Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

„Pat iesnas pa telefonu nedrīkstēja ārstēt”

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 20.06.2023.

„Pat iesnas pa telefonu nedrīkstēja ārstēt”
Burtu lielums

Degumnieku feldšerpunkts Ošupes pagastā ir viens no tiem Madonas novadā, kur iedzīvotājiem ir pieejams ārsta palīgs (feldšeris). 1. septembrī būs jau 15 gadu, kopš Sarmīte Saulīte no Praulienas brauc uz Degumniekiem un tur sniedz šos pakalpojumus, bet feldšeres darba pieredze ir vēl lielāka — tā sniedzas jau vairākos gadu desmitos.

– Laiks ir aizskrējis ļoti ātri – vēja spārniem. Tikko saņēmu jaunu sertifikātu, kas atļauj par ārsta palīgu strādāt vēl piecus gadus. Kad tie būs aizritējuši, droši vien varēšu teikt, ka medicīnā esmu pietiekami nostrādājusi un nu jādod ceļš jaunajiem. Jautājums tikai, vai būs, kas uz šejieni nāks. Kā esam to pārrunājuši ar Ošupes pagasta pārvaldes vadītāju Aleksandru Šrubu, pēc pieciem gadiem tā varētu būt ļoti liela problēma, jo Degumniekos būs grūti piesaistīt jaunos speciālistus, bet bez tā feldšerpunkts nevar pastāvēt, – uzsver Sarmīte Saulīte.
Degumnieki tomēr esot liela lauku nomale. Arī iedzīvotāju skaits ar katru gadu samazinās, pie tam liela daļa dzīvo lauku viensētās.
– Ļoti priecājos, ka te joprojām darbojas Degumnieku pamatskola, ir bērnudārza grupiņa, bet to, cik ilgi tā pastāvēs, gan nevar zināt, jo bērnu dzimst maz. Taču pagaidām skolas ēka tiek apdzīvota, te atrodas arī feldšerpunkts, atpūtas komplekss, peldbaseins. Mācību gada laikā skolēni arī sastāda lielu daļu manu pacientu. Bērni nāk tad, kad iesāpas galva vai kaut kur ieskrien un tiek pie sasituma, vai ir kādas citas sūdzības, – atklāj Sarmīte Saulīte.
Jāatzīmē, ka feldšerpunkti tiek veidoti tieši šādās teritorijās, kur nokļūšana pie ģimenes ārsta ir apgrūtināta satiksmes vai citu apstākļu dēļ. Tajos ārsta palīgs (feldšeris) nodrošina primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu – veic pacientu aprūpi, piedalās ārstniecībā, nodarbojas ar pacientu izglītošanu veselības jautājumos, kā arī izmeklē pacientus, diagnosticē slimību un atbilstoši savai kvalifikācijai veic ārstēšanu. Dodas arī mājas vizītēs, kas ir maksas pakalpojums.
Gan iegūtais diploms, gan sertifikāts Sarmītei ļauj diezgan daudz ko no tā visa un vēl vairāk darīt. Bet tai medaļai ir otra puse. Visi feldšeri novada atvērtajos feldšerpunktos, kuri strādā bez ģimenes ārsta, var izrakstīt tikai tā saucamās zilās receptes, kas nav ar atlaidi un kuri nav īpašas uzskaites medikamenti. Līdz ar to lielākā daļa cilvēku uz feldšerpunktu nāk ar kādu akūtu problēmu. Kā, piemēram, pavasarī vēl ieradušies ar kovidu, jo bija jau atļauti apmeklējumi klātienē un arī testi tika taisīti uz vietas. Šo iespēju daudzi izmantoja, jo, vai, mājās sēdēdami, varot pateikt, vai tā ir parastā saaukstēšanās vai kovids.
– Es domāju, kovida ēra aizies un droši vien nāks kas cits vietā. Vīrusi un slimības jau nemitīgi mainās. Jāsaka, ka tagad daudz kas ir citādāks, nekā tas, ko man medicīnas skolā mācīja pirms 44 gadiem. Šogad, piemēram, divi bērni bija pat ar skarlatīnu saslimuši, turklāt simptomi bija savādāki, nekā kādreiz mums stāstīja. Neviens jau mūžīgi nedzīvo, bet arī apstākļu sakritībai ir liela nozīme. Ko nozīmēja vien šis kovida laiks, kad gandrīz divus gadus tika teikts, ka nevienu klātienē nedrīkst pieņemt, viss ir jākonsultē tikai pa telefonu. Kad es mācījos medicīnas skolā, mēs bērniem pat iesnas nevarējām pa telefonu ārstēt. Bet tagad viss pa telefonu, viss pa datoru. Ļoti žēl, ka zūd komunikācija klātienē gan starp cilvēkiem, gan arī ārstiem un pacientiem. Man personīgi to grūti pieņemt. Ir, protams, lietas, ko iespējams izrunāt pa telefonu, bet pie daudzām saslimšanām ir jātiekas klātienē, jāiztausta un jāredz sāpošās vietas, jo ne visu cilvēks spēj un prot izstāstīt. Esmu pildspalvu laikmeta cilvēks. Un arī dators nav mana mīļākā rotaļlieta. Mēs gan dzīvojam laikā, kad visiem liek būt tik gudriem medicīnā, ka gandrīz vai pašam sev ir jāuzstāda diagnoze un jāsaprot, vai vajag iet pie tā ārsta vai tomēr ne, – atzīmē Sarmīte Saulīte.
Vaicāta par medicīnas pakalpojumu pieejamību nākotnē, viņa atzīst, ka jau tagad būtībā ir maksas medicīna, tikai neviens no kungiem to negrib atzīt.
Viņa pieļauj, ka ar laiku arī ģimenes ārsti būs pieejami tikai lielākās teritorijās. Iespējamas arī citas izmaiņas.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par pielikuma "Lasi. Vērtē. Analizē" saturu atbild SIA "Laikraksts STARS".

#SIF_MAF2023

21.06.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px