No 13. februāra līdz 28. martam risinās Latvijas amatierteātru iestudējumu „Gada izrāde 2009" skates reģionos: Vidzemē (Smiltene), Zemgalē (Jēkabpils), Rīgas reģionā (Limbaži), Kurzemē (Liepāja) un Latgalē (Daugavpils).
Izrādes vērtē ekspertu komisija: Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta direktors, teātra kritiķis, literatūrzinātnieks Benedikts Kalnačs, teātra kritiķe Ilze Kļaviņa un režisors Valdis Lūriņš. No katra reģiona iestudējums, kas iegūst maksimālo punktu skaitu, tiek izvirzīts uz finālu Rīgā. Katru gadu tiek noteikti arī laureāti dažādās nominācijās. Ar atzinību par labāko muzikālo noformējumu Vidzemē 2009. gadā no reģionālās amatierteātru skates 14. februārī Smiltenē mājās atgriezās Barkavas kultūras nama jaunrades studija „Pirmatne". Atzinība iegūta par Anitas Skrjabes dzejas izrādi „Ar debesīm lai reizi izskaidrotos" Zeltītes Veipas režijā.
– Kas pamudināja veidot šo izrādi? – vaicāju režisorei.
Zeltīte Veipa: – Tas ir literāri muzikāls iestudējums, kas tapis par godu Barkavas dzejnieces Anitas Skrjabes jubilejai pagājušā gada vasarā. Pamatā izmantots dzejas krājums „Upes audeklā". Toreiz vēl nezinājām, ka rudenī Dzejas dienās portālā delfi.lv šis krājums iegūs lasītāju simpātiju balvu. Iestudējumā izmantota dzeja arī no citiem Anitas dzejas krājumiem un ārpus krājumiem esošā dzeja un proza. Darbības centrā dominē dzeja no grāmatas „Ābeles apskāvienos". Iestudējuma emocionālais pārdzīvojums ceļo neredzamajā realitātē, kur primārā atskaite ir izjūta. Uzvedumu paspilgtina Kristapa Vēvera radītā mūzika ar dzejnieces vārdiem. Viņš pats to izpilda, un, pateicoties Kristapa talantam un izjustajam izpildījumam, iegūta un mājās atvesta nominācija par labāko muzikālo noformējumu Vidzemes reģionā.
Izrāde tapusi Barkavas kultūras nama jaunrades studijā „Pirmatne", kuras vadītājs ir Kristaps Vēvers. Viņš un pārējie mūziķi ir vairāk roķīgi: basģitāru spēlē pats Kristaps, soloģitāru – Oskars Bērziņš, sintezatoru – Ivars Šminiņš. Dzejas lasījums ir Zeltītes pārziņā. Iestudējumā dzeja savienota ar rokmūziku, kas viena otru papildina. Puiši tiešām ir malači, katrs ienes kādu radošu dzirksti un domu.
– Ar kādām atziņām atgriezāties no Smiltenes?
– Amatierteātru iestudējumu parādei „Gada izrāde 2009", kas plānota 10. aprīlī Rīgā, Dailes teātrī, no Vidzemes reģiona izvirzīts Gulbenes Tautas teātris ar izrādi „Kājas", režisore Edīte Siļķēna. Mums – atzinība Kristapam Vēveram par muzikālo noformējumu izrādei „Ar debesīm lai reizi izskaidrotos". Pēc izrādes man kā režisorei bija individuāla saruna ar ekspertiem, žūrijas komisijas locekļiem. Teātra kritiķe Ilze Kļaviņa atzina, ka nevienu sekundi nezaudēja uzmanību un interesi par šo izrādi. Mūsu mērķis nav sniegt tikai estētisku baudījumu, primārā ir doma, kas caur tekstu un mūziku uzrunā skatītājus. Tas, manuprāt, veiksmīgi izdevās, un to atzina arī žūrija. Protams, ir lietas, pie kurām pamatīgāk jāpiestrādā, jo esam tikai vēl pašā sākumā un pieredzi uzkrājam.
Vēl šajā skatē piedalījās un iestudējumus rādīja Valkas pilsētas teātris, Jērcēnu dzejas teātris, Valmieras Viestura vidusskolas Tautas teātris „Sprīdītis", Alsviķu pagasta teātra studija, teātra amatieru kopa Amatā „TAKA", Cēsu Tautas teātris, Smiltenes Tautas teātris, Alūksnes Tautas teātris „Slieksnis".
– Vai „Pirmatne" ir kā jauna sākums? Kādas ir nākotnes ieceres?
– Kristaps pirms iestudējuma bija atklājis Anitas dzeju un kopā ar Oskaru radījis pirmo dziesmu „Nemaz jau tik vienkārši nenotiek". Man pašai ļoti patīk lasīt šo dzeju… klāt nāk personiskie pārdzīvojumi, izjūtas… Tas arī bija impulss šīs studijas veidošanai. „Pirmatnes" vārda autore un mūsu darba līdzdzīvotāja ir pati dzejniece Anita, savu radošo artavu devis arī dzejnieks Gunvaldis Tarvids. Noticis tas, kam bija jānotiek, ka līdzīgi domājošie kaut kādā veidā atrod cits citu un rodas kas jauns. Man kā kultūras nama vadītājai ir ļoti svarīgi, lai šāda jaunrades grupa būtu. Uzskatu, ka tāpat kā kultūrmantojuma saglabāšana arī jaunrade ir viens no pamatvirzieniem kultūras darbā. „Pirmatne" jau arī izsaka to pašu jaunradi, nekāda īpaša skaidrojuma tur nav. Darbs turpināsies, un iestudējums vēl arvien tiks pilnveidots. Domāju, ka radīsies jauni kopdarbi, paplašinot grupas dalībnieku loku. Kristaps šobrīd strādā ar Gunvalda dzeju. Tā ka šis darbs studijā tiešām ir pirmatnēji skaists, ja tajā iesaistās gan paši autori, gan izpildītāji.
Barkavieši ar savu iestudēto dzejas uzvedumu paspējuši paviesoties Dzelzavā, Indrānos, Murmastienē, Barkavā, Sarkaņos, piedalījušies amatierteātru skatē Madonā. Ir atrasts labs variants, kā skatītājus ar dzejnieces Anitas Skrjabes daiļradi iepazīstināt, ne tikai lasot dzeju, bet to izspēlējot. „Pirmatnes" komandai tas ir izdevies, un šķiet, ka šis uzvedums barkaviešu repertuārā būs uz ilgu laiku.
Autore: VALDA KĻAVIŅA
DIDŽA AKMENTIŅA foto