7. februārī Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja krodziņā „Dāre" tika atklāta grafiķes Vitas Mālnieces darbu skate „Zīmējumi. Oforti".
Pagājušā gada rudenī Madonas mākslinieces personālizstādi bija iespēja skatīt Rīgā, Ojāra Vācieša memoriālajā muzejā, savukārt Madonā Vitas Mālnieces jaunākos darbus redzēsim pavasarī rajona mākslinieku kopīgajā darbu ekspozīcijā Madonas muzeja izstāžu zālēs.
– Savus mākslas darbus – ofortus, zīmējumus – Vita Mālniece no Vidzemes ir pārvedusi pāri visai Latvijai uz Kurzemi, – uzrunājot klātesošos Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja izstāžu telpā – krodziņā „Dāre", teica mājastēvs Ojārs Feldbergs. – Un māksliniece ir ieradusies arī pati, lai būtu klāt brīdī, kad atklājam izstādi.
Viņas darbos ir ziema, un aiz logiem arī ir ziema. Caur logu ailēm apkārtnē paveras balti sniega klajumi, redzami krūmu un koku raksti. Un ļoti līdzīga aina vērojama Vitas zīmējumos. Tajos var skatīties ļoti ilgi, un zīmējumos var saskatīt arī to, ko uzreiz nevar saskatīt. Darbos koki ir kā kaķi un kaķi – kā koki. Tur var atklāt zirgu, kas noslēpies ainavā, putnus un putnu būrīšus. Ja iedziļinās attēlos vēl vairāk, var redzēt, ka tie ir simboli, domas par sevi un citiem cilvēkiem. Vita pasauli meklē līdzsvaroti un harmoniski, ar viņas radītajiem tēliem var filozofēt par apkārt notiekošo, par cilvēka dzīvi, mūžu, viņa sūtību.
Ojārs Feldbergs pieļāva, ka, iegrimstot šajos attēlos, ikviens var atrast arī sevi. Bet sasaukšanos ar Pedvāli viņš bija notvēris vēl kādā līmenī: ceļu uz mākslas objektiem Pedvāles Brīvdabas mākslas telpā iezīmē simbolisks melnais caurums, Vitas Mālnieces ofortos un tušas zīmējumos tukšais vai caurais tāpat uztverams kā zīmīgi vārti vai koncentrēšanās vieta, kur fokusēt domas, iegrimt un aizdomāties.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 12.02.2009.
Autore: INESE ELSIŅA
LAURAS FELDBERGAS foto