Jau labu laiku ir uzsākts remonts reģionālā autoceļa Pļaviņas-Madona-Gulbene (P37) posmā no Madonas līdz Dzelzavai. Autobraucējiem jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem un ilgāku laiku ceļā. Tomēr iedzīvotājus satrauc vēl kāds jautājums – vai ceļa remonts neietekmēs Biksēres avotiņu un tā ūdens kvalitāti.
Redakcijā tika saņemts jautājums no Sarkaņu pagasta iedzīvotājas, kura avotiņa ūdeni ir ļoti iecienījusi, bet šobrīd māc bažas par to.
– Avots ir iecienīts ne vien vietējo iedzīvotāju vidū, bet pēc ūdens piestāj arī garāmbraucēji, un cilvēki brauc no tuvākām un tālākām vietām. Savulaik ir veiktas ūdens analīzes, un kvalitāte tam ir ļoti laba. Ūdeni, neņemot vērā avota atrašanās vietu, var droši lietot. Šobrīd ir neliels satraukums, vai remontdarbi neietekmēs pašu avotu un ūdens kvalitāti. Vai var un arī turpmāk droši varēs to dzert, vai remontdarbu laikā netiks ietekmēta avota ūdenstece, vai pēc laika tas nepazudīs? – jautāja Sarkaņu pagasta iedzīvotāja.
Madoniete Alla uz Biksēri pēc ūdens vairāk dodas tieši vasaras sezonā un augstu vērtē ūdens labās īpašības.
– Vasarās, kad ir silti un daudz laika tiek pavadīts dārzā, regulāri dodamies uz Biksēri pēc avota ūdens. Tas ir atvēsinošs, spirdzinošs, ar to lieliski var remdēt slāpes. Pēc dārza darbiem karstajās dienās tā ir patīkama veldze. Ir vairāki zināmi avotiņi, tomēr Biksēres avots, gadiem ejot, mūsu ģimenē ir ļoti iecienīts, – norāda Alla. – Lai gan paši nekādas analīzes ūdens kvalitātei neesam veikuši, ūdens šķiet ļoti kvalitatīvs un tīrs. Vieta ir ļoti skaisti iekopta, katru reizi ir prieks turp doties, jo gūstam arī baudījumu acīm un dvēselei. Avota ūdenī noskalojam seju un rokas, baudām apkārtni. Esam aizdomājušies arī par to, ka avotiņš ir ļoti tuvu ceļam, cik ļoti izplūdes gāzes, putekļi ietekmē ūdeni. Tomēr to filtrē zeme, un nekādai ietekmei noteikti nevajadzētu būt. Šobrīd uz avotiņu gan nebraucam, jo ceļā, ņemot vērā remontdarbus, jāpavada ilgāks laiks. Bet, tiklīdz remontdarbi noslēgsies vai tiks samazināti ierobežojumi ar luksoforiem, noteikti atkal izmantosim iespēju un brauksim pēc avota ūdens. Nedomāju, ka remontdarbi varētu jūtami ietekmēt avota ūdens kvalitāti vai pašu avotiņu. Manuprāt, par to nav jāsatraucas.
Sazinoties ar VAS "Latvijas Valsts ceļi" komunikācijas daļu, tās vadītāja Anna Kononova skaidro: – Avota esamība ir fiksēta būvprojektā un tiešā veidā to nav paredzēts skart, avota dzīslas būvprojektā nav pētītas. Atbilstoši mūsu rīcībā esošajai informācijai, avots nav klasificēts kā dabas liegums. Zemes īpašnieks var vērsties Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā ar lūgumu pēc precīzākas informācijas par zemes dzīļu resursiem. Zemes īpašniekam ir jābūt arī informācijai par ūdens ķīmisko sastāvu, jāzina, vai šī konkrētā avota ūdens atbilst dzeramā ūdens prasībām. Var piebilst, ka avots atrodas blakus ne tikai ceļam, bet arī Biksēres senkapiem.
To, ka Biksēres avotiņš ir ļoti iecienīta ūdens ņemšanas vieta, uzsver arī Sarkaņu un Dzelzavas pagasta pārvalžu vadītājs Sandis Kalniņš: – Vieta regulāri tiek uzturēta un sakopta, lai gan pagasta iedzīvotājiem, gan viesiem būtu patīkami un ērti piekļūt avotiņam un uzpildīt ūdeni līdzi paņemtajos traukos. Saprotu iedzīvotāju satraukumu šobrīd. Ja satraukums ir par putekļiem, tie būs uz būvdarbu laiku, pēc tam būs skaists asfalts. Rakšanas darbi, kas notiek, lai ceļu pārbūvētu konstruktīvās kārtās, nav tik dziļi, lai skartu avotiņa teci un to izmainītu vai apturētu. Paļaujos uz būvnieku, "Latvijas Valsts ceļiem" un kompetentiem speciālistiem un sekošu līdzi, lai šo avotiņu saglabātu un būvdarbi nekādā veidā to neietekmētu.
1.06.2022.