1. decembrī Cesvaines kultūras namā pulcējās Madonas novada darbīgākie un aktīvākie jaunieši, jaunatnes lietu darbinieki, kā arī bērnu un jauniešu centru un multifunkcionālo centru vadītāji, lai jau vienpadsmito reizi piedalītos Madonas novada jaunatnes lietu gada balvas “Sudraba gailis” pasniegšanas ceremonijā.
Visa gada garumā jaunieši cītīgi strādāja, veicot gan brīvprātīgo darbu, gan organizējot un vadot dažādus pasākumus, akcijas un iesaistoties sava novada un pagasta vārda popularizēšanā. Ieguldītais darbs bija pienācīgi, bet jo sevišķi – godprātīgi un taisnīgi jānovērtē, pasniedzot astoņas dažādas nominācijas.
– Sveicu jūs visus "Sudraba gailī 2023"! Man nepatīk atkārtoties, taču šovakar nāksies to darīt. Pirms pāris nedēļām piedalījos forumā, kurā pulcējās nevalstiskās organizācijas no visas Vidzemes. Atklājot šo forumu, es teicu: "Iedodiet man nevalstiskās organizācijas, un es pārveidošu Latviju." Un es tiešām tā arī domāju, jo tā ir. Taču šovakar man jāsaka tie paši vārdi par mūsu jauniešiem. Iedodiet man jauniešus, un es pārveidošu Latviju. To paveiks mūsu jaunieši, un viņi to dara jau šodien. Apliecinājumu tam es saņēmu arī no Sarkaņu multifunkcionālā centra vadītājas Aigas Dzenes. Viņa man stāstīja par to ideālo pasauli, kuru maketēja, veidoja un zīmēja jaunieši, un tikai un vienīgi jūs esat un būsiet tie, kuri tādu pasauli spējat izveidot tepat Latvijā, Madonā un savā pagastā, savā skolā. Ja jūs tam neticat, tas liekas sirreāli un fatāli, bet, ja ticat – tas viss ir iespējams. Un tieši jaunības maksimālismā šī ticība ir lielāka. Ticiet sev, un jums viss izdosies! Ideālā pasaule ir jūsu rokās. Apsveicu laureātus, un lai "Sudraba gaiļa" apbalvojumi ir jūsu ceļš pretī jauniem panākumiem! – klātesošos uzrunāja Madonas novada pašvaldības priekšsēdētājs Agris Lungevičs.
Savukārt Madonas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vecākā speciāliste jaunatnes un ģimenes politikas jomā neslēpa – "Sudraba gaiļa" pasniegšanas ceremonijā piedalās paši labākie jaunieši un jaunatnes darbinieki, kā arī tie, kuriem jaunieši ir svarīgi. Inga Strazdiņa aicināja atskatīties uz gada laikā paveikto, izvērtēt to un doties pretī jauniem mērķiem.
– Šodien ir svētku diena mums visiem, un arī šajā dienā, gatavojoties pasākumam, brīvprātīgais darbs noritēja ļoti cītīgi un veiksmīgi. Manā dzīvē brīvprātīgais darbs ir ieņēmis īpašu lomu. Atceros, ka savulaik to tā nesauca. Agrāk pie manis vērsās ar vienkāršu lūgumu palīdzēt. Tagad tas jau ieguvis gudrāku nosaukumu, un par brīvprātīgo darbu var saņemt pat stundas. Un šovakar brīvprātīgajiem tiks pasniegtas arī apliecības par gada laikā paveiktajiem darbiem. Turklāt, šīs apliecības ir tik ļoti svinīgas, ka der jauniešiem, arī stājoties skolās, kā pierādījums tam, ka viņi ir čakli cilvēki. Cerēsim, ka nākamajā gadā brīvprātīgo pulciņš būs vēl lielāks, – nominācijas "Brīvprātīgais" laureātus pieteica jaunatnes darbiniece Laura Zariņa.
Brīvprātīgo apliecinājumus saņēma Dārta Elīza Macijevska, Enija Saviele, Skārleta Šnēbaha, Diāna Lopatko, Laura Gunita Lapiņa, Edgars Vasariņš, Sintija Petrovska, Samanta Terēze Rumpīte, Adrija Kaire, Adrija Ivanova, Kristīne Bebre, Gerda Lazdiņa, Simona Laurinoviča, Ramona Renckulberga, Ance Jesinska, Samanta Dardete, Rihards Gedušs, Paula Konovalova un Krista Āboliņa.
