Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Agnija Ģērmane. Gleznas

Redakcija

Autors • 20.06.2009.

Agnija Ģērmane. Gleznas
Burtu lielums

Vasarīgi krāsainu un košu gleznu izstādi Madonas muzeja izstāžu zālēs skatīsim no 28. jūnija līdz 9. augustam.

Agnija Ģērmane mums nav gluži sveša, jo piedalījusies vairākos „Laismas" plenēros Vestienā, vadījusi tajos meistarklases, viņas darbi bijuši izstādīti kopā ar Madonas mākslinieku veikumu. Tagad varēsim izbaudīt viņas dzīvesprieku un temperamentu visā košumā.

Par savu ceļu glezniecībā Agnija stāsta: „Esmu pilnīgi nemoderna māksliniece – joprojām gleznoju ar eļļas krāsām uz audekla. Mani gleznošanai iedvesmo un noskaņo vizuāli emocionālais piedzīvojums, nevis konceptuālais uzstādījums, bet vislielākais „grēks" – kaifoju no gleznošanas plenērā. Censties uzburt ar otas triepienu dabas ritmu, krāsu vai gaismu – tā ir nemitīga cīņa ar vējdzirnavām, kas iedomīgo mākslinieku ātri noliek pie vietas, bet reizē arī piepilda, uzlādē un māca.

Pēdējos 10 gadus mans vislielākais prieks ir ceļot pa pasauli ar krāsu kasti. Tas sākās labā mākslinieku kompānijā Itālijā, kur sapratām, ka ir muļķīgi un gandrīz sāpīgi skriet garām brīnišķīgām vietām, tās neierakstot sevī kaut ar nelielu skici. Pats gleznošanas process ir pilns ar neaizmirstamiem piedzīvojumiem un pārsvarā labāks par rezultātu.
Katrs šāds ceļojums ir iedvesmojis mani darbu ciklam, kurā esmu centusies attīstīt kādu pamatizjūtu par šo vietu un laiku. Parīzē tā bija franču regulāro parku strukturizētā vide, Itālijā – baroka stila tēlniecības miesiskā ekspresija un Venēcijas atspīdumu nemateriālā daba. Ļoti spēcīgi izrādījās Marokas iespaidi – šī zeme ir spējusi izmainīt daudzu Eiropas mākslinieku radošo virzienu un man tur vēl daudz ko gribētos darīt.

Katra svešā zeme vai Latvijas mala uzrunā, pieskaras citā veidā, izvelk citas emocijas, idejas, un es cenšos tās izstāstīt glezniecības valodā, kā nu protu.
Otra tēma vai tās pieteikums ir portrets. Vienmēr esmu zinājusi, ka gleznot cilvēkus man patīk vislabāk, bet mani ievērojamie priekšteči Juris un Andrejs Ģērmaņi šo lietu ir tik pamatīgi izkopuši, ka man maz iespēju pozitīvi izcelties. Tomēr beidzot esmu nolēmusi atmest visus kompleksus un savam priekam uzgleznot draugu portretus. Tā kā skaistu un interesantu cilvēku man apkārt daudz, projekts tikko sācies."
Aicinām noslēgt Jāņu nedēļu, apmeklējot izstādes atklāšanu un tikšanos ar mākslinieci Agniju Ģērmani svētdien, 28. jūnijā, pulksten 14.

Autore: INESE JAKOBI,
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja
mākslas izstāžu organizatore

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px