"Oktobris jau tuvojas beigām, bet salnu vēl nav bijis. Tas, ka pieturas silts laiks, priecē, jo ne vienā vien dārzā ar krāsām izceļas rudens puķes – mārtiņrozes, asteres, čīkstenes, miķelīši, arī dālijas vēl ar ziediem un pumpuriem. Skaisti! Vienīgi nav saprotams, kad būtu beidzamais laiks izrakt dāliju gumus. It kā jāļauj dālijām nosalt un tad jārok ārā, jo neies taču postīt ziedošus cerus. Kā labāk rīkoties – ja nu sals neuznāk arī novembrī? Ir taču kāds noteikts termiņš."
Šādu jautājumu, piezvanot redakcijai, lūdza noskaidrot Ruta no Madonas.
Par dālijām skaidrību ievieš to audzētājs, kolekcionārs un selekcionārs Aivars Baroniņš, kam dāliju laukā ir ap 450 šķirņu un 6500 ceru. Viņš žurnālā "Ievas Dārzs" mierina audzētājus, ka dālijas var ziedēt visu oktobri: – Ja laiks iegrozās silts un sauss, jāļauj dālijām ziedēt. Ja rudens ir lietains un slapjš, ar rakšanu kavēties nevajadzētu – var rakt arī ziedošas dālijas, salnas nesagaidot, lai gumi nesāktu pūt un neieviestos slimības. Ja sagaida, kad tās nokož salnas, lai vēl nedēļu tās paliek dārzā ar visiem apsalušajiem lakstiem. Ja grib iegūt ziemcietīgus gumus, ir jāpaciešas – esot zemē, to miza nobriedīs. Ja vēlreiz uznāks neliels sals, stublāji pasargās gumus no sasalšanas. Daži audzētāji dālijas tur dārzā tik ilgi, līdz aukstums zemes virskārtā veido cietu garoziņu, un tikai tad rok. Tā var darīt, ja ir pāris ceru. Ieguvums – mazāku laiku dāliju gumi būs jāglabā. Taču glabāšanai tie ir jāapžāvē, tikai pēc tam var likt glabāties. Nevajadzētu gumus pa ziemu turēt mitrā un siltā telpā.
27.10.2020.