Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Iebildumi pret mehanizētu sniega tīrīšanu

LAURA KOVTUNA

Autors • 23.01.2017.

Iebildumi pret mehanizētu sniega tīrīšanu
Burtu lielums

Kolīdz iestājas ziema, ik dienu aktuāla kļūst brauktuvju un ietvju tīrīšana, kaisīšana. Vieniem šķiet, ka sniegs tiek notīrīts laicīgi, citiem – ne, daļa iedzīvotāju iebilst pret sāls kaisīšanu ledus nokausēšanai, citi savukārt pārmet, ka ielas ir slidenas. Tā sacīt – cik cilvēku, tik viedokļu.

Savu viedokli par sniega tīrīšanu pauda arī Martas Riekstas ielas iedzīvotāja: – Darbinieks, kad brauc ar mehanizēto transportu un tīra sniegu, to visu sastumj uz manas privātmājas pusi, sastumj tādu valni, ka man pēc tam ir jāpārstrādā viņa darbs. Arī sāls tiek kaisīts uz to pusi, kur jau sākas zeme, bet tikmēr blakus ir balts sniegs. Uzskatu, ja brauktu un sniegu tīrītu no otras puses, šādu problēmu nebūtu. Esmu pat teikusi, lai labāk brauc garām manai mājai ar paceltu lāpstu – sniegu pati notīrīšu, nevis grūž to uz žoga pusi bez jēgas. Tā vienā gadā sēta jau ielocījās no sniega svara.
Sieviete vērsusies arī pie Madonas pilsētas pārvaldnieka, bet kopsaucējs neesot rasts. Lūdzām Gunti Ķeveri komentēt radušos situāciju: – Jā, mēs esam par šo jautājumu runājuši, principā strādnieks, kad brauc, arī cenšas sniegu pie šīs mājas netīrīt. Tomēr, kad sniegs jau ir sasnidzis biezā kārtā, viņš ietvi notīra. Problēma ir tajā, ka sieviete pati šo ietvi principā netīra. Saistošie noteikumi paredz, ka īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās ietves, laukumi un celiņi ziemā jāatbrīvo no sniega un apledojuma no rīta, pirms ir sākusies gājēju kustība, tas ir, līdz pulksten 8, 9. Bet ja sniega tīrītājs šajā vietā brauc un īpašniece pati to nav izdarījusi? Protams, mums nav nekādu pretenziju – ja īpašnieks pats vēlas notīrīt savam īpašumam piegulošo ietvi, par to var mūs informēt. Saprotams, sniegu tīrot ar rokām, to aizmet, kur grib, tā, lai netraucē, bet, lāpstas stumts, sniegs birst, kā birst. Starp citu, Madonā ir viens ļoti pozitīvs piemērs. Īpašniece izteica vēlmi pati tīrīt pie mājas esošo ietvi (kā to arī paredz saistošie noteikumi), jo uztrauc mājas fasāde, ka var to nejauši sabojāt. Šis darbs ir patiesi labi noorganizēts, un rīta agrumā šajā vietā viss jau ir notīrīts. Viss kārtībā. Taču konkrēti Martas Riekstas ielā, ja visa ietve ir notīrīta, bet gabaliņš pie šīs mājas – nav? Mums tomēr ir jāņem vērā to simtu cilvēku pretenzijas, kuri dodas no Jaunlazdonas uz darbu, uz skolu, ka šis ietves posms nav notīrīts. Līdz ar to varu teikt, ja sieviete savu apņemšanos tiešām pildītu, varam sniegu arī netīrīt. Tomēr viņa pati man ir izteikusies, ka sniegu šajā vietā netīra, jo apakšā iet ūdensvads – lai tas ziemā neaizsaltu. Bet, ja sniegs tiešām tiks tīrīts, mums nav problēmu to nenotīrīt mehanizēti.
Guntis Ķeveris arī piebilst, ka kopumā Martas Riekstas ielā sniega tīrīšanu apgrūtina tas, ka tā ir ļoti šaura. – Šeit nav zaļās zonas, kur sniegu likt, tādēļ, protams, daļa sniega tiek uz īpašumu pusi. Tomēr strādnieks cenšas pēc iespējas mazāk sagriezt lāpstu. Ja sniegu stums vairāk uz brauktuves pusi, tad atkal būs traucēta satiksme, līdz ar to – drošība, jo iela tiešām ir šaura, nereti pat vasarā ir jāskatās, lai mašīnas kārtīgi izmainītos. Nevar brauktuvi vēl vairāk sašaurināt ar sniega kupenām. Darbinieks sniegu tīra pēc labākās sirdsapziņas, ir jāsaprot, ka pēc intensīvas snigšanas sniega ir daudz un to nav, kur citur likt.
Lasītājas minētajā vietā var ievērot, ka mehanizētais sniega tīrīšanas transportlīdzeklis par riepas platuma tiesu patiešām iebraucis zālājā. Guntis Ķeveris atzīst: – Protams, tas nav roku darbs, braucot ar tehniku, darbinieks izdara, cik perfekti var. Pēdējās trīs ziemas ir tādas, ka zeme gandrīz vai nesasalst, tādēļ, ja gadās iebraukt zālājā, to mazliet izbraukā. Tomēr šīs vietas tiek piefiksētas, un pavasarī tās pielabojam, līdz ar to nekāds paliekošs kaitējums zaļajām joslām netiek nodarīts.
Runājot par mūžseno diskusiju jautājumu – sāls kaisīšanu, Madonas pilsētas pārvaldnieks skaidro: – Ielu un ietvju kaisīšanā tiek izmantots parastais pārtikas sāls, kas nav videi kaitīgs, jo tas nav ar minerālsāļu piemaisījumu. Noteikti, ka lielā daudzumā arī vārāmais sāls var kaitēt dekoratīvajiem apstādījumiem, piemēram, tūjām. Tomēr jāuzsver, ka ietve netiek nokaisīta visā platumā, turklāt to dara ne katru dienu. Sāli kaisa šaurā joslā un tikai tad, kad veidojas ledus. Ikdienā pret slīdēšanu tiek kaisīta smilts, kurai sāls piejaukums ir ļoti, ļoti neliels.

24.01.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px