Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Izstrādā jaunu siltuma tarifu

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 03.08.2023.

Izstrādā jaunu siltuma tarifu
Burtu lielums

Vairāki lasītāji laikrakstam ir pauduši neizpratni, kāpēc Madonā netiek samazināts siltumenerģijas tarifs, kaut gan sakarā ar kurināmā cenas kritumu tie teju vai visā valstī ir būtiski samazinājušies.

Arī Madonas novada domes deputāts Andris Sakne kārtējā domes sēdē 27. jūlijā interesējās, cik ilgi SIA „Madonas siltums" vēl kurinās ar dārgo šķeldu un kad Madonā būs sagaidāms siltuma tarifa pazeminājums.
Uzņēmuma vadītājs Ivars Grandāns informēja, ka ar dārgo šķeldu tiek kurināts, lai Madonas pilsētā nodrošinātu karsto ūdeni. Patlaban tiek izstrādāts jaunais SIA „Madonas siltums" siltumenerģijas tarifa projekts, veikti pēdējie pārrēķini, un tuvākajā laikā tas tiks iesniegts izvērtēšanai Regulatoram. Pēc provizoriskajiem aprēķiniem jaunais tarifs varētu būt 93-94 eiro par megavatstundu jeb par aptuveni 10 eiro mazāks nekā tas ir tagad, ņemot vērā pašreizējo šķeldas iepirkuma cenu, bet stāties spēkā tas varētu jaunajā apkures sezonā.

Lielākie cietēji
Lielākie cietēji šajā situācijā, kad joprojām vasaras mēnešos SIA „Madonas siltums" siltumenerģijas tarifs ir 104,58 eiro par megavatstundu (plus 12% PVN), ir madonieši, kuri vasarā izmanto karsto ūdeni atšķirībā no iedzīvotājiem uzņēmuma apkalpes zonā pagastos, kam šādas iespējas nemaz nav. Lielai daļai Madonas pilsētas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju tas ir zelta vērtē, ņemot vērā siltumenerģijas patēriņu siltumapgādes sistēmā karstā ūdens sasildīšanai un 55 grādu temperatūras uzturēšanai sistēmā, jo par tā saucamo čūsku jeb ērtībām, ka karstais ūdens ir pieejams jebkurā diennakts laikā – tikai jāpagriež krāns, ir jāmaksā vairāk nekā par pašu izmantoto karsto ūdeni.
SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Ivars Grandāns aicina iedzīvotājus precīzi deklarēt karstā ūdens patēriņu, jo tā varot samazināt maksu par tā saucamo čūsku vannasistabā.
– Vairākām mājām vasarā parādās lieli zudumi ūdens cirkulācijā. Mēs jau redzam, cik daudz karstā ūdens tiek patērēts ziemā, un to, ka vasarā tiek uzrādīts daudz mazāks patēriņš, pat vairākus mēnešus pēc kārtas – „nulle", bet tas atsaucas uz maksu par tā saucamo čūsku. Katrā ziņā kāds par to jau samaksā. Iedzīvotājiem patiešām to lieku pie sirds, ka ļoti svarīgi ir katru mēnesi precīzi deklarēt ūdens patēriņu. Savukārt ziemā tas tik uzskatāmi nav redzams, jo šīs izmaksas aiziet uz apkuri, – atzīmēja Ivars Grandāns.
Viņš vērsa uzmanību, ka vasarā šīs izmaksas tiek sadalītas atbilstīgi dzīvokļu skaitam, taču iedzīvotāji varot lemt arī par citu sadales kārtību, piemēram, sadalot uz kvadrātmetriem vai patērētajiem ūdens kubikmetriem utt. Uzņēmums to ņemot vērā, ja attiecīgi tiek iesniegts iedzīvotāju sapulces protokols.

Tarifs būs mazāks
To, kāpēc siltumenerģijas tarifu līdzīgi kā daudzviet citur tomēr nesamazināja jau pavasarī, beidzoties apkures sezonai, komentēt lūdzu Uģi Fjodorovu, Madonas novada pašvaldības izpilddirektoru, pašvaldības kapitāldaļu turētāja pārstāvi SIA „Madonas siltums", un Ivaru Grandānu – SIA „Madonas siltums" valdes locekli.
– Vasarā par šo tēmu mums ir bijušas vairākas sarunas ar uzņēmuma vadību. Šobrīd tiek gatavots jauns pilna apjoma tarifa projekts, ko uzņēmums plāno iesniegt Regulatoram šā gada augustā. Tas būs mazāks un, cerams, spēkā stāsies jaunās apkures sezonas sākumā, kā to prognozē uzņēmums. Protams, Regulators izvērtēs pamatojumu, plānotās izmaksas un tikai tad pieņems lēmumu, – uzsvēra Uģis Fjodorovs.
Viņš atzina, ka šobrīd tiek izmantota vēl par iepriekšējo cenu iepirktā šķelda. Tagad cenas ir krietni gājušas uz leju, bet ziemā iepirktā šķelda maksājusi virs 30 eiro. Taču vispirms esot jāizkurina uzkrājums.
– Katrā ziņā mēs turam roku uz pulsa un sekojam siltumenerģijas tarifa izstrādei. Nenoliedzami, šī ar siltumenerģijas izmaksām saistītā tēma ir smaga iedzīvotājiem, bet šajā situācijā nav viegli arī uzņēmumam. Šobrīd SIA „Madonas siltums" pārskata visas pozīcijas, lai Regulatoram iesniegtu optimālu tarifa projektu – pieņemamu iedzīvotājiem – un lai uzņēmums izdzīvotu un attīstītos, – atzīmēja Madonas novada pašvaldības izpilddirektors.
– Pilnais apjoma tarifa projekts ir jāizstrādā vairāku iemeslu dēļ. To, ka tagad iespējams iepirkt lētāku šķeldu, zina daudzi. Taču iepriekšējā pilna tarifa projektā, kas Regulatoram tika iesniegts 2020. gada vasarā un apstiprināts 2022. gada janvārī, nebija iekļautas siltuma izmaksas vairākās apvienībās kā Ērgļi un Lubāna, tāpat Ļaudonas pagastā, kur centralizēto siltumu arī nodrošina mūsu uzņēmums. Tagad šīs izmaksas arī tiks iekļautas jaunajā tarifa aprēķinā, – laikrakstam skaidroja Ivars Grandāns.
Viņš uzsvēra, ka pagājušajā vasarā tika izmantota arī iespēja Regulatoram iesniegt pašu noteiktos tarifus sakarā ar energoresursu kāpumu. Taču kurināmā cenas turpināja kāpt, līdz ar to izmaksas apkures pirmajos mēnešos bija lielākas nekā apstiprinātais tarifs 81,13 eiro par megavatstundu, it sevišķi tur, kur apkurei tika izmantotas granulas. Arī kopš 1. janvāra noteiktais tarifs 104,58 eiro par megavatstundu ne visur sedz tajā iekļautās izmaksas. Tur, kur joprojām tiek kurināts ar granulām, viena megavatstunda izmaksājot ap 120-130 eiro, un, saliekot visu kopā, tās izmaksas uzņēmuma lielajā apkalpes zonā arī veidojas, un kādam tās jāsedz.
Vaicāts, vai iedzīvotājiem, neraugoties uz to, ka siltumenerģijas tarifu nākamajā apkures sezonā ir iecerēts samazināt, tomēr jārēķinās ar lielākiem apkures rēķiniem, jo nebūs valsts atbalsta, SIA „Madonas siltums" vadītājs Ivars Grandāns atzīmēja, ka neviens jau nevarot pateikt, vai būs valsts atbalsts kā pagājušajā sezonā vai nebūs, bet vismaz pagaidām tas tiek solīts, vienīgi nav zināms, cik lielā mērā tas tiks sniegts. Pagājušajā gadā starta pozīcija bijusi 68 eiro par megavatstundu, bet jautājums par to, kāda tā būs atbalstam jaunajā apkures sezonā un vai palīdzība tiks sniegta visiem, pagaidām ir atklāts.

Šķelda lielā daudzumā
Vairāki madonieši ir pamanījuši, ka atšķirībā no patukšajām SIA „Madonas siltums" kurināmā noliktavām iepriekšējā vasarā šogad tās, tāpat kā kādreiz, jau vasaras viducī esot piepildījuši šķeldas kalni.
– Iepirkumu esam veikuši, piegādātājs šķeldu ved cītīgi, bet par kurināmo norēķināties varēsim, kad saņemsim aizņēmumu no Valsts kases. Arī pagājušajā vasarā mums bija finanšu līdzekļi, lai iepirktu kurināmo laikus, bet pērn visi gaidīja šķeldas cenas celšanos un tikai rudenī, kad tā uzsprāga vēl nebijušos augstumos, sāka to vest siltumapgādes uzņēmumiem. Patlaban cena ir nostabilizējusies, tā stāv uz vietas un ar kurināmā piegādi problēmu nav, – piebilda Ivars Grandāns.

04.08.2023.

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px