13. reizi skolēnu pavasara brīvlaikā Madonā risinājās ģitāristu, bundzinieku, vokālistu apmācības ar vienotu nosaukumu – „Ģitāristu sesija". Šogad jaunie un pieredzējušie muzikanti Madonā pulcējās no 29. marta līdz 2. aprīlim. Tā kā tā vienlaikus bija arī Lieldienu nedēļa, nebrīnījos, ka pat Lieldienu sprediķī Madonas katoļu draudzes priesteris Rihards Rasnacis pieminēja „Ģitāristu sesiju".
Starp citu, viens no sesijas pasniedzējiem – Endijs Beikers (Andy Baker) – kopā ar sievu Danu Madonā bija ieradies no Lielbritānijas. Viņi muzicēja ne tikai „Ģitāristu sesijas" noslēguma koncertā, bet arī minētajā dievkalpojumā Madonas katoļu baznīcā.
Nepieciešama piepūle un darbs
Visai paradoksāli dievnama gaisotnē izskanēja priestera aicinājums pacelt rokas tiem, kas kādreiz ir mēģinājuši spēlēt ģitāru. Tā kā roku mežs nebija liels, priesteris uzaicināja atsaukties cilvēkus, kas kādreiz ir spēlējuši gaisa ģitāras. Mazliet apmulsuši, rokas pacēla teju visi. – Jā, mēs visi varētu piedalīties gaisa ģitāristu sesijā, – smaidot pauda garīdznieks.
– Varētu organizēt čempionātus, sacensības, koncertus, un tas būtu viegli un bez pūlēm, jo, lai spēlētu gaisa ģitāras, nevajag mācīties un daudzas stundas veltīt treniņiem. Gaisa ģitāru var spēlēt uzreiz, un ikviens var būt drošs, ka nekad šajā spēlē nekļūdīsies.
Racionālais domu grauds priestera uzrunā apliecināja vienu – īstas ģitāras spēle prasa piepūli, un piepūle jeb ieguldītais darbs nepieciešams jebkurā jomā, ja gribi sasniegt iemaņas un gūt panākumus. Lai būtu rezultāts, jātrenējas ne tikai stundām, arī dienām, nedēļām un pat gadiem. Sevis pierādīšanai sportā, mākslā vai kādā citā jomā vispirms jārēķinās ar laiku mēģinājumiem un treniņiem. – Kamēr citi atpūšas, tev jāpielieto piepūle, kas īstenībā ir zināms upuris, – komentēja Rihards Rasnacis, piebilstot, ka prieks un gandarījums rodas tikai noslēgumā, kad sasniegta meistarība, virtuozitāte un gūtas noteiktas prasmes.
Pieredzes uzkrāšanas vieta
Neapšaubāmi, „Ģitāristu sesija" Madonā 13 gadu laikā ir izaugusi par jauno mūziķu pieredzes uzkrāšanas vietu, dalīšanās un iepazīšanās avotu, jaunu projektu un ideju ģenerēšanas vietu. Sākot ar 1998. gadu, sesijā ir piedalījušies 930 cilvēku no visas Latvijas. Meistarklases snieguši gan Latvijas labākie un populārākie mūziķi, gan ārzemju vieslektori no Igaunijas, Lietuvas, Zviedrijas, Somijas, Krievijas, Lielbritānijas.
Šogad sesijā piedalījās 105 dalībnieki, starp viņiem – 27 meitenes, 78 zēni. Visi tika sadalīti piecās meistarklasēs: 28 dalībnieki spēlēja elektriskās ģitāras, 24 – akustiskās ģitāras, 16 trenējās gan elektrisko, gan akustisko ģitāru meistardarbnīcās, 14 jauniešu piedalījās vokālistu sekcijā, 13 – bungu klasē, 10 spēlēja basu.
Piecu dienu laikā tika sniegtas aptuveni 25 meistarklases, 10 koncertu, veidojās jauni muzikālie projekti. Šajās dienās dalībnieki apvienojās interešu grupās, kur notika padziļināta informācijas apmaiņa, praktiskas nodarbības un mēģinājumi sesijas noslēguma koncertam.
Noslēguma koncerts
„Ģitāristu sesijas" noslēguma koncerts Madonas kultūras nama lielajā zālē notika 2. aprīlī. To, kā ierasts, vadīja dabas un ģitāras draugs Māris Olte, pamanot, ka ģitāristi šogad uz Madonu sev līdzi atnesuši arī pavasari.
Tā kā piecas pamatgrupas, pateicoties sesijas palīgam Sigitai Kokarei Gruntei, bija ieguvušas putnu nosaukumus, Māris Olte labprāt atgādināja šo atsauci: akustisko ģitāru spēlētāji bija purva strazdi, bundzinieki – lauku baloži, elektrisko ģitāru spēlmaņi bija salīdzināti ar žubītēm, basisti – ar rubeņiem, bet vokālisti nesa lakstīgalu vārdu.
– Viss iet uz augšu – gan trepes, gan sesija, – aicināts raksturot šā gada aktivitāti, atzina sesijas organizators Imants Pulkstenis.
– Man patīk pasākuma attīstība, esmu priecīgs, ka satikušies gan meistari, gan mācekļi un Madonā pavadījuši piepildītu laiku.
Uz sesiju šogad atbrauca daudz kurzemnieku, daudz dalībnieku bija no Latgales, bet īpaši daudz tika pārstāvēta Vidzeme, jo madoniešus atbalstīja Madonas novada pašvaldība. – Jauniešu atbalstītāji ir arī viņu vecāki, – pateicību pieaugušajiem pauda sesijas organizators. – Sevi atbalstījis vienīgi Vilnis Auziņš no Cēsīm, jo viņš strādā algotu darbu – ir taksometra šoferis.
Noslēguma koncerta pirmajā daļā uzstājās sesijas dalībnieki, savukārt otrajā daļā vārds tika dots sevi jau apliecinājušiem mūziķu sastāviem: spēlēja Aleksejs Liapko no Sanktpēterburgas, Endijs Beikers no Lielbritānijas, Liene Sējāne un Kristaps Grasis no Vācijas, ansamblis „Vētras saites", kā arī TV šova „Dziedošās ģimenes" laureāti Vītolu ģimene.
„Skaņa, gaisma 3"
„Ģitāristu sesijas" ietvaros 2. aprīlī notika tehnoloģiju seminārs „Skaņa, gaisma 3", uz ko ieradās kultūras darbinieki, skaņas un gaismas tehniķi no visas Latvijas.
– No vienas puses, sesijā piedalās „svētie mūlāpi", kas kāpj uz skatuves un mēģina sevi parādīt muzikāli, bet no otras puses – tie ir "cipargalvas", kas muzikantu spēlēto perfekti novada līdz klausītājiem, – nepiespiestā gaisotnē klāstīja Māris Olte. – Tāpēc tik nepieciešams ir apmācību seminārs par skaņu un gaismu, kas speciālistiem ļauj visu, kas sesijā izskan, profesionāli aizvadīt līdz klausītājiem. Pateicoties skaņu vīriem, katru priekšnesumu varam baudīt ar kvalitātes zīmi, pateicoties viņiem, pat defekts izskan kā efekts.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 08.04.2010.
Autore: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto