Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Kur likt nederīgos medikamentus?

LAURA KOVTUNA

Autors • 27.04.2015.

Burtu lielums

Ikkatram mājās noteikti ir sava medikamentu „aptieciņa", bet ikdienā nereti piemirstam pārbaudīt zāļu derīguma termiņu. Par nederīgiem medikamenti uzskatāmi ne tikai tad, ja beidzies to derīguma termiņš, bet arī tad, ja tie tikuši nepareizi uzglabāti vai ir bojāts iepakojums.

Līdz ar to no nederīgajiem medikamentiem, lai neapdraudētu sevi un tuviniekus, jo sevišķi bērnus un seniorus, kas zāles var iedzert neuzmanības dēļ, no tiem nepieciešams atbrīvoties. Kā noteic Ministru kabineta noteikumi Nr. 302 „Noteikumi par atkritumu klasifikatoru un īpašībām, kuras padara atkritumus bīstamus", sadzīvē radušies medicīnas atkritumi uzskatāmi par bīstamiem un tos nedrīkst mest vienā konteinerā ar sadzīves atkritumiem. Jāatceras, ka atkritumos izmesti vai kanalizācijā noskaloti medikamenti piesārņo gaisu un ūdeni, turklāt var būt kaitīgi citiem dzīviem organismiem, piemēram, zivīm un dzīvniekiem. Nav izslēgts, ka šīs toksiskās vielas, pēc tam lietojot uzturā šīs zivis vai dzīvniekus, var nonākt arī cilvēka organismā. Tātad nederīgie medikamenti ir jānodod speciāli tam paredzētās vietās. Nesen arī laikraksta „Stars" lasītāja Marija no Madonas interesējās, kur to var izdarīt.
„Latvijas Vēstneša" portāls skaidro, ka Latvijā nederīgu zāļu savākšana nenorit organizēti un ne visas aptiekas vecās zāles pieņem. Tas tāpēc, ka šāds pienākums nevienā normatīvajā aktā tām nav noteikts kā obligāts – tā ir katras aptiekas brīva griba. Turklāt nederīgu medikamentu utilizācija nozīmē papildu izmaksas, jo tas nav lēts pakalpojums. Vortālā www.atkritumi.lv Vidusdaugavas reģiona Madonas apkaimē norādītas divas sadzīves bīstamo atkritumu nodošanas vietas – „Mana Aptieka" Cesvainē un Liezērē. Tāpat minēts, ka medikamentus, kas nav derīgi lietošanai, kā arī dzīvsudraba termometrus iedzīvotāji var nodot šādās aptiekās: „Aptieku Alianse", „Euroaptieka", „BENU Aptieka" un „Mēness aptieka".
Arī apzvanot vairākas aptiekas Madonas reģionā, laikraksts „Stars" pārliecinājās, ka iedzīvotājiem ir diezgan plašas iespējas nodot nederīgos medikamentus aptiekās: „Lana" Varakļānos, „Brutuss" Cesvainē, „Euroaptieka" Madonā, „Madonas aptieka XL", „Barkavas aptieka", „Liezēres aptieka", „A Aptieka" Lubānā, „Mēness aptieka"
Ērgļos u. c.
Nederīgie medikamenti arī būtu jānodod pareizi. Pirmkārt, zāles ir jāizņem no ārējā iepakojuma – kastītēm. Pudelītēm ar šķidrumiem un tūbiņām jāaizskrūvē vāciņš. Tablešu plāksnītes, pudelītes, ampulas, ziežu tūbiņas u. c. jāsaliek maisiņā; dzīvsudraba termometri – neplīstošā traukā. Ar nederīgajiem medikamentiem jādodas un tie jānodod jebkurā bīstamo atkritumu pieņemšanas punktā vai tuvējā aptiekā.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px