Oktobra izskaņas laiks Madonu uzšūpojis starptautiska viļņa augstumā – no 27. līdz 29. oktobrim pilsētā īstenojies pirmais Jāņa Norviļa starptautiskais jauno pianistu konkurss, kas sev līdzi nesis gan vairākus koncertus, gan tālākizglītības semināru klavierspēles skolotājiem.
Šodien Madonas kultūras namā notiek konkursa noslēguma koncerts un laureātu apbalvošana, J. Norviļa Madonas mūzikas skolā tiek atvērta Ilgas Augustes monogrāfija „Jānis Norvilis". Vakar solokoncertu Madonas kultūras namā spēlēja Gdaņskas Mūzikas akadēmijas profesors un šī konkursa žūrijas pārstāvis Slavomirs Vilks, bet ceturtdien Madonas mūzikas skolā uzstājās vienīgais klavieru duets, jauno pianistu konkursa dalībnieks no Siguldas. Ievadvārdus konkursa atklāšanā teica Vidzemes jauno talantu atbalsta fonda prezidents Artis Kumsārs. Runātājs uzsvēra, ka beidzot godā tiek celts noklusēts un aizmirsts latviešu komponists – Jānis Norvilis. „Komponists, kura daiļradē ir ap 400 skaņdarbu, no tiem 300 skaņdarbi veltīti latviešu tautas dziesmu apdarēm jauktajiem, vīru, sieviešu, bērnu koriem un klavierēm. Savus aizmirstos varoņus celt godā ir katras tautas goda lieta. Šoreiz paldies par to jāsaka konkursa iniciatorei, ievērojamai pianistei Norai Lūsei un tiem, kas kopā ar viņu konkursu noveda līdz realitātei."
Viens no konkursa mērķiem ir popularizēt tautas melodijas. To, ka daudzi pasaules komponisti ir ietekmējušies no savas nācijas tautas mūzikas, akcentēja arī Artis Kumsārs. „Gļinka, Čaikovskis, Bēthovens, Haidns, Šopēns, Grīgs – ikviena daiļradē jūtama savas tautas mūzikas klātbūtne. Jauno pianistu konkurss, kas veltīts tautas mūzikai klaviermūzikā, tāpēc ir kas unikāls pasaules mērogā."
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 29.10.2011.
Autore: INESE ELSIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto