Aizvadītajā svētdienā, kad TV3 sezonas atklāšanas pasākumā, pirmizrādē uz skatuves sevi demonstrēja visi šova „Koru kari 2" kolektīvi, Madonas kora uzstāšanās kopā ar dziedātāju Ievu Kerēvicu, izpildot Ulda Marhilēviča dziesmu „Tikai tā", iekšēji uzrāva sēdus, sasprindzināja dvēseli un nesa pilnvērtīgu muzikālu kaifu.
Netraucēja ne šova formāts, ne raidījuma pievienotā vērtība – perspektīvais balsojums ar šķindoņu kolektē, bija prieks, ka Madonas karogs uzvilkts jo augstu, tas neuzvēdī provinciālismu, gluži otrādi – dziesma nes spēcīgu asinsriti, daudz bagātāku par to, ko bijām dzirdējuši „Liepājas brāļu" izpildījumā. Tai brīdī gandarījums par muzikālo notikumu izvirzījās priekšā pat faktam, no kuras puses koris ir nācis. Kolektīvs ar Ievas Kerēvicas solo paņēma bez nosacījumiem, apsteidzot citkārt svarīgo – lokālo patriotismu.
– Madonas korim veicies ar to, ka Ieva Kerēvica zina, ko no kora grib panākt, un to konsekventi īsteno, – sarunā ar laikrakstu sacīja viens no kora palīgiem – diriģents Artūrs Grandāns. – Viņai ir savs redzējums gan par dziesmām, gan kora kopskaņu. Ieva vēlas, lai koris būtu atraktīvs un patiess, lai neturētos akadēmiskos rāmīšos, bet nestu emocionālu sprādzienu. Arī dziesmu izvēle uz to norāda.
Svētdienas vakarā Madonas koris kopā ar savu zvaigzni Ievu Kerēvicu televīzijas studijā uzstāsies ar Zigmara Liepiņa dziesmu no Noras Bumbieres repertuāra „Vēl nav par vēlu". Tas ir Ievas Kerēvicas radio hits, un, tāpat kā jau dzirdētajai dziesmai, tā aranžējumu veidojuši Madonas kora dziedātāji, Ieva Kerēvica un Artūrs Grandāns.
– Aranžējumus būvējam tepat uz vietas, – atklāja Artūrs. – Uz mēģinājumiem Madonas kultūras namā katrs nāk ar savām idejām, labāko paņemam, un tas aiziet. Pēc tam ir tehniskais darbs, kad sagatavoju nošu materiālu. Neesmu nekāds Austrumu gudrais, kas nosaka, kā būtu jādzied, procesā piedalās visi, – sevi īpaši neizceļot, atzina kora otrais diriģents.
To, ka kolektīvs ir radošs un dzirkstošs, ka starp Madonas kora dziedātājiem veidojusies laba iekšējā atmosfēra, pamanīju arī brīdī, kad iznāca paviesoties kora mēģinājumā. – Mēģinājumos mēs liekam dziedāt pa maziem sastāviem, lai katrs saprot, ka viņš ir gandrīz kā solists, – informēja Artūrs Grandāns. – 16 cilvēku korī katram dziedātājam ir milzīga nozīme, nevar balstīties uz blakusstāvētāja darbu.
Dziedāšanas principi no akadēmiskās dziedāšanas ļoti atšķiras. Simpātiski, ka dzirdēto pēc tam visi koleģiāli analizē, cits citu iedrošinot un papildinot.
Uz jautājumu, vai kolektīvs jūt sabiedrības atbalstu, diriģents teica: – Atbalsts ir tas vien, ka mums ir brīnišķīgas telpas, pretimnākošs kultūras nama kolektīvs. Visas garās stundas, ko pavadām kultūras namā (dažkārt strādājam līdz vieniem naktī, 4-5 stundas), ar mums ir kopā dežurante, neviens neiebilst, neskatās šķībi. Novada pašvaldība turklāt piedāvā transportu uz Rīgu un atpakaļ, kas krīzes laikos ir ļoti daudz.
Atbildot uz vaicājumu, vai diriģentam nav iebildumu, ka kordziedāšana ielikta šova nosacījumos, Artūrs sacīja: – Pašā pamatā tas ir pat ļoti labi, jo popularizē kora dziedāšanu kā tādu. Šiem koriem ir citi dziedāšanas principi, tie nav Dziesmu svētku kori, bet jebkurā gadījumā tā ir reklāma koru dziedāšanai. Ne velti Madonas Valsts ģimnāzijas kora diriģente Ija Voiniča stāstīja, ka šoruden no 10. klasēm pieteikties ģimnāzijas korim atnākuši 40 cilvēku. Tas par kaut ko liecina, jo iepriekš bija gadi, kad uz kori bija jāvelk aiz rokas. Tagad tas kļuvis populārāk, dziedāšana izgājusi no akadēmiskajiem rāmjiem, skolu jaunatnes Dziesmu svētku repertuārs ir kļuvis skolēniem daudz tīkamāks.
Priecājoties par Madonas kora pirmo uzstāšanos, neaizmirsu pajautāt arī par grūtībām. – Madonas koristiem problēmas ir tai ziņā, ka daudzi jaunieši studē vai strādā Rīgā, – neslēpa Artūrs Grandāns. – Madona nav studentu pilsēta, tas jāapzinās, līdz ar to gandrīz visi uz mēģinājumiem ierodas no liela attāluma.
Komentējot pienākumus šova laikā, diriģents teica: – Studijā neko vairs palīdzēt nevaru, vienīgi – savējos uzmundrināt. Pārraides laikā ir tāpat kā režisoram ar aktieri – uz skatuves visu paveikto iznes aktieris. Tas diriģentam nav viegli, bet ar to jāsamierinās.
Nākamais raidījums skatītājiem ļaus priekšnesumus vienkārši baudīt, bet jau 20. septembrī tiks atklāts balsošanas režīms. – Gribu uzsvērt, lai balso ne tikai madonieši, – aicināja Artūrs Grandāns. – Mums korī ir dziedātāji gan no Degumniekiem, Barkavas, gan Ērgļiem, Kusas, Cesvaines, Bērzaunes, Dzelzavas, Sarkaņiem, Lazdonas – aptverti visi apkārtējie pagasti, viss novads.
Autore: INESE ELSIŅA
Foto no kora arhīva