Vai izvirzītās nominācijas arī nākotnē ļaus apjaust novada kultūras jomas potenciālu un sniegs papildu stimulu nozares attīstībā?
Novadpētnieks, pensionēts skolotājs un kordiriģents
Jānis Bērziņš:
– Katra balva, sevišķi kultūrā un izglītībā, ir dziļa gandarījuma raisītāja un nesēja. Tā parāda, ka arī citu cilvēku uztveres instruments ir uzskaņots vienādā, vienotā frekvencē ar kultūras jomas darītājiem. Man pašam pērn saņemt Madonas novada balvu par mūža ieguldījumu kultūrā bija ļoti liels pārsteigums. Bija bezgala patīkami, ka tiek pateikts paldies, es jutos pagodināts, ka mans darbs ir pamanīts un novērtēts. Ja pateicība nav formāla un nāk no sirds, tā sasniedz adresātu un rada gandarījumu. Reizēm domāju, cik daudziem cilvēkiem, kam vajadzētu pateikt paldies, tomēr nekad tas nav izsacīts. Tad spriežu – bet kāpēc tieši man? Kāpēc es tiku izredzēts? Un iekšēji tādā brīdī jūtos bezgala pateicīgs un piepildīts. Redziet, ir tā: ja mēs ko darām ar atdevi – dziļāk, nopietnāk, ilgstošāk, tas tiek veikts ar neatlaidību un sirds trīsām. Ja kāds to pamana un par to pasaka labus vārdus, tas darītājam trāpa sirdī un šķiet ļoti svarīgi. Turklāt pasākumā kopā tiek pulcināta plašāka sabiedrība, un arī citiem kļūst skaidrs, kuru cilvēku darbs šai gadā bijis sevišķs un novērtējuma vērts.
Laikmetīgās mākslas galerijas "Visuma centrs 2" vadītāja Margrieta Griestiņa:
– Balvu kategorijā "Gada debija kultūrā 2022" saņēmām par laikmetīgās mākslas un mūzikas notikumu piedāvājuma dažādošanu novadā, izstādēm piesaistot gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā atzītus māksliniekus, kā arī par novada atpazīstamības un laikmetīgās kultūras attīstības veicināšanu. Tas bija tiešām forši! Neesmu veikusi pētījumu, vai Madonas cilvēku uzmanība galerijai tāpēc ir palielinājusies, bet manos sadarbības partneros un draugos šī ziņa ļoti norezonēja. Saņēmu daudz apsveikumu, un katra balva nāk par labu arī vietas atpazīstamībai un publicitātei. Man pašai balvas piešķīrums raisīja ļoti pozitīvas izjūtas, kaut neteiktu, ka tiku pacelta īpašos spārnos. Šo faktu vairāk izmantoju, galerijā tālāk veidojot jaunus mākslas projektus un atsaucoties uz saņemto apbalvojumu par veiksmīgu debiju. Tomēr – lai kāda būtu sacensība starp konkurentiem un konteksts, saņemt balvu ir ļoti patīkami. Man patika arī pats sarīkojums. Tas bija viens no vislabāk noorganizētajiem sarīkojumiem Madonas novadā, un par to lielākais kompliments pašvaldības pārstāvim Aigaram Novikam, kas tobrīd to organizēja. Bija smalki, pieklājīgi, kulturāli, bija oficiāli un vienlaikus viss ieturēts neformālā gaisotnē, lai klātesošie varētu justies brīvi. Patika vakara vadītājs, bija iespēja satikties ar citiem šīs jomas pārstāvjiem. Reizēm to ļoti vajag, jo kultūras laukā strādājošajiem bieži ikdiena ir pasmaga. Kultūras industrija vispār ir ne pati vienkāršākā un pārdomātākā izvēle, kurā darboties. Tāpēc dažreiz vajag "nolaist tvaiku", vajag atbrīvoties, atpūsties un pabaudīt.
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par pielikuma "Lasi. Vērtē. Analizē" saturu atbild SIA "Laikraksts STARS".
05.03.2024.