„Stars" jau rakstīja, ka 22. novembrī TV3 šova „Koru kari 2" finālā pēc 11 nedēļu saspringta darba ar divām trešdaļām balsu – 43 126 no apmēram 67 ar pusi tūkstošiem nobalsojušo – Madonas koris apsteidza Jelgavas Tirkīza zemes kori un tā vadītāju Žoržu Siksnu. Uzvaras laurus līdz ar to plūca skatītāju favorīts – dziedātājas Ievas Kerēvicas vadītais Madonas Zaļais meža koris.
– Kā gan spēj sadalīt savu mīlestību pret Vītolu ģimeni LNT šovā un Madonas kori TV3 šovā „Koru kari 2"? – vaicā kolēģe Inga Muižniece no laikraksta „Bauskas Dzīve". – Abi skaisti un abi lieliski. Apsveicu ar Madonas kora uzvaru! Manuprāt, noteicošais bija mērķis, ja nācās izvēlēties starp atbalstu bebukiem vai piemiņas akmens celtniecību, pirmais uzrunāja vairāk. Un, protams, Ieva Kerēvica, kas atklājās kā brīnums ar lielisku, skaistu, bagātu balsi, vidzemnieces atturīgi cēlo, neuzbāzīgo attieksmi.
Apbrīnojama ir arī Vītolu ģimene. Ja nemaldos, pirms gadiem par viņiem bija rakstīts, ka bērnus mājās kādu brīdi mācīja paši, jo nevarēja izvadāt uz skolu. Un te, lūk, iznākums! Kā teica Rēzija Kalniņa – arī es gribētu būt tik latviska latviete. Tā nu balta skaudība par Tavējiem. Jums divas tādas pērles, bet mums – nevienas…
Nākas kolēģei piekrist, jo tik spožs uznāciens ar jaunatklāsmes mirdzumu – Vītolu ģimene un dziedātāja Ieva Kerēvica – ir arī mums pašiem. Jo vairāk tāpēc – lolojami, saudzējami un atbalstāmi no sirds.
Fanu viedoklis
– Uz pārraides „Koru kari 2" finālu braucu ar vislabākajām domām – atbalstīt savējos uzmundrinot un zvanot, – Rīgas kinostudijā teica madoniete Indra Sniķe. – Madonas kora izpildījumā vienmēr patikusi tā vienkāršība, patiesums un dabas mīlestība, kas dzirdama ik priekšnesumā. Vai koris paņēma ar pirmo tā numuru? Tā nevaru teikt. Madonas koris iepatikās pakāpeniski, ar to brīdi, kad sākās skatītāju reālais balsojums. Pirmie numuri atstāja vienaldzīgu, bet, kad izskanēja dziesma „Acis veras, aizveras", tajā ieliktais dvēseliskums nostrādāja pilnībā. Ja koris nebūtu emocionāli tuvs, es pati ar tādu atdevi nefanotu un uz tiešraidi nebrauktu. Pēc viena no pirmajiem numuriem likās – būs švaki, būs jākaunas, bet tad, aizvien vairāk klausoties Ievas Kerēvicas un Madonas kora priekšnesumus, balss aizrāvās, sāka skriet skudriņas, un sapratu – jā, šis koris ir manējais ne tikai pēc ģeogrāfijas. Bija jūtams, ka iepriekš viņu potenciāls ir slēpts zem pūra; kad tas atklājās savā skaistumā un dažādībā, malā stāvēt vairs nevarēja.
Uz jautājumu, vai ģimenē par Madonas kori iestājas visi, Indra atklāja: – Jā, fano gan mazi, gan lieli, šodien mājās palika daudzi, kas šovu skatās pie televizora ekrāna. Tomēr pati atzīstu, ka bija vērts atbraukt uz tiešraidi, jo te ir neatkārtojama atmosfēra – kopā ar visiem var kliegt un fanot, labāk izjust uzvaras garšu. Mājās turi īkšķi par vienu kori, te izjūtams lielāks azarts, jo apkārt ir cilvēki, kas fano arī par konkurentiem.
Žūrijas pārstāvis
Fināla pārraidē žūrijā darbojās diriģents Ints Teterovskis, radio Star FM raidījuma „Zoopasta" vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare un operdziedātājs, kura saknes ir Madonā, – Jānis Apeinis.
– Esmu par Madonu, liku arī augstas atzīmes, lai gan tas šoreiz situāciju neizšķir, – kādā no tiešraides reklāmas pauzēm laikrakstam „Stars" atzina Jānis Apeinis. – Madonas koris ir ļoti labs, viņi ir mani favorīti, neraugoties pat uz to, ka esmu no Madonas. Patīk viss kopums, ko Zaļais koris ir izdarījis un dara: nostrādātība, īsts priekšnesums no sākuma līdz galam. Citiem koriem varēja just, ka ir vājākas vietas, Madonas korim skaņdarbs izstrādāts pārliecinoši, nevienā brīdī neradās šaubas. Par Ievu Kerēvicu varu teikt, ka viņa ir ļoti talantīga dziedātāja, līdz šim viņu biju dzirdējis dziedam „Artelī", vēl citos projektos, bet domāju, ka viņa ir pelnījusi lielāku atpazīstamību. Lai gan šie ir laiki, kad īpaši nekas nenotiek, Ievai šovs „Koru kari 2" dos atspērienu tālākajam un pavērs ceļu darbībai.
