X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem gatavojas ne tikai dziedātāji un dejotāji, savu darba daļu ieguldījuši arī bērni, kuriem patīk zīmēt, veidot, krāsot un darināt citas interesantas lietas.
Šogad vizuālās un lietišķās mākslas konkursa tēma ir „Ritmu spēles". Konkursa dalībnieki un pedagogi pētījuši līniju, krāsu, rakstu ritmu sakārtojumu tautastērpos, lietišķās mākslas priekšmetos, apkārtējā vidē, cenšoties atrast savam novadam raksturīgo un realizēt to vizuālās un lietišķās mākslas darbos. 28. aprīlī Madonas sporta centrā Vidzemes novada skolēnu rezultātu varējām skatīt vizuālās un lietišķās mākslas darbu izstādē, kā arī tērpu kolekcijas „Tērpies „zaļāk"" demonstrējumos.
Pasākumā piedalījās skolēni no Alūksnes, Gulbenes, Cēsu, Valkas, Smiltenes, Limbažu, Salacgrīvas, Ogres, Valmieras, Alojas, Varakļānu un Madonas novada. Viņus sagaidīja krāšņais Madonas Gailis (Māris Karlsons), bet uzrunāja un izkustināja Vāvere –
Sanda Aleknaviča. Žūrijai, kur darbojās arī Madonas mākslas skolas direktors Haralds Dirnēns, tika dots pienākums atlasīt 40 labākos vizuālās mākslas un 40 labākos lietišķās mākslas darbus. Tos X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā varēs apskatīt izstādē Rīgā, Kongresu namā, interesantākās tērpu kolekcijas savukārt tiks demonstrētas 9. jūlijā Vērmanes dārzā.
– Sports Madonas hallē šodien piekāpjas mākslas priekšā, – dalībniekiem uzsvēra žūrijas priekšsēdētāja Areta Raudzepa. – Lielai daļai no klātesošajiem tas būs pelnīts ceļš uz X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem.
Efektīva bija tērpu demonstrēšana, ko veica skolēni no Gulbenes, Cēsīm, Valmieras, Alojas, Varakļāniem un Madonas. „Stars" uzrunāja mūsu reģiona pārstāvjus.
– Varakļānu lietišķās mākslas pulciņa meitenēm tērpi veidoti no materiāla, kas ir ekoloģisks, dabisks, kas neprasa daudz līdzekļu, kur vairāk nepieciešama fantāzija, –
audzēkņu veikumu raksturoja skolotāja Margarita Savicka. Kopā ar skolotāju Olitu Brišku viņa vadīja pulciņa darbu līdz pat konkursa skatei: – Darbu sākām pavasara brīvdienās, strādājām gandrīz katru dienu pēc stundām, jo pulciņa laikā visu nevarēja pagūt. Ideja atveidot puķu bērnus nākusi no 10. klases meitenēm, viņām palīdzēja 2. un 7. klases skolnieces. – Iedvesmojāmies no latviešu etnogrāfiskās zīmes – saules. Visās tērpu detaļās ir apaļā forma, aplis jeb saules motīvs uzmirdz arī priekšnesumā, –
skaidroja skolotāja.
Vizuālās mākslas jomā varakļānieši bija izstādījuši trīs zīmējumus – divu autore ir mājas apmācības meitene ar speciālām vajadzībām – Jolanta Briška (8. klase), trešo darbu izstrādājusi Kristiāna Krūmiņa no 6. klases. – Darbā iekodēti etnogrāfiskie raksti, izvēlējāmies pētīt cimdus un austo brunču rakstus, – pastāstīja Olita Briška. – Jolantai viens zīmējums iznācis tādā kā Pīta Mondriani stilā.
Skolotājas priecājās, ka līdz ar piedalīšanos skatē viņām un audzēknēm bija iespēja apskatīt Madonas sporta centru. „Hallē esam pirmo reizi, patīkami redzēt iespējas, ko sniedz šis centrs. Diemžēl ekskursijā, kas tika organizēta pie keramiķa Jāņa Seiksta, netikām – meitenēm vajadzēja pucēties, veidot frizūras."
Otrs Madonas reģiona kolektīvs, kas žūrijai rādīja tērpu kolekciju, pārstāvēja Madonas bērnu un jauniešu centru. – Esam pulciņa „Tinte" dalībnieki, – pastāstīja Laura Karāle. – Tērpus šuva šūšanas pulciņš, trenēja Inese Nagle, bet frizūras veidoja skolotāja Vineta Blumberga. Izvēlētā tēma ir „Jautrās pirtnieces", priekšnesumā rādīsim, ka pirtī var ne tikai mazgāties, bet arī jautroties: zēni kantējas klāt meitenēm, meitenes – puišiem.
– Priekšnesumu gatavojām divus mēnešus, – papildināja skolotāja Inese Nagle. – Tematiku izdomāja frizieru pulciņa skolotāja Vineta, tērpu koncepciju – šūšanas pulciņa skolotāja Aija, palīdzēja arī Māra Evardsone, kas ieteica latviskās zīmes un saturu. Man atlika ideju uzlikt uz skatuves. Bērniem ir milzīgs guvums, jo, tiklīdz ir konkrēts mērķis, strādāšana notiek pa īstam. Katram kopš bērnības piemīt iedzimtā tieksme uz slinkošanu, tāpēc mērķis mobilizē.
Skolotāja uzsvēra, ka svarīgi ir atvērties idejai, mīlēt to, ko dari, arī tad, ja uz dziesmu svētkiem žūrija neizvirza. „Skolēniem teicu – izbaudiet mēģinājumus, uzstāšanos, jo ne jau rezultāts un diploms ir jūsu dzīve, bet gan katrs mirklis, kas piepildīts. Diploms ir sekundes svarā, svarīgākais – sadarboties ar savējiem, jo mūsu pašmērķis ir labi paveikts darbs un prieks par paveikto. Novērtējums būs tikai kā tortes garnējums."
Madonas BJC šuvēju pulciņa, teatrālās studijas „Tinte" un frizieru pulciņa kopdarbs „Jautrās pirtnieces" tika novērtēts ar 1. pakāpes diplomu.
Madonas novads izcēlās arī ar ļoti labiem zīmējumiem, jo vienīgajam no visiem novadiem tam tika piešķirti 18 diplomu. No novada tika iesniegti 3 lietišķās mākslas darbi, un visi tika augstu novērtēti: Madonas BJC „Mīļlietiņu" pulciņa kopdarbs ieguva 3. pakāpi, bet Degumnieku pamatskolas studijas „Saulespinums" kopdarbs, kā arī BJC keramikas pulciņa audzēkņa Edija Anda Kirejeva darbs ieguva 2. pakāpi.
Aizbraucot viesi teica paldies mājiniekiem un slavēja Madonas sporta centra eiropeisko izskatu un tehnisko aprīkojumu.
Svētdienu rītos LTV1 programmā interesenti var pavērot rīta raidījumu „Nāc virpulī!", kur tiks rādīts sižets par Vidzemes pasākumu Madonā.
Autore: INESE ELSIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto