Laikā, kad Latvijas dziedātāji un dejotāji ar priecīgu satraukumu pošas XXIV Vispārējiem latviešu Dziesmu un XIV Deju svētkiem, Madonas kultūras namā tikāmies ar TDA „Vidzeme" jauniešu deju kolektīvu un tā vadītāju Andri Ezeriņu. Gaidāma fiziski grūta, bet arī morālu gandarījumu nesoša nedēļa Rīgā, uz kurieni TDA „Vidzeme" dosies svētdien, rīta agrumā, lai paspētu uz svinīgo gājienu.
Jaunie dejotāji tika iepazīstināti ar noteikumiem pasākuma laikā, kā arī dienu kārtību un mēģinājumu garumu. Viņi pirms izbraukšanas bija optimistiski noskaņoti, kaut arī daudziem šī būs pirmā piedalīšanās reize svētkos. Paralēli mēģinājumiem un koncertiem dejotājiem ir paredzēts arī brīvais laiks, tāpēc viņi ar sajūsmu uzņēma ziņu par dzīvošanu Rīgas 3. vidusskolā – pašā Vecrīgā.
Komentējot šāgada svētku repertuāru, Tautas deju kolektīva vadītājs Andris Ezeriņš atklāj, ka iepriekšējo Dziesmu un deju svētku repertuārs dejotājiem bijis labāks – acij tīkamāks un pašus dejotājus aizraujošāks.
– Šogad jauniešu kolektīviem dejas vēl ir samērā labas, bet vidējai un vecākajai paaudzei – ne pārāk. Pagājušajos Dziesmu un deju svētkos jaunajiem bija tādas dejas, ko gribējās dejot vēl un vēl. Šogad tāda ir tikai viena – „Tymā upes molā" – jestra deja latgaliešu mūzikas pavadījumā, – viņš stāsta. Tomēr tiem, kas iecerējuši koncertus skatīt klātienē, nevajadzētu satraukties – lielajā estrādē tiekot izveidota cita horeogrāfija dejām, lai veidotos interesanti raksti un zīmējumi.
Andris Ezeriņš arī pats esot izveidojis deju „Rotā, saulīt, rietēdama" vecākajai paaudzei un pieteicis to konkursā iepriekšējā gadā, taču žūrijas komisija noraidīja iespēju deju iestudēt.
– Varbūt deja neiederējās svētku kontekstā, varbūt negribējās ņemt horeogrāfu no malas… Grūti komentēt iemeslu, kāpēc deju izbrāķēja, jo žūrija vērtējumu nepaskaidroja, – kolektīvu vadītājs atceras.
Tāpat arī nevar viennozīmīgi izskaidrot to, ka šogad neviens no Madonas rajona deju kolektīviem netika uz fināla konkursu. Vaicāts par rajona deju kolektīvu rezultātiem skatēs, Andris Ezeriņš, kas ir arī Madonas rajona deju kolektīvu virsvadītājs, atbild: – Šogad uz finālu tālāk izvirzīja kolektīvus, kuri saņēma vismaz 45 punktus. Mani divi kolektīvi (TDA „Vidzeme" un vidējās paaudzes dejotāji „Vidzemes seniori") tālu no šiem punktiem nebija, un teorētiski jau mēs dabūjām 1. pakāpi republikas skatē, kuru dod par 40-50 punktiem. Bet, ja jau mums ir mazāk to ballu, tad jāsecina, ka citos kolektīvos dejo labāk. Vispār neviens deju kolektīvs no Madonas rajona netika tālāk, bet visi vērtējumi savā ziņā ir subjektīvi – arī žūrijas. Katram vadītājam jau šķiet, ka viņa kolektīvs dejo vislabāk. Ir dzirdēts, ka skatēs mēdz arī ielikt neatbilstoši augstus punktus…
Par TDA „Vidzeme" Andris Ezeriņš apgalvo: – Tik brīnišķīga kolektīva, kāds ir tagadējais, man vēl nav bijis. Protams, katram kolektīvam ir sava odziņa, taču viņi ir vienaudži un savā starpā tik labi kontaktējas, viņi cits citu mīl. Es jau saku: „Jums pavasaris iestājas nevis martā, bet jau oktobrī." Šie jaunieši ir arī saprātīgi; esam braukājuši pa koncertiņiem, un vienmēr viss ir izdarīts, ar viņiem nav problēmu. Cerams, ka arī Dziesmu svētkos viss izdosies.
Autore: LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto