Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Svētku saldā un rūgtā garša

Redakcija

Autors • 07.08.2008.

Svētku saldā un rūgtā garša
Burtu lielums

Madonā jau 11. reizi ir izskanējuši profesionālo mūziķu svētki, un augstās mākslas izpildītāju un baudītāju dzīves ritms ir atgriezies ierastajās sliedēs. Tomēr emocijas pēc šī pasākuma nav izgaisušas – gan ir gūts patiess prieks un gandarījums, gan piedzīvoti daži rūgti mirkļi.

Iespaidos par šā gada Latviešu mūzikas svētku koncertiem dalījās Madonas mūzikas skolas direktora vietniece Ingrīda Gailīte: – Katru gadu mūzikas svētkos ienāk jauna krāsa, jaunas ieskaņas. Šogad bija mazāk eksperimentālas mūzikas, ko komponē jaunie mūziķi. XI Latviešu mūzikas svētki bija ļoti augstā profesionālā līmenī; Andra Riekstiņa sarakstītie skaņdarbi man bija pārsteigums un atklāsme. Viņš ir nākotnes komponists. Kad pārskatu mūzikas skolas attīstības periodu, tad varu teikt, ka jaunie izpildītāji kļūst arvien spējīgāki. Acīmredzot, uz šo profesionālismu vedina vide, jo pašdarbības aktivitātes – koru un deju kolektīvi – lēnām iet mazumā. Tagad vairāk ir pieprasīti profesionāli mākslinieki.

Pozitīvi vērtējams ir tas, ka Artis Kumsārs no Rīgas aicina talantīgus māksliniekus, jo ļoti svarīgi, kas mums ir apkārt, kas mums rāda piemēru. Ir brīnišķīgi, ka svētkos muzicēja starptautisku konkursu laureāti, tas pat mūs nedaudz izlutina. Šogad svētku apmeklētāji bija ļoti gandarīti. Pie mums ciemojās mākslinieki, kurus cilvēki jau iemīļojuši. Arī pārbaudītas vērtības, piemēram, Imanta Zemzara mūzika, apmeklētājiem gāja pie sirds.

– Kā jaunā paaudze uztver šos svētkus?
– Tieši jaunie mūzikas akadēmiju un skolu studenti ir
visatsaucīgākie, muzicēt griboši – viņi atstāj ļoti pozitīvu iespaidu. Liels prieks man ir par mūsu pašu bērniem, patīkami vērot viņu izaugsmi. Gints Sterinovičs sniedza pārsteidzošu un ārkārtīgi dvēselisku priekšnesumu. Viņa profesionalitātes līmenis ir labs, puisis ir daudzsološs mākslinieks. Patīkami bija klausīties arī Rasas Kumsāres jauko priekšnesumu. Starp jaunajiem mūziķiem ir izveidojies azarts, tāda kā sacensība par to, kurš kādu nedzirdētāku skaņdarbu atradīs. Domāju, ka tā ir veselīga tendence, kuru iesācis Artis Kumsārs. Viņam ir izdevies jaunos iekustināt. Iniciatīva nāk arī no pašiem jauniešiem, viņi nedaudz atdarina Kumsāru, un es uzskatu, ka tā ir laba skola. Varbūt mēs dažu brīdi skaišamies par Kumsāra aktivitātēm, bet beigās viņa pūliņi un optimisms attaisnojas – vienam „dullajam" jābūt. Artis Kumsārs ir paziņojis, ka Latviešu mūzikas svētki ir tradicionāli un mūžīgi. Ja viņam pietrūks spēka tos organizēt, tad noteikti kāds cits to uzņemsies. Ir arī jāatbalsta jaunie komponisti, mākslinieki, un Kumsārs to dara. Cilvēkam vajag kādu, kas viņu pabīda, iedvesmo. Reizēm var redzēt, ar kādām grūtībām Artim Kumsāram jāsastopas, jo apkārt ir pārāk daudz pesimistu. Bet viņš ir optimists un neņem šīs grūtības vērā. Skolēni un studenti par viņu ir sajūsmā un apkārt viņam vien lido. Kumsārs dod viņiem spārnus, iedvesmo lieliem mērķiem, un to viņš izdarījis ne ar vienu vien mūziķi.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 07.08.2008.

Autore: LAURA VOITIŅA

INGRĪDAS GAILĪTES foto


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px