Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Jau no pirmajām kara dienām

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 05.06.2023.

Burtu lielums

Pirmie ukraiņu bēgļi Madonas novadā ieradās pagājušā gada martā, un uzreiz kļuva skaidrs, ka tas būs jauns izaicinājums un jauna pieredze gan tiem, kuri viņus sirsnīgi sagaidīja un uzņēma, gan pašiem ukraiņiem, kuriem nu bija jāiejūtas jaunā zemē, jaunā valstī, jāapgūst jaunas tradīcijas un valoda. No pirmajiem 115 bēgļiem, kas ieradās Madonas novadā, Cesvainē tika uzņemti 17.

#SIF_MAF2023
Stāsta Cesvaines dienesta viesnīcas vadītāja Mudīte Luce: – Kopš pagājušā gada marta pie mums no „pirmās tūres" palikušas vairs tikai divas ģimenes, kuru mājas atrodas kara skartajās zonās un nav iespēju tur atgriezties, bet pārējās četras ģimenes ir devušās atpakaļ uz Ukrainu. Nākamie bēgļi ar ģimenēm pie mums ieradās jūlijā, arī tie, kas līdz tam bija uzturējušies Liezērē, Dzelzavā, kuri tagad dzīvo Cesvaines dienesta viesnīcā.
Ukraiņu bērni apmeklē Cesvaines vidusskolas 1. un 2. klasi, savukārt 13 un 14 gadu vecie pusaudži turpina mācīties attālināti savās skolās Ukrainā. Pie mums ir arī viens students, kas arī studijas turpina attālināti. Savukārt mammas un tēvi strādā.
Ja rodas kāda problēma, pirmais, pie kā viņi griežas, protams, esmu es, jo kur lai citur viņi iet. Kopā braucam arī uz lietoto drēbju un citu preču veikaliem, jo viņiem jau tagad ir jāizdzīvo ar pašu nopelnīto naudiņu.
Pašā sākumā ļoti atsaucīgi bija vietējie iedzīvotāji un sniedza lielu palīdzību. Tiem, kuri ieradās pirmie, tika sarūpēti ļoti labi apstākļi, vairākus mēnešus viņiem tika nodrošināti pabalsti un bezmaksas ēdināšana, bet nākamajiem – tikai vienu mēnesi. Joprojām ļoti atsaucīga ir biedrība „Amis 3" no Mētrienas, uz kurieni, ja nav citas iespējas, vedu ar savu transportu, lai viņi varētu izvēlēties nepieciešamās lietas. Iespēju robežās viņiem sniedzu dažādu palīdzību. Viņiem gan ir arī savi koordinatori Rīgā un pēc palīdzības var griezties arī Madonas novada pašvaldības Sociālajā dienestā.
Katrā ziņā viņiem nav viegli, ir smagi jāstrādā – galvenokārt tas ir zāģētavās, lielveikalu noliktavās, ir arī mediķi, pavāres, apkopējas. Darbs ir gan Cesvainē, gan Madonā, arī Kusā. Tiesa, zobārste no Harkivas Cesvainē strādā savā profesijā, mācās latviešu valodu, un cesvainiešiem par to ir liels prieks, jo šis pakalpojums ir ļoti pieprasīts.
Arī sadzīves apstākļi lielākajai daļai ir pieticīgi. Vienā istabiņā dzīvo pat četri cilvēki, jo, pirmkārt, grūti ir atrast dzīvokļus, ko īrēt, un tie ir arī ļoti dārgi. Acīmredzot algas tam nepietiek. Lielākajās pilsētās droši vien ir lielākas iespējas, bet, acīmredzot, viņiem pie mums Cesvainē patīk, ja jau, izņemot dažus, nemeklē darbu un dzīvesvietu citur.


Madonas sadraudzības pilsētas Ukrainā – Bobrinecas – pilsētas mērs Leonīds Kravčenko pauž lielu pateicību visiem Latvijas, visiem Madonas novada iedzīvotājiem, kuri jau kopš pirmajām kara dienām sniedz lielu palīdzību Ukrainai, tās tautai, kā arī savā zemē uzņemot Ukrainas bēgļus: – Kopš 3. jūnijā noslēdzām līgumu starp Madonas novada pašvaldību un Bobrinecas pilsētu Ukrainā, mūsu sadarbība kļūs vēl ciešāka. Uzsvars ir jāliek ne tikai uz kultūras sakaru stiprināšanu, kas arī, protams, ir svarīgi, bet šajos kara apstākļos galvenais virziens, kur nepieciešams attīstīt sadarbību, ir iesaistīšanās energoefektivitātes un ar komunālo saimniecību saistīto projektu izstrādē. Mums ir ļoti svarīgi pārņemt Latvijas pašvaldību, Madonas novada pašvaldības attīstības nodaļas speciālistu un pašvaldību kapitālsabiedrību pieredzi šādu projektu izstrādē, jo ļoti aktuāli ir atjaunot infrastruktūru pēc kara nodarītajiem postījumiem.
Bobrineca ir piefrontes pilsēta, kur esam uzņēmuši jau ap 1000 iedzīvotāju no citiem karā cietušajiem reģioniem Ukrainā un joprojām to turpinām darīt. Taču arī līdz mums dažreiz atlido raķetes. Mēs hospitāļos ārstējam ievainotos, tāpēc mums ir ļoti svarīgi atjaunot infrastruktūru, siltumapgādi skolās un citos objektos, pie tam ne tikai to, kas bija vai ir, bet gan atbilstoši Eiropas Savienības standartiem. Mēs esam ļoti pateicīgi Madonas novada pašvaldībai par dāvāto gāzes apkures katlu miljons grivnu vērtībā, kuru plānojam izmantot nākamajā apkures sezonā, apsildot skolas, slimnīcas un citas iestādes.

06.06.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px