Lai gan kalendārs vēsta par pavasari, tomēr laikapstākļi nav labvēlīgi, liekot daudziem iedzīvotājiem salt savos mājokļos, jo lielākoties apkures sezona jau ir oficiāli noslēgusies.
Laikraksta "Stars" redakcijā saņēmām vēstuli no Ilzes Briedes. Sieviete raksta: "Madonā aiz loga snieg un naktīs ir plus viens grāds, bet Valmieras ielā 16 ir atslēgta apkure, un pensionāri ļoti salst. Dzīvokļos staigā saģērbušies šallēs un naktīs guļ ar cepuri galvā. Vai tiešām atslēgt apkuri nevarēja divas nedēļas vēlāk – tad, kad skatoties laika ziņu prognozi, kļūs siltāks?! Tā ir vecu cilvēku spīdzināšana."
Sazinoties ar SIA "Madonas siltums" valdes locekli Andri Balodi, lūdzām komentēt redakcijā iesūtīto vēstuli.
– Madonas pilsētā centralizēta siltumenerģijas piegāde tiek nodrošināta visu gadu. Tas ļauj ēku apkurināt aukstajos gada mēnešos un saņemt silto ūdeni vasaras mēnešos. Katrā ēkā atrodas individuālais siltummezgls, kura regulēšanu veic ēkas apsaimniekotājs vai iedzīvotāju pilnvarota persona. Paši iedzīvotāji lemj, kad uzsākt un kad pārtraukt ēkas apkuri. Valmieras ielas 16 gadījumā no šīs ēkas iedzīvotājiem tika saņemts iesniegums atslēgt ēku no apkures ar 29. aprīli, kas arī tika izpildīts. Ja iedzīvotāji vēlas pieslēgt ēku apkurei, tam nav nekādu šķēršļu, kā vien iedzīvotāju vairākuma viedoklis, jo rēķinu par apkuri saņems visi daudzdzīvokļu ēkas iedzīvotāji. Iesniegumu par ēkas pieslēgšanu apkurei no Valmieras ielas 16 iedzīvotājiem neesam saņēmuši, – skaidro Andris Balodis. – Attiecībā uz reģionu katlu mājām situācija ir atšķirīga. Centralizētās siltumenerģijas ražošana tiek nodrošināta tikai gada aukstajos mēnešos, jo lielākā daļa pieslēgto ēku nav izbūvētas tā, lai izmantotu siltumu karstā ūdens sagatavošanai. Centralizētā siltuma ražošana ir tehnoloģiski sarežģīts process. Lai pilnvērtīgi sāktu piegādāt siltumu, var paiet 1-2 diennaktis. Tieši tāpat notiek siltuma ražošanas izbeigšana. Pēc apkures sezonas beigām katlu māju personāls tiek atbrīvots no darba un tiek uzsākta katlu māju tehniskā apkope un plānotie remonti. Reģionos centralizētās apkures darbība skar lielu iedzīvotāju skaitu, tāpēc lēmums par apkures sezonas uzsākšanu un pārtraukšanu vienmēr tiek pieņemts kopā ar konkrētā pagasta vadītāju, vadoties no prognozētajiem laika apstākļiem un iedzīvotāju vairākuma vēlmēm. Šis gads nebija izņēmums – lēmums par katras katlu mājas darbības pārtraukšanu tika pieņemts kopā ar pagasta vadību, ņemot vērā gan aprīļa otrās puses faktiskos laika apstākļus, gan maija prognozes. Kā atzīst paši sinoptiķi, aukstuma vilnis maija sākumā visiem bija pārsteigums. Ņemot vērā zemo ārgaisa temperatūru, virkne pagastu vadītāju vērsās SIA "Madonas siltums" ar lūgumu atjaunot centrālo apkuri pagasta ēkām un daudzdzīvokļu namiem. Neskatoties uz iesāktajiem remontdarbiem un personāla trūkumu, visos gadījumos diennakts laikā esam atraduši iespēju apkuri atjaunot.
Taujājot, kā kopuma aizvadīta apkures sezona, Andris Balodis iezīmē: – Atskatoties uz pagājušo apkures sezonu, varam secināt, ka esam spējuši nodrošināt stabilu siltuma apgādi visiem saviem klientiem. Pateicoties sekmīgajam kurināmā iepirkumam, siltumenerģijas tarifs Madonas novadā ir zemāks nekā vidēji valstī. Šobrīd gatavojamies siltuma infrastruktūras apkopēm un remontdarbiem, lai arī nākamajā apkures sezonā novada iedzīvotāji savos mājokļos saņemtu siltumu.
16.05.2025.