Ar Harija Gulbja lugas „Cīrulīši" iestudējumu R. Blaumaņa Madonas Tautas teātris 12. februārī svinēja šī goda nosaukuma 50 gadu jubileju.
Iestudējumu veidoja režisore Skaidrīte Strade, scenogrāfs Slavis Strads, skaņu operators Ainārs Vecozols, gaismotājs Jānis Auziņš. Lomās: Marta Kraslovska, Valentīna Zepa, Lāsma Lāce, Ināra Cakule, Ēriks Bukovskis, Edgars Brimerbergs, Aija Špure, Maija Rijniece un Margons Akmens.
Tā kā tie bija dubultsvētki – pirmizrāde un teātra jubileja, pēc izrādes kā vēl viens cēliens izskanēja krāšņi aplausi un virkne apsveikumu.
– Madonas Tautas teātris nes izcilā novadnieka Rūdolfa Blaumaņa vārdu, un Blaumanis ir viens no vislatviskākajiem autoriem, – uzsvēra Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūras amatierteātru nozares speciāliste Dace Vilne. – Iespējams, tādēļ arī pirmizrādē redzējām latvisku stāstu.
Runātāja apliecināja, ka R. Blaumaņa Madonas Tautas teātris ir Skaidrītes Strades teātris, tādēļ aģentūras direktora Jura Karlsona parakstīto Atzinības rakstu par ilggadēju radošu ieguldījumu amatierteātra mākslinieciskajā attīstībā un novada kultūrvides veidošanā, sveicot teātra 50 gadu jubilejā, vispirms saņēma tieši režisore Skaidrīte Strade. Tika uzsvērts, ka ne visi amatierteātri var lepoties ar savu scenogrāfu, madoniešiem šai ziņā ir veicies: kolektīvam izveidojusies lieliska sadarbība ar Slavi Stradu. Scenogrāfs Slavis Strads tāpat saņēma Atzinības rakstu, un sveikto vidū kā nākamie tika nosaukti aktieru vārdi – Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūras Atzinības rakstu saņēma Marta Kraslovska, Valentīna Zepa un Andris Briezis.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters teātra jubilejas reizē kolektīvam bija pilnvarots pasniegt kultūras ministra Inta Dāldera parakstīto Atzinības rakstu. Šis apbalvojums tika pasniegts par mākslinieciskiem sasniegumiem kultūras jomā un nozīmīgu ieguldījumu tautas mākslā. No savas puses Andrejs Ceļapīters vēlēja teātrim skatītājus ar izrādēm palutināt biežāk. Savukārt novada pašvaldības vārdā teātra dalībniekus, arī tos, kas konkrētajā izrādē nepiedalījās, priekšsēdētājs sveica ar grāmatu.
– Mēs mīlam jūs ik reizi, kad redzam uz skatuves ar ko jaunu, – pauda Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja pārstāve Dace Zvirgzdiņa. – Vai tā ir luga ar Blaumaņa vārdu vai tikai jūs paši ar Blaumaņa vārdu. Tādēļ sapņojiet, kā līdz šim, strādājiet, kā līdz šim, un jūs pastāvēsit arī nākamos 10, 20 un 30 gadus!
Muzeja direktore Līvija Zepa piebilda, ka teātra kolektīvs ir Madonas vērtība. „Ja es būtu teātra kritiķe, kas liek ābolīšus, šovakar par redzēto izrādi liktu piecus – tātad izcili!"
Pateicību par izrādē paveikto un līdzšinējo sadarbību izteica Madonas novada bibliotēkas direktores vietniece Daiga Puķīte: – 50 gadu – tas ir nieks. Kad darba ritmā aptrūkst ideju, nāciet uz bibliotēku, tur grāmatās atradīsit neskaitāmas idejas, kas noderēs nākamajiem gadiem.
AAS „Balta" Madonas nodaļas vadītāja Velga Gruzniņa atzīmēja faktu, ka teātris Madonā veic darbu, kas tuvs latviešu mentalitātei, – kolektīvs spēlē teātri un šo radošo gaisotni dāvina skatītājiem.
– Mīlestību uz teātri ieguvu tieši uz šīs skatuves un šajā kolektīvā, – atklāja Alūksnes Tautas teātra aktrise Vera Sedleniece, kas tālajā 1950. gadā piedalījās izrādē, ar ko Madonas teātris ieguva Tautas kolektīva nosaukumu. – Tā bija pasaule, kas atvēra ko jaunu. Toreiz nebija interneta, nebija televīzijas un ekskursiju, jaunieši meklēja nodarbošanos, kur sevi piesaistīt: dejoja, dziedāja, spēlēja teātri.
Runātāja, atceroties pagātni, iededza svecīti par tiem cilvēkiem, kuri būvēja Madonas Tautas teātra pamatus, bet nu jau ir aizsaules dārzos.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 18.02.2010.
Autore: INESE ELSIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto