Aizvadītajā otrdienā, 29. jūnijā, gatavojoties X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, kas Rīgā sāksies 6. jūlijā, Madonas reģionā notika Madonas, Varakļānu un Ērgļu novada skolēnu koru sadziedāšanās.
Pulksten 10 sadziedāšanos Barkavā uzsāka Barkavas pamatskolas koris (diriģente Sandra Solzemniece), pēc pusstundas savās mājās dziedāja Bērzaunes pamatskolas koris (diriģente Ināra Stepāne), pulksten 11 stafeti Madonā pārņēma pilsētas trīs kori (diriģente Ija Voiniča), pulksten 11.30 dziedāšanu turpināja Varakļānu vidusskolas koris (diriģente Ārija Tumane), bet pulksten 12 dziedāšanas stafeti Ērgļos noslēdza Ērgļu vidusskolas koris (diriģente Mārīte Kovaļevska).
Madonas bērnu un jauniešu centra metodiķes Vijas Pelšes savdabīgā ideja par koru sadziedāšanos vienlaikus bija arī labs veids, lai atkārtotu svētku repertuāru un pie viena pārrunātu organizatoriskos jautājumus saistībā ar svētkiem galvaspilsētā.
Tā kā koru sadziedāšanās iepriekš netika plaši reklamēta, uz to ieradās salīdzinoši neliels cilvēku loks. Madonā, Saieta laukumā pie strūklakas, sastapu Madaru Krīgali, Madonas pilsētas 1. vidusskolas 9. klases absolventi. – Ar kora dziedāšanu esmu uz „jūs", – neslēpa Madara. – Sadziedāšanos atnācu paklausīties māsas dēļ. Liene dzied Madonas mūzikas skolas korī un Madonas pilsētas 1. vidusskolas korī. Varu teikt, ka māsa dziesmu svētkus gaida ar nepacietību, to ģimenē jūtam arī mēs, pārējie. Šie Lienei būs pirmie dziesmu svētki. Man pašai vaļasprieks ir volejbols, esmu arī dejojusi tautiskās dejas. Šodienas ideja par sadziedāšanos likās interesanta, kā teica mana māsa – tā ir sadziedāšanās caur kosmosu, kur dziesmas uz vietas dzied Madonas bijušā rajona kori.
Uz jautājumu, vai Madara dosies uz dziesmu svētkiem, meitene atklāja, ka biļetes ir nopirktas, bet uz svētkiem brauks tētis, vecāmamma, vectēvs, krustmāte un brālis. „Tētis pasākumu filmēs, tā ka es to skatīšos mājās."
Kora mūziku pie strūklakas baudīja arī Santa Rudzīte ar meitām Līvu un Helēnu. – Lielākā meita savulaik dziedāja bērnudārzā „Saulīte" pie skolotājas Guntas, – pastāstīja Santa Rudzīte.
– Meita zināja daudz dziesmu, viņai bija liels dziesmu krājums, – vēstīja Santa Rudzīte. – Tagad, kad kļuvusi skolniece, dzied tikai tik, cik mūzikas stundās. Sākumskolā nav iespēju dziedāt korī, Madonas pilsētas 1. vidusskolā nav arī piedāvājuma dejot tautisko deju pulciņā. Manā laikā gan tas bija teju obligāts pasākums. Skolas gados esmu braukusi arī uz dziesmu svētkiem, jo dziedāju Ļaudonas vidusskolas korī pie skolotāja Baloža. Braucām uz reģionālajiem dziesmu svētkiem Valmierā, tā ka neliela saikne ar dziedāšanu man ir. Šodien Saieta laukumā trāpījāmies nejauši, un labi, ka tā.
Ilva Graudiņa kopā ar meitiņu Madaru stāstīja, ka Madonā iebraukušas ciemos, jo ikdienā dzīvo Jelgavā. „Skolēnu dziesmu svētkus noteikti skatīsimies televīzijā, jo tas ir pārredzamāk nekā uz vietas." Ilva savulaik mācījās Lubānas vidusskolā un dejoja tautiskās dejas pie skolotāja Andra Ezeriņa. „Vēlāk pārcēlos uz citu skolu, bet togad, kad mācījos Lubānā, tikām arī uz skolēnu dziesmu un deju svētkiem. Tas bija forši! Absolūta brīvība un lepnums."
Koru sadziedāšanos Saieta laukumā klausījās arī madoniete Rinalda Liepiņa. – Neesmu ieradusies nejauši, jo korī dzied mana meita, – pastāstīja Rinalda. – Tiku uzaicināta paklausīties, žēl, ka nebija plašākas reklāmas, tāpēc klausītāju ir pamaz. Katrīna dzied Madonas pilsētas 1. vidusskolas meiteņu korī. Dziesmu svētkiem gatavojos arī es –
biļetes uz lielo koncertu jau ir sagādātas, un kopā ar Rīgas radiem iesim skatīties, kā skan. Tāpat esmu ieplānojusi pavērot dalībnieku gājienu. Meitai šie būs otrie svētki, pirmajos viņa piedalījās kā deju kolektīva dalībniece.
Lūgta paraksturot kora diriģenti Iju Voiniču, dziedātājas māmiņa teica: – Skolotāja ir brīnišķīga, viņa ir sagatavojusi trīs korus ļoti augstā līmenī, jo visi tikuši uz koru kariem – uz republikas labāko kolektīvu skati. Šonedēļ mēģinājumi bērniem rit katru dienu, visi joprojām cītīgi strādā.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 01.07.2010.
Autore: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto