„Muzeju naktī", kas šogad notika tēmas „Ceļojums" visdažādākajās interpretācijās, iespējams bija arī Raiņa klasesbiedra Mārtiņa Celmiņa ceļojums no Lubānas „Nagliņiem" uz Pliekšānu mājām Jasmuižā.
1883. gada vasaras brīvlaikā trīs Rīgas pilsētas ģimnāzijas audzēkņi – Mārtiņš Celmiņš, Jānis Pliekšāns un Pēteris Stučka – vasaru vadīja, ciemojoties viens otra vecāku mājās, skatot un iepazīstot skaistākās un interesantākās apkārtnes vietas. Pēc pāris nedēļu ciemošanās pie Pētera Stučkas vecākiem Kokneses „Vecbirzniekos" Mārtiņš Celmiņš un Jānis Pliekšāns devās uz Lubānas „Nagliņiem". Te jaunieši daudz laika pavadīja laivā uz ūdens, makšķerējot gan Aiviekstē, gan Pededzē. Atmiņas vēsta, ka Jānim Pliekšānam makšķerēšana veikusies, viņš izvilcis pat visai paprāvas zivis. Jaunieši arī kurināja ugunskuru un itin bieži vārīja zivju zupu.
Pēc ciemošanās „Nagliņos" Jānis Pliekšāns devās mājup – uz Jasmuižu, ko viņa tēvs tai pašā gadā sāka nomāt, un tur pagāja topošā dzejnieka vasaras brīvlaiki. Mārtiņš Celmiņš tālajā 1883. gadā turp neaizceļoja, bet tas bija iespējams šogad „Muzeju naktī" ar Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja materiālu un šo rindu autores starpniecību – gan stāstījumā, gan attēlos iepazīstinot ar Celmiņu dzimtu un gandrīz vai 126 gadus senu ceļojumu. „Muzeju nakts" piedāvājumā šogad gandrīz puse Latvijas muzeju neiztika bez gastronomiskām izpriecām. Jasmuižā, tāpat kā ģimnāzisti Mārtiņš un Jānis Lubānas pusē, protams, vārīja zivju zupu. Un kas tur vairs nakts pustumsā varēja saprast, vai no blakus tekošās Jašas, patālās Aiviekstes vai citos ūdeņos augušām zivīm. Vēsajā vakarā garšoja lieliski. Muzeja apmeklētāji varēja skatīt arī izstādi un videohroniku par muzeja vēsturi un priecāties par bagāto Latgales keramikas kolekciju.
Autore: LAIMDOTA IVANOVA,
muzeja speciāliste