Laikraksts „Stars” ir saņēmis vairāku mūsu lasītāju jautājumus, kuriem radusies neskaidrība par to, cik ilgu laiku ir spēkā ģimenes ārsta izrakstītais nosūtījums izmeklējumu veikšanai — to derīguma termiņš mēdzot atšķirties. Atbildi uz šo jautājumu sniedz ģimenes ārste Ilga Kreicuma.
– Norīkojuma izmantošanas termiņam nevajadzētu būt dažādam, ja vien tas nav atkarīgs no konkrētās veselības iestādes pieņemtajiem noteikumiem. Viens no norīkojumu veidiem ir norīkojums dinamiskai novērošanai. Ja cilvēks, piemēram, ir lauzis roku un viņam nepieciešams apmeklēt ķirurgu, ģimenes ārsts izraksta norīkojumu dinamiskai novērošanai, un, kamēr ķirurgs pilnībā beidz savu pacienta novērošanas procesu, pacientam nav vajadzīgs katru reizi lūgt atkārtotu norīkojumu – tas derīgs kārtējā gadā līdz tam brīdim, kad vairs nav vajadzīgs apmeklēt konkrēto speciālistu. Otrs variants – ģimenes ārsts uzraksta norīkojumu pacientam kārtējā gadā, un tas ir derīgs tik ilgi, kamēr netiek izmantots, – skaidro Ilga Kreicuma.
Ģimenes ārste piebilst – problēma varētu rasties tad, ja norīkojums ir izrakstīts decembrī, bet pacients to neizmanto līdz gada beigām, taču sev nepieciešamo pakalpojumu iespējams iegūt tikai, piemēram, janvāra beigās. Tomēr pēc būtības tam nevajadzētu radīt sarežģījumus vai pārpratumus, jo pacientam šādā situācijā ir tiesības izmantot norīkojumu arī janvārī. Kā vēl vienu iemeslu termiņu atšķirībai ģimenes ārste min garās rindas pie speciālistiem.
30.05.2023.