Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Neērtības rada neizvesta kanalizācijas bedre

LAURA KOVTUNA

Autors • 31.10.2016.

Burtu lielums

Mums kaut kā neklapē sadarbība ar pašvaldības uzņēmumu SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums". Dzīvojam senā mājā, vairāk nekā 100 gadu vecā. Tai ir sausā tualete, kas piebūvēta klāt mājai 40. gados, pēc kara. Agrāk sausā tualete atradās pagalmā, kā jau visās lauku mājās. Ir kanalizācijas bedre, kur viss nonāk. Problēma ir tajā, ka kanalizācijas bedre no lielajiem lietiem jau kādus divus mēnešus pludo pāri.

Nekādi nevaram vienoties ar mūsu komunālā uzņēmuma direktoru Beloraga kungu, lai tiktu noorganizēts transports un bedre iztīrīta. Viņš atbildēja, ka viņu mašīna ir saplīsusi. Un tā – jau vairāk nekā mēnesi mašīna ir saplīsusi un citur nekur tādu mašīnu nav, – oktobra beigās sasāpējušo problēmu laikrakstam „Stars" izklāstīja kāda Sauleskalna iedzīvotāja.
Viņa turpināja: – Labi, ka šobrīd nevalda tādi vēji, mēs paši jau vēl kaut kā to smaku pieciešam, bet kaimiņmājām, domāju, ir nepatīkami. Vēl ir strīds par to, ka mēs gribētu, lai bedre tiktu arī iztīrīta, jo tā nav tīrīta kopš tās izveides brīža, jau vairāk nekā 50 gadu. Saprotams, ka tur ir piemētāts arī viss kas, ne tikai tajā ieplūdusī kanalizācija. Agrāk, pēc kara, te bija meliorācijas mašīnu stacijas kantoris, klubs, sarkanais stūrītis. Kad viņi pārvācās uz Kusu, šeit atradās kinozāle. Pa tiem mazajiem būcenīšiem mājā sabūvēja dzīvoklīšus. Tā arī tagad cilvēki te dzīvo. Protams, ka bedrē ir izveidojies „kultūrslānis", ko beidzot tomēr vajadzētu iztīrīt. Nevar tikai šlangu ielaist un izsūkt – visus tos biezumus tādā veidā neizdabūs. Tur ir atkritumi, konservu bundžas no Mozus laikiem. Man atbildēja: „Kurš tad gribēs savā piekabē ko tādu vest?" Visu taču var izmazgāt, mūsdienās pat ir hidrotērpi. Protams, viss maksā, arī par to ir jāmaksā. Bet vienreiz to vajag izdarīt. Ir arī teikts, ka mājā dzīvo, tā sacīt, bomži. Ir divi iedzīvotāji, kuriem patīk iedzert, bet, kad nedzer, tad strādā, arī pārējie ir strādājoši cilvēki. Mēdz būt tā, ka mājai izveidojas parāds, bet apsaimniekošanas maksu cenšamies maksāt. Tā mums ir 19 centu par kvadrātmetru. Mājā ir 11 dzīvokļu, kā arī viena neapdzīvojamā telpa, kur agrāk atradās kinozāle. Tai tagad gan ir pielikts dzīvokļa numurs, līdz ar to skaitās, ka ir 12 dzīvokļu māja. Dzīvokļiem ir īpašnieki, bet 3 šobrīd netiek apdzīvoti.
Sazinājāmies ar SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" valdes locekli Māri Beloragu, kas komentēja: – Mēs arī pagājušajā nedēļā saņēmām zvanu no iedzīvotājiem, bijām bedri apsekot. No trešdienas sāksim izvest kanalizāciju centralizēti gan Sauleskalnā, gan Vestienā. Katru rudeni tas notiek oktobrī, novembrī. Rudenī sanāk lietusūdeņi, tāpēc, visticamāk, arī bija šis sūdzību zvans. Bija problēmas ar mašīnu, bet kanalizācija tiks izvesta un iespēju robežās iztīrīta, ja ne šīs, tad nākamās nedēļas laikā noteikti –
kā jau katru rudeni. Tomēr cietie atkritumi, visādas rotaļlietas, kafijas bundžas… Es pat nesaukšu, kas viss ir samests iekšā kanalizācijā, bet to ir darījuši paši iedzīvotāji – neviens no malas jau to nav darījis. Šī māja ir tāda, kur 50% iedzīvotāju maksā, 50% – nemaksā, par apsaimniekošanu mēnesī ienāk varbūt 70-80 eiro, bet mājas parāds ir ap 200 eiro. Šai mājai jau tika veikts skursteņa remonts no pašvaldības finansēm, jo tas jau bija bīstamā stāvoklī. Regulāri tiek rīkotas iedzīvotāju kopsapulces, pēdējā protokolā ir fiksēts, kādi darbi jāveic, jo vairāk iedzīvotāji nebija gatavi maksāt. Tādēļ arī bedres attīrīšana no cietajiem atkritumiem diemžēl netiks veikta. Ja par pakalpojumu, kas jāsniedz pašu nepareizas kanalizācijas ekspluatācijas dēļ, maksās, un nav svarīgi – kas –
pašvaldība, viņi paši vai vēl kāds cits, protams, to izdarīsim. Mēs likumīgi nevaram naudu šī pakalpojuma sniegšanai paņemt no citu māju uzkrājuma vai no kaut kurienes. Tā tomēr nenotiks, ka cilvēki nemaksās, bet mēs viņu privātajos īpašumos veiksim darbus.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px