1. decembra rīts R. Blaumaņa memoriālmuzejā „Braki" atnāca ar baltumu un nelielu salu. Pagalmā un mājās jau agri rosījās saimes ļaudis, lai godam sagaidītu R. Blaumaņa literārās prēmijas konkursa labākos domrakstu rakstītājus kopā ar vecākiem un skolotājiem.
Saimes istabā darbojās Trīne, Pindaks un Pindacīša, viesmīlīgi, jautri un blaumaniski. Katrs ciemiņš tika pacienāts ar „Braku" tēju un smalkmaizītēm. Rakstnieka istabā ar interesantiem stāstiem par R. Blaumani sagaidīja „Braku" māju saimniece Anna Kuzina.
Pēc „Braku" apmeklējuma notika piemiņas brīdis R. Blaumaņa kapos un noslēguma sarīkojums Ērgļu saieta namā. Pasākumu vadīja Valmieras teātra aktieris Māris Bezmers. Tika apbalvots un godināts 61 labākais domrakstu rakstītājs no visas Latvijas, tai skaitā arī 10 no Madonas rajona skolām.
Pamatskolu grupā skolēni visbiežāk rakstīja par tematu „Izstaigāju „Braku" mājas". Balvas pasniedza „Braku" muzeja vadītāja A. Kuzina un Blaumaņu dzimtas pārstāvis Juris Blaumanis. No Madonas rajona skolēniem atzinības saņēma Kusas pamatskolas 8. klases skolniece Monta Baduna par bagātu iztēli „Braku" tēlojumā, Praulienas pamatskolas 9.b klases skolniece Alise Sniedze par R. Blaumaņa domu aktualizēšanu mūsdienās, Kalsnavas pamatskolas 9. klases skolnieks Jānis Meldrājs par bagātu faktu materiālu izmantošanu.
Apbalvojot labākos rakstītājus par tematu „Mājas cilvēkiem vajag saticīgi dzīvot", „Ievas Stāstu" žurnāliste Līga Blaua teica: „"Braki" mūs silda vienmēr un liek apzināties, ka mājas ir svarīgas. Lai kā reizēm gribas doties no tām projām un cerēt, ka citur būs labāk, tikai vēlāk sapratīsim, cik tomēr tēva dubļi ir sudraboti."
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 06.12.2007.
Autore: ZINTA SAULĪTE
„Braku" muzeja speciāliste
AIVARA SALMAŅA foto