Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Vasaras nometne jauniešu izaugsmei

INESE ELSIŅA

Autors • 04.07.2019.

Vasaras nometne jauniešu izaugsmei
Burtu lielums

Jaunatnes iniciatīvu projekta „Preventīvo pasākumu programma „Drošais plecs" Nr. 8.3.4.0/16/1/001 ietvaros Madonas pusē šobrīd notiek vasaras nometne jauniešiem.
Nometnes aktivitātes rit Praulienas pagasta „Mācītājmuižā", tās iesākās 2. jūlijā un noslēgsies parīt, 7. jūlijā.

Caur trīs vitāli svarīgu dzīves jomu – saimnieciskā, sociālā, garīgā – pilnveidi jaunieši tiek motivēti mācīties. Ar ikdienā izmantojamu saimniecisku iemaņu apgūšanu viņi ceļ savu pašvērtējumu, pilnveido komunikācijas un reakcijas prasmes nestandarta situācijās. Nometnes laikā klātesošajiem tiek akcentēts garīgās dzīves stiprinošais, dziedinošais spēks, lai jaunieši kā personības turpmāk un ilgtermiņā būtu par iedrošinājumu un piemēru saviem vienaudžiem, kā arī sabiedrībai kopumā. Projektu īsteno biedrība "Stūrakmens", nometnē piedalās jaunieši vecumā no 15 līdz 18 gadiem. Svarīgi, ka projekts 100% tiek finansēts no Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem.
Vaicāta par jau aizvadīto laiku, nometnes vadītāja Vivita Vecozola pastāstīja, ka pirmajā dienā visi savstarpēji iepazinās, tika izstrādāti iekšējās kārtības noteikumi un apjausts sešu dienu piedāvājums. Nometni dalībnieki uzsāka ar pārgājienu, kas kalpoja par jauniešu pirmo savstarpējo iepazīšanos, „ledus laušanu". Viens no nometnes audzinātājiem ir jauniešu līderis Edgars Kalniņš, kas tik lieliski prot pusaudžus iedrošināt un saliedēt.
Sākot ar nometnes otro dienu, pasākumu gaita tika organizēta izstrādātos blokos. „Rīta sveiciens" (izvēles nodarbe) – tā ir tikšanās ar pirmajiem saules stariem, rasu, dabas skaistumu, vingrošana dabā. „Vērtību laiks" – diskusija par dzīvē svarīgām vērtībām, apskatot tēmas „Ģimene", „Gudrība", "Dzīves izaicinājumi", „Ticība", "Attiecības – draugu un pāra", "Dzīvība". Tas ir laiks, kad neformālā gaisotnē jaunieši uzdod jautājumus mācītājam Rolandam Pētersonam. „Praktisko iemaņu darbnīcās" dalībnieki pēc izvēles apgūst dažādas iemaņas, piemēram, remontdarbus, puķu dobes ierīkošanu, apģērba rekonstruēšanu, šūšanu, meikapa un frizūru veidošanu, ēdiena gatavošanu. Nodarbībās „Pārsteidz sevi" sniegta iespēja izmēģināt to, kas nav iepriekš darīts: gleznot, spēlēt ģitāru, dejot salsu. „Tikšanās ar iedvesmojošu personību" īstenojās kā vakara stundu sarunas pie ugunskura ar cilvēkiem, kas, pārvarot grūtības un izaicinājumus, dzīvē guvuši ievērojamus panākumus. Viņu atziņas ļauj motivēt mācīties un pilnveidoties pašiem. Ik dienu viena stunda paredzēta „Klusuma laikam", kad dalībnieki var pārdomāt pārrunāto, veikt ierakstus savā dienasgrāmatā. Katru dienu ieplānots arī laiks pateicībai par iegūto un piedzīvoto.
Neraugoties uz intensīvajām aktivitātēm, dalībniekiem dots brīdis arī kādas filmas noskatīšanai un sporta spēlēm.
– Praktiskajos darbos mēs tīrījām veco krāsu kārtu no kāpņu margām, izmantojām želeju, fēnu, smilšpapīru, – pastāstīja Laimonis Skudrītis. – Pēc tam margas būs jāpārklāj ar lineļļu. Mācos Lazdonas pamatskolas 6. klasē, patīk, ka šeit ir draugi. Nakšņojam lielajā teltī, no rītiem ceļamies uz rīta rosmi, tad ir nodarbības, brīvais laiks, atkal nodarbības, slavēšana un atpūta.