Aploksni atver Teterovskis
Pēc tam, kad aploksni ar balsojuma rezultātiem tika aicināts atvērt diriģents Ints Teterovskis un visa Latvija uzzināja šova līderus, vēl nebija zināms, ar kādu balsu sadalījumu Madonas Zaļais meža koris un Ieva Kerēvica ir apsteigusi Jelgavas Tirkīza zemes kori un tā vadītāju Žoržu Siksnu. Tomēr uzvara un 15 000 eiro labdarības mērķim – Madonas slimnīcas dzemdību nodaļai jaundzimušo bērnu reanimācijas galdu iegādei – bija nopelnīti.
Kad pie dziedātājas Ievas Kerēvicas sveikt ar zaļu zīda šalli, kas fanu rokās bijusi vairākās šova tiešraidēs (autore – Ilga Bērziņa), piesteidzāmies mēs no laikraksta „Stars", Madonas kora zvaigznei vaicāju, vai nu prieks, kā tautā saka, kāpj pāri mutei? – Gandarījums ir milzīgs, bet par šodienu varu teikt, ka biju un esmu pārmērīgi mierīga, – neslēpa Ieva Kerēvica. – Tas varbūt tāpēc, ka bijām pārliecināti par to, ko darām, sekojām līdzi savām izjūtām, un tās nepievīla.
Jautāta, vai jau plāno ar kolektīvu doties koncertēt pa Latviju, Ieva Kerēvica atzina: – Tā tas arī būs. Vēl nezinu, vai tas būs gada garumā, bet pavisam drīz jau sāksim uzstāties dažādās Latvijas vietās.
Diriģenta atziņas
– Brīdī, kad pirms aploksnes atvēršanas bija klusums, neko zināt vēl nevarēja, dzirde un sirdspuksti bija sakāpināti līdz maksimumam, – atklāja Madonas kora diriģents Valdis Tomsons. – Pēc tam sekoja pasakaina sajūta, šobrīd jau ir vienkārši forši. Uzvarēt šovā – to iepriekš neviens – ne pilsēta, ne mēs paši – negaidījām, bet, re, kā dzīvē viss notiek!
Tā kā Valdis Tomsons ir otrais diriģents jauniešu korī „Balsis", paralēli diriģenta darbam strādā par profesionālu dziedātāju Valsts Akadēmiskajā korī „Latvija" un dzied Rīgas Doma zēnu kora vīru grupā, kormeistaram vaicāju, vai uzvara šovā ir kas vairāk nekā tad, ja panākumus kaldina, piemēram, jauniešu koris „Balsis".
– Tas nav ne vairāk, ne mazāk, katra lieta ir citāda, – aizdomājās diriģents. – Valsts korī strādā profesionāļi, bet jauniešu korī „Balsis" tāpat dzied amatieri, vienīgi lielākā sastāvā un ar citu specifiku.
Taujāts par to, kas fināla cīņā no izpildītajām dziesmām patika viņam pašam, Valdis Tomsons teica: – Esmu ļoti priecīgs un gandarīts par Mārtiņa Brauna dziesmas „Daugaviņa" izpildījumu. Man šī dziesma ļoti patīk, un šodien tā uzrunāja arī skatītājus.
Uz jautājumu, kāda būs diriģenta loma tālākajā Madonas kora pastāvēšanā – korim taču tiek plānoti koncerti, Valdis Tomsons atzina: – To redzēsim, Ieva ir izteikusi vēlēšanos sadarboties arī tālāk, tā ka, visdrīzāk, sadarbību turpināsim. Vēl arī jāuzraksta aranžējumi pāris dziesmām, lai būtu pilns komplekts, jo pagaidām ar tām kompozīcijām, ko koris ir apguvis, koncerts būs par īsu. Lai tūre būtu iespējama, arī tur jāiegulda liels darbs. To, cik lielā mērā tā būs dzīvā muzicēšana, vēl skatīsimies. Ļoti daudz kas atkarīgs no finansējuma – jo vairāk izpildītāju, jo projekts ir dārgāks.
Šogad Valdis Tomsons Latvijas Mūzikas akadēmijā ieguva maģistra grādu, tāpēc tincināju, vai tik nopietnam (akadēmiskam) cilvēkam kā viņš iesaistīšanās šovā ko devusi. – Domāju, ka ieguvēji esam mēs visi, tai skaitā arī es, – atbildēja kormeistars. – Personīgi esmu guvis iespēju aranžēt dziesmas, un tas man bijis ļoti svētīgi. Rakstīt aranžējumus, klausīties, kā iznāk, – tā man bija īsta bauda. Manuprāt, viss izdevās labi, priecājos arī par sadarbību ar Ievu. Mēs viens otru saprotam un jūtam; no bērna kājas mūzikas skolā esam kopā mācījušies, viens otru zinām kopš mazām dienām, un šī saprašanās projektam palīdzēja.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 26.11.2009.
Autore: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto