Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Svarīgi ir plānot izdevumus

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 18.09.2023.

Burtu lielums

Elektroenerģija, pārtika, kurināmais, transports — grūti pat nosaukt kādu jomu, ko nebūtu skārusi inflācija. Kā izdzīvot šādos sadārdzinājuma apstākļos, cik liels ekonomiskais režīms ir jāieslēdz?

Jurģis Ļaudaks no Vestienas pagasta atzīst, ka liela nozīme ir pārdomātai izdevumu plānošanai un drošības spilvena veidošanai. Viņš uzsver, ka visvairāk ir jūtams elektroenerģijas sadārdzinājums:
– Izdevumi ir palielinājušies arī pārtikas grozam. Mēs iepērkamies reizi mēnesī un izjūtam inflāciju, kas skārusi pārtikas produktu cenas. Pēdējos gados budžets pārtikas izdevumiem mums ir palielinājies divkārt. Tie šobrīd mūsu ģimenē, kurā aug trīs bērni, ir 450 eiro. Arī maksājums par elektrību jau pirms vairākiem gadiem, kad maksājām 50 eiro mēnesī, likās tāds padārgāks. Tad vienu brīdi šis maksājums uzkāpa līdz 200 eiro mēnesī. Šobrīd maksājums par elektrību mums ir 70 eiro.
Mēs dzīvojam privātmājā, malku gatavojam paši, līdz ar to kādā brīdī darbojas trīsfāzu ripzāģis, un tas rada papildu izmaksas, bet jebkurā gadījumā sanāk lētāk, nekā pērkot malku. Dzīvojot laukos, būtisku izdevumu daļu veido ar automašīnu saistītie izdevumi, degviela, uzturēšanas izmaksas, it īpaši, ja darbs nav dzīvesvietā, bet, piemēram, jābrauc uz Madonu.
Pie pašvaldības pēc sociālas palīdzības neesam griezušies. Iztiekam ar saviem ienākumiem, un tas iespējams tāpēc, ka mēs ļoti pārdomāti plānojam savu budžetu. Mēnešos, kad ir lielāki ienākumi, daļu līdzekļu atliekam, veidojot tādu kā drošības spilvenu, lai laikā, kad ir mazāki ienākumi, to varētu izmantot.

Līdzīgu viedokli pauž arī Indra Goba no Liezēres pagasta: – Ja ir savs piemājas dārziņš, kur viss izaug, dzīvot var. Galvenais, lai kartupelis izaugtu – tad bada nebūs. Mēs ar vīru jau esam kartupeļu ēdāji, un vasarā var arī labu baraviku mērci piesēņot. Katrā ziņā, ja dārzeņi un augļi nav jāpērk, tas ir liels atspaids. Mēs nesūdzamies, divatā, lai arī pensijas nav lielas, var izdzīvot tīri labi. Protams, ir jāpārdomā tēriņi, to, cik daudz drīkst tērēt, ko var atļauties pirkt un ko ne. Arī kredītu dzīvē nekad nav bijis un uz parādiem neesmu dzīvojusi.
No visiem izdevumiem lielākais rēķina kāpums ir elektrībai, tas ir palielinājies vairāk nekā trīs reizes, un lielākās izmaksas veido pārvade un jaudas uzturēšana, par ko ir daudz jāmaksā, bet pats elektrības patēriņš ir neliels – cenšamies to taupīt un lieki netērēt.
Dzīvoju privatizētā dzīvoklī, kur apkure ir jānodrošina pašiem. Malka ir sarūpēta jau vairākiem gadiem, visi šķūnīši ir pilni, bet, kad iekrājumi beigsies, tad gan būs jādomā, kur un cik daudz pirkt, jo malka tagad ir ļoti dārga.
Lielu izdevumu daļu veido pārtika. Iepirkties pārsvarā braucu uz Vecpiebalgu, jo tā ir tuvāk dzīvesvietai un arī sabiedriskā transporta
kursēšanas laiki ir izdevīgi, dienas laikā var izbraukāt.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par pielikuma "Lasi. Vērtē. Analizē" saturu atbild SIA "Laikraksts STARS".

#SIF_MAF2023


19.09.2023.

 

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px