No 26. septembra līdz 2. oktobrim Madonas rajonā viesojās jauniešu delegācija no Vaijes (Vācija).
26. septembra vakarā Madonā, Saieta laukumā, jauniešus sagaidīja viesģimenes. Daudziem šī bija draugu atkalredzēšanās, jo pavasarī mūsu jaunieši viesojās Vaijē. Svētdienu viesi pavadīja kopā ar viesģimenēm, bet jau pirmdien, 28. septembra rītā, Vaijes skolēnu delegācija apmeklēja Madonas rajona pašvaldību. Skolēnus sagaidīja Madonas rajona pašvaldības administrācijas vadītāja Ruta Klodāne un izglītības pārvaldes vadītāja Veronika Caune. Savā uzrunā R. Klodāne vēlēja, lai ikvienam viesošanās laiks Madonas rajonā ir īpašs, neaizmirstams un jauniem iespaidiem bagāts. Pēc tam jaunieši devās ekskursijā uz Cesvaini, kur apmeklēja luterāņu baznīcu, noklausījās priekšnesumu ērģelnieces Daigas Matrozes izpildījumā, kopā ar Kārli Bandinieku apskatīja Cesvaini un pili, Cesvaines mākslas skolā Kristīnes Šulces vadītajā radošajā darbnīcā uz linu auduma maisiņiem ar aizrautību krāsoja pils ornamentus. Pēcpusdienā cieamiņus sirsnīgi sagaidīja Cesvaines vidusskolā, kur bija iespēja piedalīties zēnu un meiteņu mājturības stundās – zēni gatavoja kastītes no koka, bet meitenes apguva kulinārijas prasmes. Meiteņu gatavotos našķus pēc ekskursijas pa skolu varēja degustēt arī zēni. Pēc tam viesi noskatījās tautisko deju kolektīva „Sprīdītis" priekšnesumus un kopā ar dejotājiem un kolektīva vadītāju Jāni Šķēli mācījās dejot latviešu tautas dejas. Paldies par viesmīlīgo uzņemšanu skolas direktoram Didzim Baunim un direktora vietniecei audzināšanas darbā Sarmai Kurmei, tāpat skolas pavārēm par garšīgajām pusdienām. 29. septembrī Vaijes delegācija devās uz Siguldas piedzīvojumu trasi „Mežakaķis", kur viņi varēja pārbaudīt savas spējas caur atraktīvo orientēšanās spēli „Tūkstošgadu stāsts". Bija iespēja iepazīties ar Turaidas muzejrezervātu un ceļā uz Rīgu ieraudzīt pirmo šāgada sniegu.
Galvaspilsētā jaunieši devās ekskursijā pa Vecrīgu, bet vakarā, īsi pirms saulrieta, pabija Jūrmalā.
1. oktobrī delegācija brauca ekskursijā uz Krustpils pili un „Liepkalnu" maizes ceptuvi, pēcpusdienā kopā ar Jāni Pommeru apskatīja Madonas sporta halli. Vakarā sekoja noslēguma pasākums Madonas pilsētas 1. vidusskolā, kur pulcējās Vaijes jauniešu delegācija un mūsu viesģimenes. Vakara gaitā kopīgi noskatījāmies Kārļa Kumsāra veidoto dokumentālo vērojumu par Madonas rajonu „Saules takas", vācu un latviešu jauniešu sniegtos atraktīvos un muzikālos priekšnesumus, kā arī kopā dejojām latviešu tautas dejas, kas vācu jauniešiem jau bija iepatikušās Cesvainē. Pasākuma otrajā daļā jaunieši dejoja DJ Riharda Zauskas diskotēkā.
Noslēguma vakarā skolotājs no Vaijes Michael Beier, kas jauniešu delegāciju pavadīja arī pagājušajā gadā, pateicās par interesantu nedēļas programmu, kas deva iespēju vācu jauniešiem tuvāk iepazīt Latviju. Viņa kolēģis Carsten Drozdz Latvijā bija pirmo reizi un pasākumā apliecināja, ka cer vēl kādreiz atbraukt uz Latviju.
Paldies viesģimenēm un viesu uzņemšanā iesaistītajiem cilvēkiem par sirsnību, ko sniedzāt mūsu viesiem!
Autore: NADJA NIEDRĪTE
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 15.10.2009.