siltumenerģiju – ir jāpiemēro 21% PVN likme. Kā noskaidroju aģentūrā, šī PVN likme rēķinos gan iekļauta netiekot, bet, kā tagad ir atklājies, līdz šim diemžēl iedzīvotāju maksājumi ar 10% PVN likmi tikuši aplikti divreiz, jo iepriekšējā Kalsnavas pagasta padomes lēmumā nebija norādīts, ka apstiprinātajā tarifā ir iekļauts arī 10% PVN, līdz ar to aģentūra papildus apstiprinātajai maksai par megavatstundu rēķināja arī 10% PVN. Uz katru megavatstundu tas sastāda ap Ls 3. Šo kļūdu aģentūra ir atzinusi un ir gatava to labot, izrakstot rēķinus jau martā, bet pārmaksāto starpību no 2009. gada janvāra līdz 2010. gada februārim pakāpeniski segt, sākot ar nākamo apkures sezonu.
Uz jautājumu, vai iedzīvotājiem pārmaksāto summu nav iespējams segt uzreiz, Kalsnavas pašvaldības aģentūras vadītāja Ruta Šēnberga skaidroja, ka tādu naudas uzkrājumu aģentūras rīcībā neesot.

– Ne visi Kalsnavas pagasta iedzīvotāji laikus norēķinās par saņemtajiem pakalpojumiem. Patlaban iedzīvotāju parāds ir ap Ls 25 000. Ja tas tiktu samaksāts, tad varbūt aģentūra pārmaksāto summu iedzīvotājiem Aiviekstē varētu kompensēt uzreiz, – uzsver Ruta Šēnberga.

– Otrdien, 30. martā, šis jautājums tika izskatīts Madonas novada pašvaldības domes sēdē. Deputāti apstiprināja siltumenerģijas tarifu Kalsnavas pagasta Aiviekstē Ls 33,143 par vienu megavatstundu kopā ar PVN. Sākot ar nākamo apkures sezonu, pakāpeniski iedzīvotājiem Aiviekstē tiks atmaksāta arī pārmaksa sakarā ar 10% PVN divreizēju piemērošanu, – vakar „Staru" informēja Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Lungevičs.

Jānovērš lielie zudumi

Kāpēc šis jautājums ir aktualizējies tikai tagad? Agris Lungevičs labi pārzina situāciju Aiviekstē, jo pats tur dzīvo vienā no mājām, un viņš to skaidro šādi: – Līdz šim par to neviens nebija ne īpaši interesējies, ne arī pret to protestējis. Acīmredzot iepriekšējos gados, kad ziemas bija siltākas, rēķini par apkuri nebija tik lieli. Tagad, kad aukstākajos mēnešos viena kvadrātmetra apsilde izmaksāja gandrīz 2 latus, iedzīvotāji sāka skaidrot, kāpēc tā, un atklājās iepriekš minētā situācija, kas tagad tiks labota. Taču tas nav vienīgais iemesls, kāpēc rēķini par siltumu ir tik lieli. Aiviekstē diemžēl ir neenergoefektīvas mājas. Kad pastaigājam ar termogrāfu, atklājas visai brīnumainas lietas. Kaut gan mājas ir it kā salīdzinoši jaunas un katrā ir uzstādīti siltumskaitītāji (tātad siltuma patēriņu var regulēt), tomēr, neraugoties uz to, siltumpatēriņš ir ļoti liels. Situācija Aiviekstē gan ir diezgan sarežģīta, jo dzīvojamās mājas apsaimnieko pašvaldība, bet siltumtrases un katlumāja pieder AS „Sadales tīkls", tāpēc par to, kā paaugstināt energoefektivitāti, ir jādomā visiem kopā – gan iedzīvotājiem un aģentūrai, kas apsaimnieko mājas, gan AS „Sadales tīkls", kas ražo siltumenerģiju un kuras pārziņā ir siltumtrases, jo arī tās ir jāatjauno un jāsiltina. Siltumtrases Aiviekstē ir „šaurā vieta". Piemēram, Jaunkalsnavā nav redzams, kur tās atrodas, bet Aiviekstē ziemā siltumtrases var noteikt pēc izkusušā sniega. Arī mājas Jaunkalsnavā ir vecākas, taču tur siltuma zudumi ir mazāki. Un tas pārsteidz visvairāk. Tāpat mājās Aiviekstē nav nosiltinātas siltumtrases pagrabos, līdz ar to arī tur siltums izkūp gaisā un arī par to ir jāmaksā. Iedzīvotājiem izdevīgāk būtu tās siltināt, bet pārliecināt par to droši vien nebūs viegli.

Vaicāts, cik siltos dzīvokļos iedzīvotāji dzīvo Aiviekstē, Agris Lungevičs atklāj, ka parasti temperatūra pārsniedzot 20 grādu. No tā var izdarīt secinājumu, ka maksu par siltumu var ievērojami samazināt, dzīvojot pieticīgākos apstākļos – 16-18 grādos. Vismaz tāda ir pieredze Madonas pilsētā, īpaši, ja siltumpatēriņam mājā uzmanību regulāri pievērš arī māju vecākie.

Viens no jautājumiem, ko uzdod vēstules autore, skar atšķirīgo maksu iedzīvotājiem par saņemto siltumu viena pagasta ietvaros. Izrādās, savulaik Kalsnavas pašvaldība no „Latvenergo" pārņēma tikai dzīvojamās mājas, bez katlumājas un siltumtrasēm, kas joprojām pieder AS „Sadales tīkls". Jaunkalsnavas iedzīvotājus ar siltumu nodrošina pašvaldības aģentūra no tai piederošās katlumājas, bet iedzīvotājiem Aiviekstē siltums tiek iepirkts no AS „Sadales tīkls". Bet pašvaldības pakalpojumu izcenojumi, kā zināms, gandrīz visos gadījumos iedzīvotājiem ir izdevīgāki un lētāki.

Vai šādā situācijā nebūtu jādomā par pašvaldībai piederošas katlumājas būvniecību arī Aiviekstē? Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks, bijušais Kalsnavas pagasta padomes izpilddirektors Agris Lungevičs neuzskata, ka tas būtu šīs problēmas risinājums.

– AS „Sadales tīkls" ir ļoti mūsdienīga katlumāja, tā strādā ļoti ekonomiski. Problēmas sakne ir lielajos siltuma zudumos pārvadē un dzīvojamajās mājās. Tie būtu jānovērš un jāsamazina vispirms, – uzsver Agris Lungevičs.

Kalsnavas pagasta Aiviekstes ciemata iedzīvotāji ar oficiālu vēstuli ir griezušies arī Madonas novada pašvaldībā un gaida atbildi. Jāpiebilst, ka pašvaldībai atbilde iedzīvotājiem ir jāsniedz mēneša laikā.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px