Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Kā aprūpēt egli podiņā līdz pavasarim?

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 12.12.2024.

Burtu lielums

Tuvojoties Ziemassvētkiem, raisās pārdomas — vai nepieciešams mājās nest eglīti un kādu labāk izvēlēties. Izvēles ir dažādas — izdekorēt egli, kas aug pagalmā, nest eglīti no meža un istabā novietot to goda vietā. Tāpat pieejams plašs mākslīgo eglīšu klāsts. Jau vairākus gadus īpaši iecienītas ir eglītes podiņos. Tomēr rodas jautājums, kā to saglabāt, lai varētu pavasarī iestādīt un tā priecētu arī citus gadus.

Šādu jautājumu redakcijā saņēmām no madonietes Alīnas. Situāciju pastāsta sieviete: – Vairākus gadus iegādājos eglīti podiņā, cerībā, ka tā ģimeni priecēs ne tikai svētku laikā, bet arī pēc tam, kad tiks iestādīta piemājas dārzā. Diemžēl līdz šim nav izdevies to ieaudzēt. Parasti pēc svētkiem tā tiek iznesta vēsākā telpā, bet vienmēr tā pavasarī, kad varētu izstādīt, ir nokaltusi. Izņemot no poda, nav arī sakņu. Kas jādara, lai eglīte "nenomirst"?
AS "Latvijas valsts meži" eksperti sniedz padomus, kā eglīti podiņā saglabāt līdz pavasarim.
Vieta istabā. Kad eglīte iegādāta un atvesta mājās, dažas dienas pirms novietošanas tai paredzētajā goda vietā siltā istabā to vajadzētu paturēt kādā vēsākā verandā, lai nav ļoti krasas temperatūras maiņas. Savukārt istabā eglīte būtu jānovieto pēc iespējas vēsākā vietā – tālāk no radiatoriem vai krāsns.
Laistīšana. Jāraugās, lai eglītes sakņu kamols būtu mitrs un neizžūtu. Jālaista pēc vajadzības – ja istabā ir sauss gaiss, tad eglīte jālaista biežāk. Podu, kurā aug eglīte, ieteicams ielikt kādā bļodā un tad laistīt eglīti tikmēr, kamēr traukā zem podiņa parādās ūdens.
Pēc svētkiem. Eglīte būs pateicīga, ja to ārā iznesīs uzreiz pēc svētkiem, jo telpās pavadītajam laikam vēlams būt pēc iespējas īsākam. Ja ziema ir barga un ārā ir ‑30 ˚C, tad pirms nešanas ārā no siltas istabas eglīti vēlams paturēt kādā vēsākā verandā. Kad eglīte ir iznesta ārā, to droši ar visu podu var likt kupenā. Ja sniega nav, tad būtu labi ierakt podu zemē. Tuvojoties pavasarim, kad sniegs jau nokusis, jārūpējas, lai eglīte nestāv ar sausu sakņu kamolu. Eglīti vislabāk novietot ēnā, lai tā lēnām pierastu pie saules.
Pārstādīšana. Aprīļa otrajā pusē, kad zeme jau atkususi, būtu labi pēc iespējas agrāk eglīti izstādīt zemē, lai sāk veidoties jaunas saknītes un tā var turpināt augt. Turpmākai augšanai eglēm labāk patiks mitrāka vieta. Stādīšanas vietā zeme ir jāuzrušina, lai mazinātu apkārtesošo nezāļu konkurenci. Izvēlētajā vietā izrok bedri egles poda augstumā, tās apakšā esošo zemi sairdina, samaisa ar ūdeni, lai rodas dubļi. Kociņam jāatrodas tikpat dziļi, cik tas ir audzis podiņā. Ņemot egli ārā no podiņa, to nedrīkst ar spēku raut ārā, bet tā ir rūpīgi jāizņem ar visu zemi, kurā atrodas egles saknes. Kad eglīte jau ielikta bedrē, jāraugās, lai saknes ir brīvas, tās nedrīkst locīties uz augšu, taču vienlaikus jāuzmana, lai tā nav ielikta bedrē pārāk dziļi. Pirmo nedēļu pēc iestādīšanas, ja ir sauss laiks, var aiziet apraudzīt un aplaistīt pārstādīto kociņu, bet vēlāk gan brīvā dabā augošu koku laistīt nebūs nepieciešams.

13.12.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px