– Madonā ir ļoti daudz labu cilvēku. Bieži vien teikts, ka mēs neprotam atvērt savas sirdis, taču es teikšu, ka tā nav. Mēs dzīvojam laikmetā, kad visvairāk no dažādām pusēm var dzirdēt frāzi: "Man nav laika". Mēs dzīvojam laikmetā, kad par kāda darba paveikšanu tiek saņemts jautājums: "Kas man par to būs un cik?" Taču tie jaunieši, kuri stāv uz šīs skatuves, neprasa, kas viņiem par to būs. Viņi dara apkārtni un apkārtējo dzīvi labāku sev un līdzcilvēkiem. Alga par darbu ir tikai pateicība, bet nav noslēpums, ka mums katram vajag šo novērtējumu. Šoreiz mūsu balva tiks nodota nevis tam, kuram darba grāmatiņā ir visvairāk uzskaitītas stundas, bet tam, par kuru bija vissirsnīgākās un vissiltākās atsauksmes no līdzcilvēkiem. Tie darbiņi, kas vēl tikai gaidāmi, noteikti būs krietni un daudz, bet par to, kas jau ir padarīts, mēs gribam pateikties un specbalviņu pasniegt Sintijai Petrovskai, – sacīja biedrības Caritas Madona pārstāve Sandra Zariņa.
"Sudraba gaili" nominācijā "Gada brīvprātīgais" saņēma Linda Ivanāne – tieši viņas darba grāmatiņā reģistrētas visvairāk brīvprātīgā darba stundas. No tiem jauniešiem, kuri pretendēja uz nomināciju "Izaugsme", pie apbalvojuma tika Lauma Riekstiņa. Viņa tika raksturota kā apņēmīga un atbildīga meitene, kura pret pienākumiem izturas ar uzcītību, un bieži vien veic tos darbus, kurus citi jaunieši nevēlas vai baidās darīt.
"Gada aktīvista" titulu šogad ieguva Reinis Strods. Ja vajadzēs, puisis veltīs arī brīvdienas kāda pasākuma vai aktivitātes organizēšanai, iesaistīs arī citus jauniešus un vienmēr godam pārstāvēs savas skolas un pagasta vārdu, darot visu iespējamo, lai panāktu rezultātu. Arī pagastu pastāvēšana nav iedomāja bez aktīviem jauniešiem. "Sudraba gaili" nominācijā "Jaunietis pagastam" saņēma Vairis Skurulis – viņš rakstījis neskaitāmus projektus, kas arī tikuši realizēti, ieskaitot Biksēres hokeja laukuma izveidi. Neraugoties uz to, ka puisis savu dzīvi saista ar militārajām gaitām, viņš atrod laiku iesaistīties sabiedriskajā dzīvē un mudina to darīt arī citiem.
Lai komanda sekmīgi virzītos uz priekšu, kādam jāuzņemas līdera loma. Būt līderim nenozīmē visus pakļaut sev vai uz citu fona izcelties kā labākam, bet gan kopīgā darbā ar komandas biedriem gūt panākumus, kas gandarī visus. Tieši tā sevi kā "Līderi" pierādījusi Eva Everita Rozentāle. Meitene motivējusi daudzus jauniešus un grib, lai nākamā paaudze dotos viņas pēdās, organizējot pasākumus un attīstot pagasta vidi. Uz Evu vienmēr var paļauties, viņai ir svarīgi, ka dzimtais Sarkaņu pagasts spējīgs uzklausīt visas vecuma grupas.
Lai sasniegtu mērķus un realizētu ieceres, jauniešiem ir nepieciešama ne tikai apņēmība un gribasspēks, kas strāvo no pašiem, bet arī atbalsts no līdzcilvēkiem. Laura Zariņa ir stipra un drosmīga – ja vajadzēs, pastāvēs par jauniešiem, ne tikai palīdzot viņiem attīstīties, bet arī saredzēs ikvienā potenciālu un spēju darboties līdzi. Laura rada drošības sajūtu, palīdz un motivē pat tad, ja kāds atrodas zemākajā līmenī. Viņa uzklausa, palīdz realizēt idejas un vienmēr ir jauka pret visiem. Tieši tādēļ balva "Atbalsts jauniešiem" aizceļoja pie Lauras. Savukārt par 2023. gada "Pasākumu jauniešiem" tika atzīta "Ģitāristu sesija". Tā dod iespēju jauniešiem atrast domubiedrus, muzikāli izglītoties un pilnveidot muzicēšanas prasmes. Bet kur gan jauniešiem sanākt kopā, lai taptu idejas un to piepildījums? Tieši tā – tam ir nepieciešama vieta! Nomināciju "Vieta jauniešiem" saņēma Sarkaņu pagasta multifunkcionālais centrs "Logs" – te jaunieši var justies kā mājās. Ar vadītāju Aigu Dzeni vienmēr var sirsnīgi parunāties un droši izpaust idejas. Te ir iespēja pilnveidoties, augt un arī kļūdīties, lai izaugsmi piedzīvotu.
"Sudraba gaiļa" žūrija šogad pasniedza arī savu specbalvu. To saņēma puisis no Vācijas – Maksis Bauers, kurš pārcēlies dzīvot uz Latviju, atradis mājas Praulienas pagastā un jau veiksmīgi integrējies mūsu sabiedrībā. Viņš apguvis latviešu valodu, iejuties skolā un, aktīvi darbojoties, rāda lielisku piemēru citiem. Pārsteigumu saņēma arī Inga Strazdiņa – jaunieši viņai pasniedza balvu "Atbalsts jaunatnes darbiniekiem" par to, ko Inga ikdienā dara, nesavtīgi ieguldot laiku un pūles jauniešu atbalstam un iedrošināšanai.
05.12.2023.