– Bērni uz darbmācības laiku mainās, kopumā nometnē ir 17 pusaudži, šodien manā vadībā darbu veica septiņi bērni, – „Staram" atklāja darbmācības skolotājs Jānis Cimdiņš. – Mēs labi saprotamies, gandrīz visus pazīstu. Bērni nāk no Madonas, Ērgļiem, Barkavas, Lazdonas, Vestienas.
– Man patika tikšanās ar personībām, – atklāja Kārlis Gailums no Madonas vidusskolas 11. klases. – Pirmajā dienā nometnē ar moci ieradās Agris Lungevičs. Viņš pastāstīja, kā kļuvis par novada pašvaldības vadītāju, un dalījās savā interesē par moto sportu. Vēl iepazinām Rolandu Pētersonu un Lukaševicu ģimeni.
– Patīk, ka nometnē varu satikt jaunus cilvēkus, – savu ieguvumu minēja Lazdonas pamatskolas šā gada absolvents Artūrs Grinbergs. – Septembrī sākšu mācīties Saldū, kur mācīšos par ugunsdzēsēju.
Sarunā ar meiteņu grupu uzzināju, ka viņas šai dienā darbojās floristikas jomā. – Gājām pļavā pēc puķēm, no kartona veidojām karkasu, kurā ievietot ziedu kompozīciju, tad dekoru noformējām, – pastāstīja Sintija Beitāne no Madonas pilsētas vidusskolas 10. klases. – Mazliet traucē lietainais laiks, bet citādi ir forši. Nākamajā nedēļā uz „Mācītājmuižu" atbrauks čehi. Iesaistīšos misijas nedēļā, mums būs astoņi viesi.
– Man patīk nometnē valdošā atmosfēra, – atklāja Iveta no Madonas pilsētas vidusskolas 10. klases. – Tāpat viss, ko darām. Patīk gleznošana Danutes Vēzes vadībā, ģitāras spēle, ko māca Sintija Paegle, salsas pamati pie Lanas Vihrovas.
– Man ļoti patika pārgājiens, – vēstīja Līga Anceviča no Vestienas pamatskolas. – Tā laikā izdomājām vārdus mūsu nometnes himnai.
– Ikdienā patīk palīdzēt ģimenei, – vēstīja Ilzīte Dzilna no Barkavas. – Pirmo reizi esmu nometnē, neesmu vīlusies. Ja piedāvātu, uz šādu nometni brauktu arī nākamgad.
Sarunā ar nometnes vadītājiem pārrunājām viņu pienesumu. – Es mēģinu visas aktivitātes papildināt ar uzdevumiem, kas saliedē grupu, – atklāja Edgars Kalniņš. – Studēju Nīderlandē, esmu 3. kursā, priekšā ir interesanta prakse Amerikas kompānijā. Vēlos kļūt par kinorežisoru, domāju arī par studijām maģistrantūrā.
– Jaunieši mūsu nometnē apzinās savas stiprās un vājās puses, apgūst jaunas iemaņas, izvirza mērķi un izstrādā tā sasniegšanas programmu, – uzsvēra Vivita Vecozola. – Viņi pamazām veidos atbalsta grupu, kas darbosies pusgada garumā ar mērķi nodrošināt "drošo plecu" gan savu, gan citu vienaudžu mērķu sasniegšanai. Aktivitāte tiek īstenota projekta "PuMPuRS" ietvaros skolēnu priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas mazināšanai. Visi mūsu viesi dalās pieredzē par savu ceļu, savām kļūdām, uzvarām un izaugsmi. Pārrunājam, ka jauniešiem arī jābūt gataviem izvēlēties un būt par savu izvēli atbildīgiem. Katru dienu žurnālā par pusaudžiem ierakstām ko labu, lai tad, kad svētdien viņi dosies mājās, varam dalīties šai novērotajā labajā. Nereti dažādu risku vecākiem ir grūti par saviem bērniem pateikt atzinīgus vārdus, bet ikvienam cilvēkam tas ir tik svarīgi. Mums ir arī iemesls paslavēt, jo bērni ir izpalīdzīgi un draudzīgi.
Jāpiebilst, ka pēc nometnes reizi mēnesī dalībnieki pusgadu vēl tiksies ar pašu izvēlētiem lektoriem ar domu par nākotni, izvēlēm un savu mērķu stiprinājumu.

5.07.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px