Nesen saņēmām kādas lasītājas zvanu, un viņa laikrakstam „Stars" uzticēja savu bēdu stāstu cerībā gūt kādu ieteikumu: – Mana mazmeita pagājušajā gadā paņēma 300 latu lielu kredītu internetā no ātro kredītu kompānijas. Taču darba nav, naudas parāda nomaksai nav, ir mazs bērniņš, kas jāapgādā, bet soda procenti tikai aug. Tāpat ir parāds kompānijā LMT. Ar šo gadu esot stājušies spēkā jauni likuma grozījumi – ko tie īsti paredz, un vai tie ir attiecināmi uz viņas situāciju? Ko lai dara ar augošajiem soda procentiem?
Lūdzām skaidrojumu SIA „Juridiskais birojs Komentārs" juristei Ligitai Dārzniecei: – Kopš 2014. gada 1. janvāra ir stājušies spēkā grozījumi CPL 594. pantā, kas regulē ieturējumu apmēru no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem. Lasītājas situācijai piemērojams šī panta 1. daļas 3. punkts, kas paredz, ka no parādnieka var ieturēt 30% (ja parādniekam ir vairāki kreditori – 50%). Jāuzsver, ka to var darīt, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. Vēršu arī pārējo lasītāju uzmanību uz to, ka, ja jāatlīdzina zaudējumi sakarā ar personisku aizskārumu, kura dēļ radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai jāatlīdzina zaudējums, kas nodarīts, izdarot noziegumu, vai tiek piedzīti uzturlīdzekļi nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā, tad parādniekam saglabājamais naudas līdzekļu apmērs ir mazāks, tas ir, 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas, vienlaikus saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 29.04.2014.
Autore: LAURA KOVTUNA