30. novembrī Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā turpinājās aizsāktā tradīcija rīkot zinātniskos lasījumus par dažādām ar Latvijas un mūsu novada vēsturi saistītām tēmām. Uz šo tikšanos muzeja vadošais pētnieks Indulis Zvirgzdiņš bija aicinājis ne tikai vēsturniekus, speciālistus, bet arī reģiona skolotājus un interesentus. Konferencē tika runāts par kokamatniecības vēsturi un par koka rīku darināšanas tradīcijām.
Jau pagājušajā gadā lasījumu tēma bija veltīta mežu jomas vēsturiskai izpētei, kas, kā uzsvēra Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja direktore Līvija Zepa, šogad tiek turpināta: – Šobrīd, kad ļoti daudz tiek runāts par dabas saglabāšanu, ir nozīmīgi pētīt vienu no latviešu lielākajām bagātībām – mežu, kokus. Mūsu vecvectēvi neskaitāmās paaudzēs ir mācējuši koku apstrādāt. Tāpēc muzeja augšējā stāvā esam veidojuši izstādi no sava krājuma „Visi koki lieti der". Koks ir mūsu zaļais zelts. Senos laikos tas bija viens no galvenajiem izejmateriāliem celtniecībā un amatniecībā. Šo izstādi veltām visiem tiem, kas savām rokām darinājuši šīs lietas, lai šodienas paaudze kokamatniecības māku atcerētos un saglabātu. Šodien pārrunāto labprāt „nesīsim" tālāk un dosimies uz skolām pēc skolotāju uzaicinājumiem.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 05.12.2011.
Autore: LAURA VOITIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto